Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Konu Kahveyse Külahları Değişiriz

   Instagram'ın en meşhur kahvesi, Güney Afrika'dan dünyaya yayılmaya başlıyor.

   Kahvede Yeni Çağ

   Yeni nesil formüller, sunumlar ve içeriklerle tüm dünyanın vazgeçilmez ortak lezzeti olan kahve kültürü her geçen gün bir adım ileri taşınıyor. Kahve üzerine yapılan desenler teknolojiyle birleşip fotoğraf basmaya kadar ulaştı. Kahve kültürü, üçüncü nesil kahvecilerin inovatif ve yaratıcı bakış açılarıyla adeta bir sanat eseri gibi ince işçilik ve estetik gerektiren bir alan hâline geldi. 2016’da bir baristanın buluşu ise kahveyi farklı bir konsepte ve bambaşka boyuta taşımaya başladı. 

   Muhteşem Üçlü: Kahve, Çikolata & Dondurma Külahı

   Kahve, çikolata ve dondurma külahı… Bir arada düşünmesi zor olsa da bu tasarım son birkaç senedir kahve tutkunlarının ilgisini çokça çekiyor. Instagram’da dünyanın en çok paylaşılan kahvesi olarak namını duyuran bu formülün mucidi olan isim ise Dayne Levinrad. Peki bu üç karşı konulmaz lezzet nasıl bir araya geldi?

   Amerika, Brezilya, Avustralya gibi farklı ülkelerde 4 yıl süren iş deneyiminin ardından doğum yeri olan Güney Afrika, Johannesburg’a dönen barista ve kahve danışmanı Dayne Levinrad, burada kurduğu The Grind Coffee Company’de 2016 yılının Ocak ayında satışa sunduğu formülüyle kahveye yepyeni bir çehre kazandırdı. 

   Uzun Uğraşlar

   Levinrad, kahveyi külah ile birleştirmeyi bir süredir düşünüyordu. Fakat tahmin edilebileceği üzere külah hemen parçalanıyordu. Levinrad kahveyi külahın içinde uzun süre nasıl tutacağı düşündü ve denemelere başladı. Önce külahları kendisi yaparak en sağlamına ulaşmaya çalıştı. Yine de kahvenin sıcağına hiçbir külah dayanamıyordu. Nihayetinde bugün kahvede çığır açan bir formül bulundu. Külahın parçalanma problemine çözüm olan şey, dünyanın bir diğer tutkusu olan çikolataydı. Külahın içini dört farklı katman olarak kaplayan çikolata sayesinde kahve külahta yaklaşık 10 dakika kadar durmayı başardı. Johannesburg’un sınırlarını çoktan aşan bu kısa süreli ama fantastik kahve deneyimi #coffeeinacone hashtag’i ile instagramda fenomen olmayı başardı. 

   Aslında Levinrad’ın buluşunun amaçlarından biri de buydu. Sosyal medyanın araçlarını kahve dünyasındaki buluşu için kullanmayı hikâyenin daha başından itibaren aklına koymuştu. Belki de Levinrad’ın sivri külah formülü kadar sosyal medya kullanımı da başarısının en önemli kaynaklarından. 

   The Grind Coffee Company ile partnerlik anlaşması yapan birçok firma bu yeni soluğu dünyanın dört yanına taşımaya başladı. Kahve-külah kitlerini satın alabileceğiniz gibi, Güney Afrika, ABD, Londra, İskoçya, Hong Kong, Kanada ve Yunanistan gibi pek çok ülkede bu lezzetli buluşun tadına bakmanız mümkün.

   Külahta Kahvenin Benzer Hikâyeleri

   Levinrad’ın başarısının yanı sıra benzer formüllerle kahveyi buluşturan daha eski mekânların olduğunu da belirtmek gerekir. Evet sivri bir külahta kahvenin sunumu Levinrad’a ait olabilir. Fakat Los Angeles’ta Zia Valentina’nın sahipleri Naomi Kashi ve Dorit Simone, espresso’yu waffleshot adını verdikleri, küçük bardak formunda içi çikolata kaplı bir külahta sunmaya Levinrad’ın projesinden önce başlamışlardı bile. Ayrıca yine Los Angeles’ta bir kahve dükkânı olan Alfred in the Alley de “Alfred in Cone” isimli benzer bir ürünü sunuyordu.

   Fikrin orijinal kökeni tartışması nereye varır bilemeyiz, ama şundan emin olabiliriz; ister Zia Valentina’nın ister Levinrad’ın buluşu olsun, sonuç gayet başarılı. Kahve, çikolata ve külahın leziz uyumuna kendinizi bırakın. Tabii unutmayın, külah erimeden önce sadece 10 dakikanız var! 

   Photo Credits

   facebook.com/coffeeinacone

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Amerika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam