Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kırk Yıl Hatırı Var: Kuru Kahveci Mehmet Efendi

   1871'den bu yana Türk Kahvesi kültürünün vazgeçilmezi, rakipsiz bir ismin hikâyesi.

   Bir fincan kahve ile 40 yıllık bir dostluk kurulur. Her evin olmazsa olmazıdır ve baş köşesindedir mutfaklarımızın. Çünkü kahve muhabbettir, yarenlik etmektir bizim coğrafyamızda. Sadesi, ortası, bol şekerli damak tadına göre ayarlanır, hatta en özel günlerden birinde tuzlusuna katlanmak da makbuldür. Sabah öğününe bile kahve altı demişiz, hep onu beklemiş ona hazırlanırmışız sabahları. Yanındaki lokumu, içmeden önce tadını iyice alabilmek için damağı temizleyecek olan suyu, yanına içilen şerbeti, şık porselen fincan takımları ve telvesinden bakılan fallarıyla Türk Kahvesi, nev-i şahsına münhasır bir değeridir coğrafyamızın. Koyduysanız kahveleri gelin bu lezzetin simgeleşmiş ismi Kurukahveci'yi tanıyalım.

   Bu Kahvenin Yüzyılları Aşan Hatrı Var

   Coğrafyamızın kadim mutfak geleneğinde sarsılmaz bir konuma sahip olan Türk Kahvesi, kahvenin pişirilme yöntemlerinden biri ve bize has olanı. Dünya mutfak literatürüne adını yazmış olan bu yöntemin mucidi ise Kurukahveci Mehmet Efendi. 1543'te Yemen Valisi'nin Osmanlı'ya getirdiği kahvenin şanı önce saraya ardından sokağa yayıldı. İstanbul'u ziyaret eden elçiler aracılığıyla Avrupa'nın birçok ülkesi de kahveyle tanışmış oldu. Yani bu lezzet 300 yıl boyunca Osmanlı'nın popüler içeceğiydi. 19. yüzyıla geldiğimizde evlerde, kahvehanelerde her yerde vazgeçilmez bir içecek, bir gelenek hâlini almıştı. Fakat o dönemin pişirme yöntemi, kahve çekirdeklerinin önce tavada kavrulması ve el değirmeniyle ya da dibekte çekilmesiydi. Kahveyi pişirmeye hazır hâlde sunarak yeni bir dönemi başlatan Mehmet Efendi ise bu tadın efsane ismi.

   Baba Mesleği Kahvecilik

   Esasen Kurukahveci Mehmet Efendi bir geleneğin hem dönüştürücüsü hem taşıyıcısı. Kahve ile ilk teması babası Hasan Efendi'nin Mısır Çarşısı'nın Hasırcılar Kapısı'nın karşısında bulunan dükkânında başlayan Mehmet Efendi (1857-1931) babasının vefatının ardından, daha 18 yaşındayken dükkânı devralıyor. Dönemin İstanbulu'nda o bölgede hâli hazırda çok sayıda kahvehane ve kahve dükkânı bulunuyor. En güzel kahve ve salebin bulunduğu yerlerden biri olan ve bugünkü gibi aynı yerde Tahmis Sokağı'nda bulunan mekân, Mehmet Efendi'nin yönetimine geçtiğinde bir tarih de yazılmaya başlanıyor.

   Herkes Kahveci, Mehmet Efendi Kurukahveci

   1871’de yeni çehrenin ilk adımı atılıyor. O dönem, kahve dükkânlarının tamamı kahveyi çiğ çekirdek hâlinde satıyordu. Satın alanların kahveyi pişirmek için önce kurutması ve öğütmesi gerekiyordu. Mehmet Efendi ise, kahveyi herkesin yaptığı gibi çekirdekten değil kurutup öğüterek satmaya başlayınca namı tüm İstanbul’a yayıldı. 

   ​Bu şöhretle beraber insanlar akın akın tarihî yarımadaya, Eminönü’nde Tahmis Sokağı’nda bulunan dükkâna kahve almaya geliyorlardı. O gün bugündür dükkânın önünden, kahve almak için sıra bekleyen uzun kuyruklar eksik olmuyor. Çünkü bu dükkânın yıllardır kendi hikâyesiyle beraber Türk Kahvesi’nin de hikâyesini yazıyor.

   ​Mehmet Efendi’nin 1931’deki vefatının ardından dükkânı oğulları devralıyor ve geleneğin yeni nesillerle devamı sağlanıyor. Kahvecilik kimliğini gururla taşıyan ve başarıyla sürdüren aile 1934’te de Kurukahveci soyadını alıyor. Mehmet Efendi’nin oğulları da onun gibi geleneği çağa uydurmak ve kaliteyi korumak için birçok çalışma yapıyorlar. Öğütülmüş kahvenin paketlenip arabalarla şehir içi ve şehir dışındaki bakkaliyelere, kahvehanelere gönderilmesiyle bu marka otantik mekânının geleneğini tüm Türkiye’ye ve ardından da yurt dışına yaymaya başlıyor.

   Modern Bir Çehre
   Gerçekleştirilen yenilenme adımlarından biri de dükkânın dönemin ünlü mimari Zühtü Başar tarafından ince bir işçilikle Art-Deco tarzında yeniden inşa edilmesi oluyor. Mehmet Efendi’nin oğulları, bu markayı ikonik bir simge hâline getirmek için tanıtıma, teknolojiye ve yeniliklere oldukça açık bir vizyon geliştiriyorlar. 1932’de de nerede görsek tanıyacağımız Kurukahveci Mehmet Efendi logosu Türkiye’nin ilk grafik tasarımcısı olan İhap Hulusi Görey tarafından tasarlanıyor.

   Kurukahveci, bir marka olmaktan bir simge olmaya doğru evriliyor. Bugün ailenin dördüncü kuşak temsilcileri bu tarihî dükkânı işletiyorlar. Markanın Türk Kahvesi’ni dünya çapında tartışmasız bir üne kavuşturmasının sonucunda bu kahve, 2013’te de UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesine “Türk Kahve Kültürü ve Geleneği” adıyla kabul edildi. Tescillenmiş bir kalite ve evrensel kabul görmüş bir gelenek olan Kurukahveci Mehmet Efendi kahveleri bugün dünyanın 50 ülkesine ihraç ediliyor. Bu değerin ülke sınırlarını aşması, yurt dışındaki fuarlarda, kongrelerde tanıtımlarının yapılması Kurukahveci ailesinin aynı zamanda bir kültür elçiliği görevini üstlendiğini gösteriyor.

   Lokal - Geleneksel - Evrensel
   Son dönemlerde dünyada ve Türkiye’de özellikle İstanbul’un merkezi semtlerinde birçok geleneksel ve evrensel festival düzenleniyor. Bunlardan biri de kahve festivali. Her ne kadar yurt dışı menşeili markaların ve pişirme usullerinin baskın olduğu bir gerçek olsa da Kurukahveci’nin sarsılmaz konumu da bu festivallerde bir onur konuğu gibi el üstünde tutulmasını sağlıyor. 

   Kahvenin yurt dışında yaygın birçok pişirme usulü ve çekirdek çeşidi evlere girdi bile. Espresso, Mocha, Americano, Cappucino gibi çeşitlerin gölgesinde gibi görünse de Türk Kahvesi’nin yeri sarsılmazdır. Çünkü tüm diğer çeşitlerin yanı sıra istisnasız hemen her evde Türk Kahvesi, şık fincanları, cezvesi bulmak mümkündür. Kahve kültürümüzde yalnızca tadılan bir şey değil yaşanan bir gelenektir. Köpüğün yoğunluğuyla övünmek, dibinde gizli telveden gelecek okumak, fallar bakmak Türk Kahvesi’ne özgüdür. 

   Bugün merkez şubesi hâlâ aynı dükkanda hizmet veren markanın Kadıköy’de de bir şubesi bulunmakta. Her iki dükkânın önünde geçerken veya sokağına girer girmez kahvenin kokusu sizi muhabbete çağıracaktır. Bu çağrıya kulak vermek, davete icabet etmek adettendir. 

   Photos by ​http://www.mehmetefendi.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İstanbul hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam