Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Mutfak Sanatlarının Oscar Ödülleri: Michelin Yıldızı

   Yüz yıldan fazla süredir dünya mutfağına yön veren Michelin yıldızlarının sırrı

   Yeme içme sektöründe, özellikle de uluslararası mutfak endüstrisinde hizmet veren bir işletme veya şef için elde edilebilecek en büyük başarılardan biri hiç şüphesiz Michelin yıldızına (michelin star) sahip olmak. Ödülün prestiji o denli yüksek ki sırf yıldızlarını kaybetme korkusunun yarattığı psikolojik sarsıntıyı kaldıramayıp hayatına son veren şefler bile var. Peki, sektör profesyonellerinin, gurmelerin ve yeme içme meraklılarının dillerinden düşmeyen dünyaca ünlü Michelin yıldızının gerçek hikâyesi ne ve bu yıldızlar niçin bu denli önemli? Eğer bu soruların yanıtını merak ediyorsanız, bu yazı tam size göre!

   Michelin Yıldızı Nedir?

   Michelin, bilindiği üzere dünyaca ünlü Fransız bir lastik markası. İlk olarak 1900 yılında Fransız sürücülere yardımcı olmak ve onları seyahate teşvik etmek amacıyla Michelin Rehberi (Michelin Guide) olarak adlandırılan bir kılavuz dağıtan firmanın yetkilileri, bu programın on yıllar içinde ulaşacağı noktayı herhalde hayal bile edemezlerdi. Aslında araç tamircilerinden, benzin istasyonlarına, otellerden restoranlara dek tam bir yol rehberi olarak tasarlanan Michelin Guide, zaman içinde işletmeler arasındaki hizmet farkını kullanıcılara aktarabilmek için puanlama sistemine geçmek zorunda kalmış ve 1926 yılında bugünkü Michelin yıldızı kavramını doğuran “isimsiz restoran eleştirmenleri” fikrini hayata geçirmiş.

   Michelin’in Sırrı: Kalite, Teknik, Kişilik, Ücret ve Tutarlılık

   Michelin yıldızını “Mutfak Sanatları Dünyasının Oscar’ları” olarak değerlendirmek pek yanlış olmasa da arada bir fark var. Oscar ödülleri, kazanan kişi ya da film için ne denli kalıcıysa Michelin bir o kadar geçici! Bu da restoran standartların altına düştüğü an yıldızın geri alınması anlamına geliyor. Restoranları ziyaret eden gizli eleştirmenler, gittikleri mekânın ambiyansından ziyade beş farklı kriteri değerlendiriyorlar. Bunlar yemeklerde kullanılan malzemelerin kalitesi, pişirme teknikleri ve yiyeceğin lezzeti, mutfaktaki şefin kişiliği, ödenen ücret ve kalite standartlarındaki tutarlılık olarak özetleniyor. Tabii her ne kadar resmi olarak ifade edilen kriterler arasında yer almasa da şık bir atmosfer, nazik servis personeli, zarif bir sunum da elbette Michelin’in gizli müfettişlerinin dikkat ettikleri diğer unsurlar arasında yer alıyor.

   Michelin Yıldızlarının Anlamı

   Michelin’de bir restoran en fazla üç yıldız alabiliyor ve üç yıldız, restoranın “özel bir yolculuk yapmaya değer olağanüstü yemekler” sunduğunu ifade ediyor. İki yıldız “güzergâh değiştirmeye değen mükemmel yemek” olarak özetlenirken bir yıldız almaya hak kazanan bir restoran ise “kendi kategorisinde çok iyi bir restoran” anlamına geliyor. Ayrıca Michelin listesinde yalnızca yıldızlı restoranlara değil, gelişimini sürdürmesi halinde gelecekte yıldız almayı hak edebilecek restoranlara da yer veriliyor.

   Türkiye’de Michelin Yıldızı

   En çok merak edilen konulardan biri de Türkiye’de Michelin yıldızlı restoran olup olmadığı. Sorunun yanıtı şimdilik “hayır” çünkü Michelin Guide Türkiye’de basılmadığı için ülkemizdeki restoranların hiçbiri değerlemeye dahil edilmiyor. Rehber şimdilik Avrupa ve Uzakdoğu ülkeleri ile Amerika’da bazı şehirler başta olmak üzere yirmi beşten fazla ülkede yayımlanıyor.

   Dünyanın En İyi Şefleri

   Michelin yıldızı aslında mekânlara verilen bir paye ama başarının mimarları elbette işletmecilerden çok mutfaktaki şefler oluyor. Öyle ki iyi bir restoran için daha önceden Michelin yıldızlı bir restoranın şefliğini yapmış bir profesyonelle çalışmak hem ciddi bir prestij meselesi hem de işlerinde gerçekleşecek büyük kazanç anlamına gelebiliyor.

   Michelin yıldızına sahip olmak ne denli zorlu bir süreç olsa da inanılmaz bir biçimde defalarca bu yıldıza layık görülen şefler de var. Örneğin geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ve vefatından sonra kazandığı bir yıldız da dahil olmak üzere toplam otuz iki yıldızı olan ünlü şef Joël Robuchon bu konuda kırılması zor bir rekora sahip. Yirmi bir yıldızla Robuchon’u takip eden Alain Ducasse ise üç farklı şehirde üç Michelin yıldızına sahip olan ilk şef olarak biliniyor. Ducasse mükemmeliyetçiliğiyle ünlü ve zaten böyle bir başarının başka türlü elde edilmesini düşünebilmek pek mümkün değil. 


   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam