Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kokusunu Nerede Olsa Tanırsınız, Sokak Köftecileri...

   Yolda yürüyorsunuz ve karnınız tok. Hiç beklemediğiniz bir anda burnunuza o ünlü mis koku gelmeye başlıyor. Ayaklarınız yola devam etse de gözleriniz her tarafta o tezgâhı arıyor.

   Eğer daha önce sokak köftecisinden yediyseniz işte başınıza gelen tam olarak bu. O tezgâh mutlaka bulunmalı! Üstelik aç olmamanıza rağmen. Tezgâh görüldüyse aç olup olmama durumu tekrar gözden geçirilir. Aç olduğunuza karar verirseniz kendinizi hızlı adımlarla tezgâha doğru yürürken bulursunuz, sanki köfteler bitecekmiş gibi. Aç değilseniz de tezgâhın yeri tespit edilir ve karnınız açken bir sonraki güzergâhınız mutlaka buradan geçer.

   Eskiden sadece maç zamanı stadyum çevresinde, günümüzde konser ve festival alanlarının girişlerinde de bulunan köftecilerden herkes muhakkak bir kere tatmıştır. Hijyen konusu tartışılır elbet! Tereddüt yaşıyorsanız, yememekte özgürsünüz tabii ama bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Kıymasından tezgâhına, yeşilliğinden ayranına, domatesinden soğanına, davetkâr kokularıyla çevredeki insanları büyülenmiş gibi kendisine çeken sokak köftecilerinin bu kadar popüler olması kimseye garip gelmez aslında. Çünkü bu köfteler hiçbir restoranda bulamayacağınız lezzettedir. Evde yapılandan bile bir başka... Deneyenler bilir.

   Daima iştah açıcı bir kokuya sahip olan bu köfte, yanında turşu ya da domates, sivri biber, hilal doğranmış ve acısı alınmış kuru soğanla harika olur. Peki tokken bile kendini yedirtecek kadar lezzetli olan bu köfte ne zamandan beri var? Biraz gerilere gidelim ve köftenin tarihine kısaca bir bakalım. 15. yüzyılda Ahmed Cavid tarafından yazılan mutfak sözlüğündeki “kûfte” şeklinde yer alan köfte şöyle tanımlanıyor. Kûfte, dövülmüş, ezilmiş demek. Buradan köftenin aslında mutfakta uygulanan genel bir tekniğin adı olduğunu anlıyoruz. 15. yüzyıla dair başka bir kaynak ise Mahmud Şirvanî’nin yazma eseri. Şirvanî, 13. yüzyıla ait Arapça bir yemek kitabını Osmanlı Türkçesi’ne tercüme ederken ilave olarak kendi dönemine ait Osmanlı yemeklerinden bazılarının tariflerini de eklemiş. Eserde verilen tarifler arasında farklı türde ve farklı pişirme teknikleriyle yapılmış çok sayıda köfte de bulunuyor.

   Biz tekrar günümüze dönelim ve sizi bir sokak köftecisiyle tanıştıralım. Diyelim ki Mecidiyeköy’desiniz. Karnınız acıktı ve "Ne yesem?" diye düşünerek etrafa bakıyorsunuz. Etrafta türlü zevke hitap eden birçok restoran mevcut, ama bu restoranlarda oturup yemek istemiyorsunuz. Ortalama bir mekânda vasat bir yemeğin gününüzü daha iyi bir hâle getirmeyeceği kesin. O yüzden “Hiç değilse gerçek bir lezzetin peşine düşeyim de günün sonunda en azından kendime ödül olarak iyi bir şeyler sunmuş olayım” demek istiyorsunuz.Mecidiyeköy’de Oğuz Sokak ile Altan Erbulak Sokak kesişimine gelince kime sorsanız gösterilecek olan bir köfte arabası. İsmi Köfteci Mustafa ama piyasada “Köfte Arabası” diye biliniyor. Yeşil, Anadol marka kamyonetin üzerine kurulu bir sokak tezgâhı. 34 S 2759 plakalı kamyoneti gördüyseniz doğru yerdesiniz.

   ​Adanalı Köfteci Mustafa ve kardeşi yıllardır aynı yerde köfte satıyorlar. Üstelik köfteleri İnegöl-Tekirdağ karışım ekolünde yani oldukça başarılı. Biri ızgara başında köfteleri pişiriyor, diğeri ise ekmek içine nevaleleri koyuyor. Köfte Arabası, tezgâhını her gün 11.30 gibi açıyor ve 00.00’da kapatıyor. Cumartesi günleri ise akşam 20.00’ye kadar açık.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam