Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Michelin Starlı Yolculuklar

   Yemek sektörünün en önemli değerlendirme ölçütü Michelin Yıldızı, tüm şeflerin ve restoranların hayali. İşte kimliğini kimsenin bilmediği lezzet müfettişlerinin seçtiği en iyi restoranlar…

   Yol Haritasından Mutfak Müfettişliğine

   Otomobil lastikleri imalatçısı Andre ve Edouard Michelin kardeşlerin 1900’lü yılların başında sayıları sadece 3000 civarında olan Fransız otomobil sahipleri için hazırladıkları bir rehber, bugün dünya yeme içme sektörüne yön veriyor. Michelin kardeşlerin hazırladıkları rehber aslında bir yol haritası niteliğindeydi. Bu yol haritasında benzin istasyonları, tamirciler ve lokantalar detaylı olarak tarif ediliyordu. Bugün hâlâ sır gibi saklanan bir derecelendirme yöntemiyle bu yol haritası üzerindeki restoranlara yıldız veriliyordu. Bu yol haritası üzerinde bulunan restoranlara verilen tek yıldız; kendi kategorisinde çok iyi bir restoran anlamına geliyor. İki yıldız, mükemmel yemek, yoldan çıkmaya değer; üç yıldız ise mükemmel bir mutfak, özel bir yolculuğa değer anlamı taşıyor. Bu yol rehberi yıllar içinde tüm Avrupa’yı kapsadı. 


   Michelin müfettişleri restoranları bir ajan gibi gezip yıldız veriyor. Hatta bu müfettişler yaptıkları işi eşlerinden ve ailelerinden bile saklamak zorunda.

   Gordon Ramsay
   Londra’da Fransız mutfağı denince ilk akla gelen restoran kuşkusuz Gordon Ramsay’dir. 1998 yılında kapılarını açan restoranın sahibi Gordon Ramsey toplam 30 restorandan oluşan zinciri içinde Londra’daki mekânını 3 Michelin yıldızlı tek kadın şef Clare Smyth’e emanet etmiş durumda. Restoranın en önemli özelliği müşterilerini takım elbisesiz içeriye almaması…  Restoran ayrıca çocukları da kabul etmiyor. Öğle ve akşam yemekleri için belli saatlerde hizmet veren mekânda kişi başı en az 155 sterlini gözden çıkarmak gerekiyor. 

   Alinea
   Moleküler gastronomi alanında yemekler sunan Alinea, 2006 yılında şef Grant Achatz ve Nick Kokonaz tarafından Chicago’da kuruldu. Görüntüsüyle şaşırtan farklı sunumlu yemeklerle ünlenen restoran, yirminin üzerindeki seçeneğiyle çok geniş bir mönü sunmasa da 3 kez Amerika’nın en iyi restoranı seçildi. Restoranın iç tasarımı, kullanılan servis malzemeleri bile farklı çizgilere sahip. Kişi başı 400 doları gözden çıkarmanız gereken restoranda içi helyum dolu elma şeklinde bir balon tatlı yemeniz mümkün.

   El celler de Can Roca

   İspanya’nın Girona şehrinde bulunan El celler de Can Roca, Katalan mutfağının en iyi örneklerini sunmasıyla ünlü. Barcelona’ya yaklaşık 1.5 saat uzaklıktaki restoran üç kardeş tarafından işletiliyor. Restoranın kurucusu Joan Roca mutfakta, ortanca kardeş Josep şarap garsonu ve küçük kardeş Jordi ise tatlılardan sorumlu olarak çalışıyor. Üç Michelin yıldızlı El celler de Can Roca defalarca "Dünyanın En İyi Restoranı" seçildi. Michelin Rehberi’nde "Yaratıcı" olarak değerlendirilen restoranda karamelize edilmiş zeytinlerin bonsai ağacı üzerinde sunulması gibi ilginç sunumlarla karşılaşıyorsunuz. Özellikle midye ve ahtapot konusunda değişik sunumları ve lezzetiyle restoran, deniz ürünü sevenleri mest ediyor. Pazar günleri hizmet vermeyen restoranda kişi başı 300 avroyu gözden çıkarmanız gerekli.

   Noma

   İskandinav mutfağının kuşkusuz en önemli temsilcisi Kopenhag’daki Noma Restoranı. 2015 yılına kadar defalarca "Dünyanın En İyi Restoranı" seçilen Noma, şef Rene Redzepi’nin eşşiz lezzetleriyle tüm dünyadan lezzet tutkunlarını Danimarka’ya çekiyor. Noma’nın mönüsünde sadece o mevsime özel bölgede yetişen sebze ve meyveler kullanılarak yapılmış yemekler mevcut. Nordik bölgeye ait olmayan hiçbir malzeme restoranın mutfağında kullanılmıyor. Sinemaseverler restoranı, "Noma My Perfect Storm" isimli filmden hatırlayacaklar. Film dünyanın en iyisi seçilen restoranın geçirdiği değişimi anlatıyor. Sadece akşam yemeklerinde servis veren restoranda önünüze bir saksıda gelen çiçeği dekor sanabilirsiniz ancak çiçek şeklinde servis edilen bir tatlı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

   Alain Ducasse at The Dorchester

   Dünyanın en saygın şeflerinden biri olan Alain Ducasse’nin The Dorchester isimli otelinde bulunan restoran Alain Ducasse at The Dorchester, İngiltere’deki en seçkin Fransız restoranı olarak biliniyor. Dünyanın sayılı restoranlarından birisi olan ve üç Michelin Yıldızı bulunan Alain Ducasse at The Dorchester, her ne kadar sade bir dekorasyonu olsa da dünyanın en pahalı restoranlarından biri. Yaz ve kış mönüsü, yemek saati mönüsü ve mevsimsel mönüler hazırlayan işletme, zengin şarap koleksiyonuyla da öne çıkıyor.

   The French Laundry

   Ünlü şef Thomas Keller’ın California Napa Vadisi’nde bulunan restoranı The French Laundry, Amerika’nın öne çıkan üç Michelin yıldızlı işletmelerinden biri. The French Laundry’yi farklı kılan özelliği her gün 9’ar yemekten oluşan 2 farklı tadım mönüsü sunması. Gurme Anthony Bourdain’in favorisi olan restoranın kendisiyle aynı adı taşıyan bir de yemek kitabı bulunuyor. İlginç bir mimarisi olan restoranın bahçesinden mutfakta yemek yapan şefleri izleme olanağı buluyorsunuz. The French Laundry’nin bir diğer öne çıktığı alan ise farklı alternatifli ekmek seçenekleri.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam