Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Lokal Deneyimler: İzmir Adil Müftüoğlu Lokantası

   Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası, Türk mutfağını yansıtan lezzetli mönüsüyle sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin en iyi esnaf lokantalarından biri olarak kabul ediliyor.

   Yemek ve Tarihin Kokusu Bir Arada

   Mutfak otoriteleri tarafından defalarca Türk mutfağının en iyi adreslerinden seçildi. Türkiye’de kuru fasulye denilince akla gelen birkaç lokantadan biri oldu. Peki, nedir 1955’ten beri süren bu başarının sırrı?

   Her Malzeme Buraya Giremez

   Yemeklerde kullanılan her malzeme özenle seçiliyor; ana malzeme olan etten, yemeğin içindeki maydanoz ve baharata kadar… Çoğu yerde mevsimler geçse de mönü aynı kalır. Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası’nda mönü, mevsimlik malzemelere göre değişiyor. Yemeğe lezzeti veren yağdır. Burada sadece organik tereyağı, zeytinyağı ve kuyruk yağı kullanılıyor.

   Yemek Pişirmek Bir Sanattır

   Malzemeleriniz istediği kadar güzel olsun. Etiniz hayvanın en özel kısmından, balığınız en tazesinden olsun. Pişirmeyi bilmiyorsanız, o yemeğin hakkını vermeniz mümkün değil. Burada yemekler, Türk mutfağında önemli bir yeri olan kömür kuzinesinde pişiyor, 3-4 saat, yavaş yavaş...

   Uğur Lokantası’nda Bir Gün

   Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası sadece bir ya da iki yemeği yıldızlaşan lokantalardan değil. Mönüden ne seçerseniz seçin, farklı lezzette aynı özeni buluyorsunuz. Burası haftanın altı günü hizmet veriyor. Mutfaktaki hazırlık sabah erken saatlerde başlıyor. Her gün yaklaşık 30 çeşit yemek çıkıyor. Öğle saatlerinde burada yer bulmak çok zor. Çankaya esnafı, İzmir Bit Pazarı ziyaretçileri ya da sadece lezzet tutkunları saat 12 gibi masaları doldurmaya başlıyor. Ardından lezzet şöleni ve sonrasında çay kaşığı sesleri arasında yapılan tatlı sohbetler… Hesabı öderken herkeste aynı his; “bugün de güzel doyduk”. Bu mutlu anı bozmak gibi olmasın, hatırlatmakta fayda var: Burası esnaf lokantası olarak bilinse de fiyatlarını sokak arası bir esnaf lokantası gibi düşünmemenizi tavsiye ederiz.

   Mönüde Neler Var?

   Mönünün yıldızları bir hayli fazla. Kuru fasulye, süt kuzu kokoreç sarma, kuzu incik, elbasan tava, güveçte işkembeli nohut, gerdan uykuluk, ciğer sarma, talaş kebabı, kuzu dolması, beğendili tas kebabı, şevketi bostan… Hangi birini yesem diye insan çok kararsız kalıyor. Bu muhteşem yemeklerin ardından sizi lor tatlısı bekliyor. Bu kadar basit bir tatlı, bu kadar lezzetli olur mu? Olur! Şerbetini hafif çekmiş, hiç ağırlık hissetmiyorsunuz. Hissettiğiniz tek şey; lezzet!

   "Öğlen yediğiniz yemek; hoş bir sohbete, özel bir ana dönüverir lezzetle karışık..." 
   Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası

   Adil Müftüoğlu’nun Hikayesini Merak Edenlere

   Hep birlikte Mardin’den İzmir’e uzanan bir lezzet yolculuğuna çıkalım...

   Burası aslında lokantadan öte, bir dede yadigârı. Lokantanın başında şu anda Adil Müftüoğlu’nun torunu Alpay Okyay var. Üç kuşaktır lezzetinden ödün vermeyen Uğur Lokantası’nın kurucusu adından da anlayacağınız gibi Adil Müftüoğlu. Adil Bey, Mardin Midyat’ta dünyaya gelmiş. İlkokulu Midyat’ta okuduktan sonra Adana’ya gelerek pamuk fabrikasında çalışmaya başlamış. Lokantacılık mesleğiyle ilgili ilk bilgileri ise Seyhan’daki 60-70 Ömer Ağa Restoranı’nda öğrenmiş. Ardından Adana Tepebaşı’ndaki Şafak Lale Restoranı’nda devam etmiş çalışmaya. Fakat içki satışı yasak olduğu hâlde içki satan restoran kapatılınca Adil Bey işsiz kalmış. Bir süre ağabeyi İzzet Bey’in Söke’deki lokantasında çalıştıktan sonra İzmir’e gelmiş. Adil Müftüoğlu, web sitesinde Uğur Lokantası'nın açılışı hakkında şu bilgileri veriyor; "Kahvehanenin yanında Kurban Ağa Lokantası vardır. Mülk sahibi olan Hacı Niyazi Ersoy, Kurban Amca diye birine kiralamış ancak Kurban Amca işletememiş. Kurban Amca lokantayı bana devretmek istedi. Niyazi Bey'in de desteği ile lokantayı ben devraldım. O yıllarda kızım Sevgi dünyaya geldi. Kızım uğurlu geldiği için lokantanın ismini de Uğur Lokantası olarak değiştirdim."

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İzmir hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam