Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Tapas Tapas Tapas! İspanyol Atıştırmalıklar

   Madrid’in en leziz tapaslarını nerede yemeli?

   Real Madrid Kadar Şöhretli

   Ressamları, dünyaca ünlü oyuncuları, mimari açıdan efsane yapıları ve tabii ki futbol takımları... Akdeniz'in en önemli ülkelerinden İspanya'da tarih ve kültür adına neredeyse yok yok! Özellikle yerel lezzetleriyle dikkat çeken İspanya'nın dünyaya armağan ettiği en önemli tatların başında tapas geliyor. Madrid'de, kentin futbol takımıyla şöhretini yarıştıracak kadar ünlü olan tapas için birçok özel mekân bulunuyor.

   İspanya denilince akla ilk olarak Barcelona ve Real Madrid gelir. İkisi de topraklarından doğduğu kadim şehirlerin birer sembolüdür. Çekişme had safhada yaşandığından, dünya  çapında bir ilgiye mazhardır. Ancak iki takımın taraftarlarının da uzlaştığı noktalar yok değil. Onlardan bir tanesi İspanya'nın en önemli atıştırmalığı tapas!


   Tapas, İspanyolca'da üzerini kapamak anlamına gelen fiilden türemiş. İçerisinde domates, midye, kalamar, ahtapot, zeytin gibi Akdeniz'e has lezzetler yer alıyor.

   Tapas Cennetleri

   Reddedilmesi bu zor atıştırmalık, aslında bir mezeden daha fazlası. Tapasın yanında içilen içkilere belki "tapas mezesi" denilebilir. Tapas fiyatları Madrid'de 2-8 avro arasında değişiyor. Madrid'de lezzetli tapasları üreten birçok restoran bulunuyor. Şehre gidip de tapas yemeden dönmek neredeyse imkânsız. "En iyi tapası nerede yiyebilirim?" sorusuna cevap vermek oldukça zor, zira şehirde neredeyse herkes tapas ustası! Damağına düşkün olan İspanyollar, tapası en çok barlarda tüketiyor. Akşam arkadaş grubuyla bir barda buluşan İspanyollar, daveti kendi lisanlarınca değiştirmiş: "Tapasa gidelim mi?"

   Taberna el Sur

   Kentteki en iyi tapas yapan yerler listesinde Taberna el Sur dikkat çekiyor. Vejetaryen dostu restoranda sebzeli tapaslar da mevcut. Küçük ve sevimli bir yer olan Taberna el Sur, gerçek İspanyol mutfağını keşfetmeye çıkanlar için birebir!

   El miniBAR

   Bir diğer tapas cenneti ise El miniBAR. Makul fiyatı ve lezzetli yemekleriyle dikkat çeken bu mekân, düş kırıklığı yaşamak istemeyenler için biçilmiş kaftan. Sıcak ve samimi çalışanları ve bol müdavimleriyle ziyaretçilerini ağırlayan El miniBAR'da hem içkinizi içebilir hem de tapaslarınızı mideye indirebilirsiniz.

   Inclan Brutal Bar

   Ve ahtapotun, midyenin, balığın mekanı: Inclan Brutal Bar. Başkentteki en gözde mekânlardan birisi olan bu yer, yeşil bahçesiyle adeta insanı zamandan koparıp özgürleştiriyor. Nefis lezzetleriyle tapas sevenlerin mutlaka uğradığı bu bar, birçoğuna göre Madrid'in en iyisi.

   Kral Alfonso'nun Gözdesi

   Tapasın nasıl doğduğuna ilişkin net bir bilgi yok. Ancak gastronomi uzmanları tapasın doğuşuyla ilgili iki farklı kampa bölünüyor. Bunlardan ilki, 13. yüzyılda yaşayan İspanya kralı X. Alfonso'ya dayanıyor. Rivayete göre, bir hastalığa yakalanan kralın, şarapla birlikte ufak tefek atıştırma yapması gerekiyor. Bunun üzerine sarayın aşçıları tapası ortaya çıkartıyor. Kral iyileştiğindeyse tapasa manevi bir anlam yüklüyor ve bir ferman yayınlayarak şöyle diyor: "Bu Kastilya topraklarında yaşayan hangi insan evladı şarabı, aperatiflerle yemezse işte o bizden değildir." Bir başka teori ise tapasın çiftçiler tarafından çalışmalarında hızlıca yemek için üretildiğini söylüyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İspanya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam