Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İtalya'nın Peynir Rotası

   İtalyan mutfağı; makarna, pizza ve zeytinyağıyla dünyanın en lezzetli ve en önemli mutfaklarından biri. Bir de ünlü İtalyan peynirleri var ki onlar, muhteşem İtalyan tariflerinin olmazsa olmazı, o enfes üzümlerin en yakın arkadaşı ve doğdukları köylerin gurur kaynağı.

   Lezzete Yolculuk Başlasın

   Ünü köylerini aşıp dünyaya yayılan İtalya’nın peynirlerini ve köylerini yakından tanımak için bir rota çizebilir, keyifli bir araba yolculuğuyla lezzetlerin peşine düşebilirsiniz. Özellikle Kuzey İtalya, gastronomi dünyasına kazandırdığı peynirlerle ünlü. Gorgonzola, Parmesan gibi peynirleri yerinde tatmak, köylerini gezmek için Milan’dan araba kiralayabilir, Mozzarella’yla Campania bölgesinde son bulacak bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

   Taleggio

   İlk durağımız, Milano’nun yaklaşık 80 km kuzeyindeki Taleggio. İtalya’nın Val Taleggio bölgesinden çıkma, inek sütünden elde edilen Taleggio peyniri, en lezzetli İtalyan peynirlerinin başında geliyor. Yarı yumuşak ve krema benzeri bir yapıya, açık sarı renge ve meyveli, keskin bir tada sahip. Taleggio, özellikle Radicchio ve Rucola gibi salatalar üzerine rendeleniyor, eritilmiş hâlde ekmek dilimleriyle, pizzalarla ve makarnalarla harika gidiyor.

   Gorgonzola

   Taleggio’nun ardından sırada yine kuzey İtalya’da, Lombardiya Bölgesi var. Lombardiya Bölgesi’nin enfes lezzeti Gorgonzola, dünyanın en eski mavi damarlı peynirlerinden biri. Görünümü ve güçlü tadıyla oldukça karakteristik bir İtalyan peyniri. İnek sütünden elde edilen Gorgonzola’nın Dolce ve Piccante olmak üzere iki çeşidi bulunuyor. Dolce; tatlı, sütlü, kremalı ve baharatlı bir tada sahip. Makarnalarla, incirle veya ekmek dilimi üzerine sürülerek tüketilebiliyor. Piccante ise olgunlaştırılmış, daha sert ve ufalanabilir bir yapıya sahip. Piccante de makarna ve salatalarda kullanılıyor, balla eşsiz bir uyum sağlıyor.

   Parmesan

   Kuzey İtalya’nın son durağında, dünyanın en ünlü peynirlerinden Parmesan var. İtalya ve peynir denilince akla ilk gelen peynirlerden Parmesan, orijinal adıyla Parmigiano-Reggiano, Bologna’nın Emilia-Romagna bölgesinden geliyor. Yağsız veya az yağlı inek sütünden yapılıyor ve yaklaşık 2 sene gibi bir olgunlaşma süresine sahip. Muhteşem lezzetiyle, İtalya’nın hatta dünyanın en önemli peynirlerinden biri. Parmesan; açık sarı renge, güçlü, tuzlu ve baharatlı tada sahip sert yapılı bir peynir. İtalyan mutfağında sıkça makarnaların üzerine rendelenmiş olarak kullanılıyor. Balık ve deniz mahsulleri soslarının içine ekleniyor. Özellikle pesto sosunun olmazsa olmazı! Parmesan, salatalar üzerinde de ince dilimler hâlinde servis ediliyor.


   ​Pecorino Toscano

   Biraz daha güneye indiğimizde ise İtalya’nın en ünlü bölgelerinden Toskana’ya ait mükemmel bir peynir karşımıza çıkıyor; Pecorino. Toskana’nun Pecorino’su peynir dünyasında oldukça ünlü. Bölgenin her köyü, aynı tarifi esas alarak kendi eşsiz yorumunu katar ve ortaya eşsiz bir lezzet şöleni çıkar. Pecorino; koyun sütünden yapılan, yağlı bir peynir. Tadı aromatik, oldukça derin ve zengin. Pecorino Toscano dilimlenebilir veya rendelenebilir. Salatalarla, prosciutto yanında, zeytinle, çorbalarla, sebzeli ve etli Toskana yemekleriyle çok iyi gidiyor. Meyve, bal veya marmelat gibi şekerli tatlar da Pecorino Toscano’nun diğer eşlikçileri.

   Mozzarella
   Lezzet yolculuğumuzu Mozzarella ile sonlandırmak için biraz daha güneye iniyoruz. İtalya’nın en önemli peynirlerinden Mozzarella, İtalyan peynirleri arasında ülkemizde de en çok bilinen ve en sık tüketilen peynirlerden. İtalya’da Mozzarella di Bufala diye bilinen peynir, Napoli’nin Campania bölgesinden geliyor. Mozzarella, manda sütünden yapılıyor ve ağızda yoğun bir süt tadı bırakıyor. Olgunlaştırılmadan, mümkün olduğunca taze tüketilen ve yumuşak yapılı bir peynir. İtalya’nın meşhur Caprese Salatası’nın ana malzemesi, fesleğen ve domates de ona eşlik ediyor. Genellikle makarnalı ve sebzeli başlangıç yemeklerinde ya da mezelerde kullanılıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İtalya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam