Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bir Lezzete Tutuklu Kalmak

   İtalya'nın Milano şehrinde bulunan Boletta Cezaevi'nde, mahkûmların hizmet verdiği InGalera Restaurant, her yıl farklı ülkelerden binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

   Gezginleri mutlu eden unsurların başında 'keşfetmek' kadar yaşadıkları deneyimleri paylaşmak da vardır. Bazıları çöllere tutkundur, bazıları tarihî şehirlere. Bazıları ise daha lokal alanları keşfetmeye açıktır. Dünya üzerinde farklı kültürlere ait yüz binlerce keşif noktasından biri de İtalya'da bulunuyor: Milano Bollate Cezaevi'ndeki restoran. İlk başta biraz tuhaf gelebilir. Zira burası kapanıp yeniden restore edilerek restorana dönüştürülmüş bir cezaevi değil. İçinde hâlâ işlemiş olduğu suçlardan dolayı cezalarını çekmeye devam eden mahkûmlar bulunuyor. Bu sıra dışı olduğu kadar insan odaklı mekânın adı 'InGalera'... İnsan odaklı vurgusunu yapmamızın nedeni restoran projesinin mahkûmları hayata katma çabasından kaynaklanıyor elbette. 


   InGalera'da hizmet veren mahkûmların hepsi şık giyimli. Garsonlar yemek siparişlerini titizlikle alıp ustalıkla servis ediyor.

   Amaç, mahkûmları özgür günlere hazırlamak

   Burada hedeflenen, cezaevindeki tutukluların toplumla yeniden bütünleşmesini, çalışarak, insanlarla iletişimde olarak, sosyalleşerek sağlamak. 'Cezalandırıcı' algısından sıyrılıp mahkûmları bir işin içine dâhil edip, onlara güvenmek ve sorumluluk yüklemek suretiyle sosyal açıdan rehabilite etmek. Mesele elbette bununla sınırlı değil. Cezaevinde bulunan bir kişinin kapalı kapılar ardındaki rehabilitasyonundan ziyade özgürlüğüne kavuştuktan sonraki süreci de değerlendiriliyor ve şekillendiriliyor. Anlayacağınız burayı sosyal bir kooperatif olarak da değerlendirmek son derece mümkün. Çünkü tıpkı Türkiye'de olduğu gibi İtalya'da da cezaevinde bir süre kalıp özgürlüğüne kavuşanlar sabıka kaydından dolayı normal yaşama adapte olmakta güçlük çekiyor. İş bulmakta çok zorlanıyor. Geçinme ve varlığını devam ettirme kaygısı geçmişte suç işleyen insanları iş bulamadıkları için yeniden suça meylettirebiliyor. Hâliyle bu riskli durum kişinin kendisi kadar içinde bulunduğu toplumu da ilgilendiriyor. İtalya, bu gerçekleri göz önünde bulundurarak uzun yıllar boyunca cezalandırma sistemlerinde denemeler yaptı ve farklı kanunlar çıkardı. Çok açık bir ifadeyle 'ceza' ve 'rehabilite' dengesini kurmak için farklı metotlar denedi. Bu yöntemlerden biri 'orta emniyetli' ceza evlerinde tutukluların gün içinde binada dolaşmalarına izin vermekti. Ancak bu uygulama rehabilite sürecinde suçlulara ve kanun uygulayıcılara fayda sağlamadı. Bir de üstüne Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden sistemi düzeltme uyarısı gelince farklı uygulama yollarına gidildi. Ve bu uygulamalara öncülük eden ilk cezaevi ise Bollate Cezaevi oldu. 

   22 yıllık anaokulu öğretmeninin fikri

   Yukarıdaki satırlarda sözünü ettiğimiz, mahkûmların özgürlüklerine kavuştuklarında kendilerini güçlü hissedecekleri ve çalışarak hayata tutunacakları restoran projesi bir kadının aklının ürünü. 22 yıl anaokulu öğretmenliği yaptıktan sonra catering işine giren Silvia Polleri, mahkûmlara yardım için 2004 yılında Bollate Cezaevi içinde ABC Sosyal Kooperatifi'ni kurdu ve bu harika fikri ortaya attı.

   Dayanışmayla kuruldu

   Restoran kurma fikri ilk başlarda herkesi oldukça zorlamış olsa da fikri hayata geçirmek çekilen sıkıntılara değdi. Silvia Polleri, sponsorlar, bazı özel şirketler ve mimarlarla görüşerek restoranın hayata geçmesini başardı. Restoran olmanın yanı sıra psikologlar ve eğitimcilerin de içinde yer aldığı bir kooperatif olan bu yapının proje ortakları arasında ABC Profesyonel Aşçılar Sosyal Kooperatifi, Fondazione Cariplo, Adalet Bakanlığı, PWC, Paolo Frisi Enstitüsü ve Vakıf Vismara bulunuyor.

   Duvarları sinema kareleriyle süslü

   Milano Bollate Cezaevi'ndeki InGalera adlı restoran oldukça şık, titizlikle dekore edilmiş. Duvarlarında 'Alcatraz’dan Kaçış' gibi sinema tarihine damga vurmuş, ünlü hapishane filmlerinden kareler, geri dönüşüm projelerinin yer aldığı fotoğraflar bulunuyor. Mekânın öne çıkan önemli özelliği ise fiyat politikası. Çünkü buradaki yemek fiyatları, Milano’daki diğer restoranlara kıyasla hayli düşük.

   Porelli, sonuçtan memnun ve gururlu

   Projenin fikir annesi Silvia Porelli, basın mensuplarına röportaj verdiğinde cezaevindeki restoranda çalışıp cezası bittikten sonra şehre dönen ve kentteki ünlü bir restoranda garson olarak işe başlayan eski bir mahkûmu anlatıyor gururla. Başarı, mahkûmların rehabilitasyonu ile sınırlı değil. Çünkü bu restorana dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce insan geliyor ve sıra dışı bir ortamda yemek yemenin keyfini sürüyorlar.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Milano hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam