Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Ege'nin Gastronomi Cenneti; Urla

   Hani bir yere gitmek için yola çıkar sonra yolda birşeyler aklınızı başınızdan alır ve yoldan çıkarsınız ya. Aslında kendi adıma şaşılacak bir şey yok, yoldan hep "gönüllü" çıkarım.

   Ege'nin Gastronomi Cenneti; Urla
   Levent Özçelik
   Gurme

   31.07.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   O zaman da Karaburun'a (İzmir) giderken Urla’da bir mola vermiştim. Urla ismi kulağıma ilk Tanju Okan ile çalınmıştı. Kadınım, Öyle Sarhoş Olsam ki... İşte yolda bu şarkıları dinleyerek gitmiştim Urla’ya. Hayat beni pek çok kez şarkıların ve filmlerin peşine takılarak bir yerlere götürdü, Urla da bu onlarcasından biri. Aşk şarkılarının unutulmaz sesi; Tanju Okan hayatının özellikle son döneminde biraz da hayata küskünlükle Urla’ya yerleşiyor ve Urla ismi Tanju Okan ile anılıyor yıllarca. Belki bu Zeki Müren’in Bodrum ilişkisi ile benzer bir ilişki. Urla’da kalış süremi uzattıkça uzatıyorum...

   Neyse asıl konumuza gelelim… Eğer Türkiye’den dünyaca ünlü, yerel, hatta Michelin yıldızlı lokantalar çıkacaksa bunlar büyük olasılıkla Ege’den olacak. Hem idealist şeflerin özellikle İstanbul’daki gibi yüksek ciroların baskısı olmadığından hem yerel pek çok taze malzemenin pazarlarda çeşit çeşit malzemenin bulunmasından hem de coğrafi olarak karada ve denizde yine pek çok malzeme bulunmasından kaynaklanıyor. Örneğin Kuzey Ege’nin hemen yanı başında bulunan Türkiye’nin tahıl ve büyük baş hayvan yetiştiriciliği konusunda bilinen Balıkesir ili, Ege Denizi’nin deniz ürünleri zenginliği, baştan aşağı ot ve baharatları yeni ve gelişmekte olan “yeni Türkiye Mutfağını” destekliyor.

   Son yıllarda bu tarafıyla öne çıkan yerlerden biri kuşkusuz Urla! İzmir ve Alaçatı’nın arasına sıkışmış ve uzun yıllar İzmirli müzik sanatçısı Tanju Okan ile adı anılan Urla son yıllarda mutfağı ile anılır oldu. 

   Urla Dostu Ertuğrul Özkök

   Sevgili Ertuğrul Özkök de son yıllarda Urla’da ev alıp yılın belli zamanlarını Urla’da geçiren Urla sevdalılarından. Ertuğrul abi Urla’dan bahsederken; “İtalya için Toscana, İspanya için San Sebastian neresi ise Türkiye için orası Urla’dır” der. Yine Ertuğrul abi der ki; Fransa’da Beaujolais Şarabı neyse, Urla’da da enginar odur... Sebzelerin Hıdırellezi’dir... Bir mevsimi kapatır, ötekini açar. Tek farkı, Beaujolais sonbaharı getirir. Enginarsa ilkbaharı... Bir de enginar tek başına gelmez. Yanına mutlaka taze baklayı da alarak gelir. Bir de festivali vardır ve o festivali en güzel özetleyen slogan da şudur: “Enginar mühim...”


   Egenin Otları, Balıkları

   Ege’nin önü deniz, sırtı dağ, taş, zeytin, limon ve yüzlerce bitki. Yollarda yabani otları toplayıp çay, meze yapanları mı ararsınız çiçek toplayanları mı… Deniz börülcesi, radika, ebe gümeci, arap saçı, şevketi bostan, kaz ayağı, cibes otu, turp, hardal, istifno, dağlama, gelincik, hodan, iğnelik, kaya koruğu, hangi birini saysak… Ya balıkları; çipura levrek, kalamar, orfoz, istakoz balıkları da saymakla bitmez... E sonunda şu soru geliyor aklına: “Yemekte kullanacağımız malzemelerimiz İtalyan, İspanyol Fransız şeflerinden kötü mü?”, kesinlikle hayır. Öyleyse dünyanın en iyi, en çok konuşulan mutfaklarından birini modern, lezzetli ve usta şeflerin elinden sunmaya hazırız.

   Geçtiğimiz yaz Ege kitabımın hazırlanışı sırasında pek çok kez Urla’ya gittim. Her gidişim dönüşümün zorlaştığı ziyaretler oldu. Öyle ya Urla Bağ Yolu, zeytinliğin ortasında göz alıcı mimarisiyle Od Urla, Can Ortabaş ve Bülent Akgerman’ın Urla Şarapçılık eseri, Ozan - Seray Kumbasar’ın modern lokanta ve tadım atölyesi Vino Locale, Balkan ve Ege ev yemeklerinin kombinasyonu mutfağı ile Beğendik Abi Urla’nın iz bırakanları oldu.

   Tanju Okan 

   Yaşamının son günlerini Urla’da geçiren Tanju Okan, o dönem Urla isminin anılmasında ve ziyaretçi çekmesinde önemli bir etken oldu. Hasret, Öyle Sarhoş Olsam ki, Koy Koy Koy ve Kadınım şarkılarıyla halen hatırlanan ve dinlenen sanatçının Urla’ya gidişinin öncesinde de fırtınalı ve kederli bir hayatı olduğu anlatılır. Biz yaş itibari ile o zamanları anlatılan ve yazılan çizilenlerden biliyoruz.

   Erol Büyükburç ve Tülay German ile birlikte Yugoslavya'da düzenlenen Balkan Müzik Festivali’ne Milli Orkestra’yla katılarak dikkat çeken Okan ardından sesine çok oturan Frank Sinatra şarkılarıyla ünleniyor. “Koy koy koy” ve “Öyle Sarhoş Olsam ki” parçaları ortalığı kasıp kavuruyor. Yine bir aşk ve ayrılık hikayesi ki bu Tanju Okan’ın en büyük aşkı olarak bilinir. Sonrasında derbeder bir dönem yaşayan Tanju Okan, Mehmet Teoman ile evde otururlarken Serge Reggiani’nin “T'as l'air d'une chanson" şarkısını dinliyorlar. Plak dönüp dururken Mehmet Teoman’ın kaleminden "Eşyalar toplanmış seninle birlikte, anılar saçılmış odaya her yere..." sözleri dökülüyor. Ve Tanju Okan’a kalk bunu oku diyor. "Kadınım" şarkısı tek kayıt olarak, oynama, düzeltme yapılmadan, böylece ortaya çıkıyor. İşte o unutulmaz aşkı ile tekrar bir araya gelip evleniyor ancak o evlilik de sadece 14 ay sürüyor. Sonrasında bir kaç albüm çıkaran sanatçı adı onunla özdeşleşen ve çok sevdiği Urla'da yerleşiyor ve 1996 yılında yaşama veda edene kadar Urla’da yaşıyor. 

   Urla Bağ Yolu…

   Urla Şarapçılık, Urlice, USCA, Mozaik, Limantepe, Bağevi, Şatomet bağlarının bulunduğu yol mutlaka gezilmeli. Türkiye’de güzel şeyler de oluyor klişesini söylemeden geçemeyeceğim. Napa Vadisi, Aix en Provence gibi deneyimlerinin küçük bir benzerini yaşamak şahane bir deneyim. Urla Bağ Yolu, Urla’nın güneyinde, bölgedeki tüm şarap üreticilerini birbirine bağlayan yola verilen ad.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam