Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kimler Kahvaltıda Neler Yiyormuş?

   Coğrafi farklılıklar kahvaltı sofralarına da yansıyor ve her ülke güne farklı kahvaltı sofralarıyla uyanıyor. Bazı kaynaklara göre kahvaltı sözcüğü, kahve + altı olarak bilinir ve kahve öncesi hafif atıştırmadır. Bazı ansiklopedik bilgilere göre kahvaltı, sabahları yenilen bol kalorili hafif yemek, öğündür. Peki bütün dünya kahvaltılarda aynı şeyleri mi tüketiyor?

   Dünyadan kahvaltı gelenekleri

   Farklı kültürler dendiğinde akıllara genelde ülkelerin tarihi, geleneksel yemekleri veya dansları, müzikleri belki de bayramları, festivalleri gelir. Yakından bakarsak kıtalarda ve ülkelerdeki kahvaltı alışkanlığının, o bölgenin kültürü ve farklılıkları hakkında büyük ip uçları verdiğini görürüz. İlginç olan bir şey vardır ki bu hemen hemen bütün dünyada aynıdır. Büyük şehirlere doğru kahvaltılar giderek küçülür ve kırsal kesimlerde ise giderek daha büyük kahvaltı sofraları kurulur. Bazı ülkelerde ise kahvaltı ikiye bölünmüştür. Uyanıp evden çıkmadan önce bir hamur içeren çok küçük bir yiyecek ve yanında bir bardak çay veya kahve. Ardından saat 2-3 saat sonra ise tekrar bir atıştırma… Yani biz insanoğlu gerçekten çok çeşidiz. Hâliyle kahvaltılar da öyle oluyor.

   Mısır

   Mısır'ın akşam yemeği gibi kahvaltısı. Fül Mudammas adlı Mısır ve Sudan'da bilinen bakla, nohut, sarımsak ve limon karışımı, Türkiye'de soğuk çorba dediğimiz türde bir yemek. Haşlanmış yumurta ve üstünde tahin ile birlikte.

   Fas

   Kuzey Afrika'da kahvaltı anlayışı Türkiye ile benzer tatların farklı şekillerde kullanılması gibi. Bazlama ekmeğine benzer küçük bir ekmek ve içinde tereyağ, yanında krep, reçel, peynir.

   Fransa

   Kahve ile birlikte kruvasan benzeri çikolatalı Pain au chocolat, üzümlü Pain au raisins veya kremalı Cannele.

   Hollanda

   Hollanda'da kahvaltı klasiklerinden biri, ekmeğin üstüne krema ile oturtulmuş Hagelslag (ünlü Eti Puf'un üstündeki çikolatalı pasta süslerinin daha irileri) yanında süt, meyve suyu veya kahve.

   İsveç

   Avrupa'daki şekerli tatlıların ağırlıkta olduğu kahvaltı anlayışı kuzeye doğru, İsveç'te de devam ediyor. Kahvaltılık krep üstüne yaban mersini sosu. Bunun diğer alternatifi ise çilek sosu ve arzu edilirse krem şanti. Yanında süt veya kahve.

   Polonya

   Kıtanın doğusuna doğru gidildiğinde tekrar tuzlu tatlar kahvaltı seçeneklerinde öne çıkıyor. Yağda ya da haşlanmış yumurta, sosis, ekmek ve özellikle kahvaltıda salata anlayışı ortaya çıkıyor.

   Yunanistan

   Neredeyse hiç yabancılık çekmeyeceğimiz kahvaltı anlayışı Yunanistan'da mevcut. Dünyanın birçok bölgesine göre farklı olan domates ve salatalığın ağırlıkta olduğu zeytinyağ ve tuz eklenmiş salata, beyaz peynir türleri, zeytin, ekmek, yumurta veya bunlara alternatif kavun, karpuz, üzüm veya kiraz gibi meyveler. Yine hamur işleri ve özellikle börek çeşitleri de Yunanistan'da kahvaltı seçenekleri arasında.

   İran

   Türkiye'nin diğer tarafına, Ortadoğu'ya baktığınızda daha yağlı ekmekler, menemen ve benzeri bazen etli yumurtalı yemekler, yoğurt, salata ve batıdan ziyade soğanın da daha fazla yer aldığı kahvaltı sofraları görüyoruz. Salata türlerinin yanı sıra kızartma sebzeler de mevcut.

   Pakistan

   Doğuya doğru ilerliyoruz. Hindistan'ın kuzeyi ve Pakistan'da ünlü sarımsak, peynir ya da sadece yağlı naan ekmeği ve yoğurt. Buna yer yer tatlı patates, yağda yumurta veya köfte de eklenebiliyor.

   Tayland

   Ortadoğu'dan Uzakdoğu'da işler daha ilginç hale geliyor. Sütle ve suyla pişirilmiş yulaf püresi, somun ekmeği ve haşlanmış et.

   Moğolistan

   Moğolistan başta olmak üzere çevresindeki Türki Cumhuriyetler ve Çin'in bir bölümünde tüketilen kızartma hamur işleri ve koyun etli mantı, yanında acı veya ekşi-tatlı soslarla.

   Avustralya

   Avustralya ve Yeni Zelanda'da en ünlü kahvaltılığı Vegemite. İngiltere'de sıklıkla tüketilen versiyonu Marmite olan vegemite, faydalı gıdaların tatlarının kötü olması durumunun sembolü gibidir. Genellikle kızarmış ekmeğin üstüne tereyağ ile yenir. Vegemite'ın faydasını alıp tadını saklama çabası olarak bütün peynir ve reçel türleri eklenebilir.

   Kanada

   Avustralya'dan Kuzey Amerika Kıtasına gidelim. Yağda yumurta, kızarmış ekmek, ekmek için tereyağ, yanında genellikle pişirilmiş sosis, domuz pastırması ve patates, yanında kahve Kanada ve ABD'de sıklıkla tercih edilen kahvaltı türüdür. Bu kahvaltı, dünya genelinde özellikle otel ve restoranların menüsünde de yer alır.

   Meksika

   Güney Amerika'ya daha inmeden kahvaltı anlayışı değişmeye başlıyor. Bol acılı Meksika kahvaltısı. Sote sebzeler, Meksika fasulyesi, sosisli gravy sosu, sosa bulanmış nacholar, sade omlet ve üstüne serpilmiş beyaz peynir ve sour cream.

   Küba

   Çok hafif şekerli bir ekmek ve kahve. Ekmek, kahveye bandırılarak yeniyor. Ülkede tropikal meyvelerle kahve de ayrı bir kahvaltı alternatifi.

   Brezilya

   Genelge kırsal bölgelerde jambon, prosciutto, peynir, reçel, tereyağ, ekmek. Fakat büyük şehirlerde bu küçük bir ekmek, labneyi andıran bir peynir ve biraz jambondan ibaret.

   Arjantin

   Çok uzaklarda olmasına rağmen Avrupai kahvaltı anlayışı Brezilya'dan sonra Arjantin'de daha da belirginleşiyor. Şekerli süt diye adlandırabileceğimiz Dulce de Leche ile yapılan yoğun karamel soslu ile doldurulmuş, üstü şekerli çörek yanında kahve ile ülkenin yaygın bir kahvaltı tercihi.

   Japonya

   Miso çorbası, pirinç ve nattodan oluşsa da balık ızgarası, omlet, ıspanak salatası (susam sosu eşliğinde), soya sosunda haşlanmış japon turbu, susamlı tofu, kızarmış balık köftesi, turşu çeşitleri da bulunabiliyor. Sabah kahvaltısında yeşil çayla birlikte oldukça hafif ve kalorisi düşük besinler tüketiliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam