Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bucket List kaydınız başarıyla gerçekleşti. Müşteri hizmetlerimiz size en yakın zamanda ulaşacaktır.

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Giriş Yap

   İtalya Bir Ev, Evin Mutfağı Emilia-Romagna

   2018 İtalyan Yemekleri Yılı! İtalyan mutfağının simgesi Emilia-Romagna bölgesi iştahları kabartmaya devam ediyor.

   İtalyan kültüründe yemek, insanı cezbeden bir şeydir. Hazırlaması da yemesi de tutkuyu simgeler adeta. İtalya’nın gastronomi merkezi olarak kabul edilen Emilia-Romagna bölgesi, Pianura Padana’da yani Po Ovası’nda yer alan bir gurme cenneti. 

   Dağlardan Adriyatik’e doğru uzanan verimli ve muazzam manzaralı bir coğrafya, İtalyan mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinin temel malzemelerinin de beşiği. Buğdayın, pirincin, etin, peynirin ve üzümün leziz yemeklere dönüştüğü bölge gastronomik bir hazine. 

   Emilia-Romagna bölgesi, Bolonya, Parma, Modena, Ravenna gibi gastronomi konusunda nam salmış şehirleri barındırıyor. Dolayısıyla bu bölgeye "İtalya’nın Mutfağı" demekte hiçbir yanlışlık olmasa gerek. Geniş yüz ölçümüne sahip olan bölge, her şehrinde ayrı bir tada yolculuk yapabileceğiniz sayısız alternatiflerle iştah kabartan bir rota.


   Parmigiano-reggiano'nun yani parmesan peynirinin ve Parma jambonunun ana vatanı olan Parma, 2016 yılında dünyadaki ilk UNESCO Gastronomi Şehri seçildi.

   Bolonya

   Emilia-Romagna’nın başkenti Bolonya’dan başlayalım. Günümüzde akademik birikimin ve hareketliliğin çok yoğun olduğu bölgelerden biri olan Bologna, dünyada kurulan en eski üniversiteye de ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. 

   Dante, Albrecht Durer, Copernicus gibi isimleri yetiştiren Bologna Üniversitesi 1088 yılında kurulmuş. Bolonya aynı zamanda İtalya’da yaşam standartlarının en gelişkin olduğu şehir. Tüm bu seçkin özelliklerinin yanı sıra gerçek bir gurme rotası olmasıyla da bölgenin başkentliğine fazlasıyla yakışıyor. Öyle ki et ve peynir ağırlıklı bir mutfağa sahip olan şehrin lakaplarından biri “la grassa” yani “şişko”. 

   Dünyaya spagetti bolonez olarak nam salan bir yemek var; fakat Bolonya’da ve İtalya genelinde spagetti bolonez diye bir şey yok; tagliatelle var. Tarifin orijinali şöyle; elle açılmış ve orta boy kesilmiş tagliatelle şeritleri, et ve domatesten yana zengin içerikli sosla servis ediliyor. Makarna çeşitleri konusunda rakip kabul etmeyen bir memleketin rakipsiz tariflerinden tagliatelle oldukça iştah kabartıcı. 

   2017’de Bolonya’da açılan dünyanın en büyük tarımsal gıda merkezi FICO Eataly World, yerli ve yabancı konuklarına İtalya’nın yerel lezzetlerini taptaze ürünlerle sunuyor. Eataly’de aynı zamanda ürün yetiştirme ve yemek pişirme konusunda işin ustalarından eğitim almak, workshop etkinliklerine katılmak da mümkün. Yemek pişirmeyi seviyorsanız işin inceliklerini ve tarladan sofraya süreci öğrenmek unutulmaz bir deneyim olacaktır.

   Bolonya’da taze yemeklerin, ürünlerin satıldığı dükkânların ve geleneksel restoranların olduğu sokaklar çoğunlukla Quadrilatero bölgesi ve civarında bulunuyor.

   Parma’nın ismini bir Stendhal’ın dünya klasiği romanı Parma Manastırı’ndan bir de İtalyan mutfağı klasiği olan parmesan peynirinden duymuşuzdur. Emilia-Romagna’nın bir diğer gastronomik merkezi olan Parma’nın, başta peyniri olmak üzere kendine has birçok lezzeti bulunuyor.

   Anolini bunlardan bir tanesi. Mantı misali fakat şekil olarak yuvarlak kapatılmış hamurun brodo denilen et suyunda pişirildiği yemek, orijinalini sadece Parma’da tadabileceğiniz bir lezzet. Anolini’yi yılın her mevsiminde yiyebilirsiniz; fakat geleneksel olarak Noel dönemine has bir yemektir.

   Et konusuna da ayrı bir önem veriliyor. Prosciutto di Parma denilen jambon türü oldukça çok ve uzun süreli emek sarf ederek hazırlanıyor. Deniz tuzuyla salamura edilen et 12-36 ay gibi bir sürede rüzgârla kurutuluyor. Bu uzun bekleyişin nihayetinde tadını kolay kolay unutamayacağınız bir lezzet ortaya çıkıyor.

   Bir diğer leziz şehir ise Modena. Mimarisine mi mutfağına mı büyülenmek gerek karar veremeyeceksiniz. UNESCO Dünya Mirası bölgelerine ev sahipliği yapan Modena’nın bir de gastronomik gururu söz konusu: Balzamik Sirke!

   Ahşap fıçılarda 25 yıl kadar uzun bir süre bekletilerek elde edilen sirke, Modena’nın gastronomik kültüründe baş köşede. Modena’ya gittiğinizde bu sirkelerin üretildiği mahzenleri ziyaret etmelisiniz. Damağınızı ve ruhunuzu besleyen bir kültürü yerinde deneyimlemek paha biçilmez olacaktır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam