Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Efsane Lezzetler Aşkına: Balıkesir

   1775'ten bu yana helva yapan aileden kaymak gibi lor peyniri yapanlara, yoğurdu mayalaması için her gün büyük teyzelerini fabrikaya getirenlerden çok özel bir sucuğa, her şey bu yazıda....

   Efsane Lezzetler Aşkına: Balıkesir
   Sinan Hamamsarılar
   Gurme

   06.03.19

   Yemekleri araştırır, tadına bakar, Tat Dedektifi’nde lezzetli fotoğraflar paylaşır, bi' de bize anlatır.

   Instagram hesabım Tat Dedektifi popüler oldu olalı tanıdıklarımın beni arama sebeplerinin büyük bir kısmı genelde ya yol üstü alışveriş durakları sormak ya yemek tarifi almak ya da restoran tavsiyeleri almak için oluyor. Benim açımdan bu zenginlikleri, deneyimleri paylaşmanın bir sakıncası yok. Bilgi nasıl paylaştıkça değerleniyorsa damak zevki de aynı şekilde paylaştıkça anlamlanıyor ve geleceğe uzanabiliyor. Dolayısıyla restoran tavsiyesi isteyen de, yemek tarifi toplayan da, yolculukta aracına teneke teneke peynir almak için üretici öğrenmek isteyen de bir şekilde beni buluyor. İşte bu yazı da aynı şekilde gelen “Balıkesir’den geçiyorum, ne yapayım?” sorusuna cevap olsun.

   Beyoğlu, Cihangir’de 2000 yılında açılan ve şehirli insanları Anadolu’nun lezzet hazinesi peynirleriyle buluşturmak için yola koyulmuş Antre Gourmet’nin -ki bence Türkiye’nin en özel şarküterilerinden biri- girişimci sahibeleri Berrin Onur Bal ve Neşe Biber’in yeni kitapları Balıkesir seyahatime ilham oldu; 50 Peynirli Şehir Balıkesir. 2000 yılından bu yana edindikleri bilgilerin ilk meyvesi olan “Peynir Aşkına” kitaplarının yemek kültürü kitaplarının yarıştığı ve bir şekilde bu işlerin Oscar’ı sayılan Gourmand 2016’da ülkemizi temsil etmesinin ardından yeni kitaplarının çıktığını duyduğum gibi dükkanlarının kapısını çaldım, kitabı elime aldım, o dakikada da yola koyulup Balıkesir’e gittim.


   Kitapta hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvancılığın yoğun olduğu Balıkesir ilinde, hemen hemen her ilçenin mahallelerinde farklı tarzlarda yapılan peynirlerin hikayelerinin anlatılmasıyla birlikte, ilin önemli süt ürünü harici üreticilerinin bilgilerine de yer verilmiş. Erdek’ten Bidagiç’e, Bandırma’dan Ayvalık’a, Edremit’ten Susurluk’a kitapta yer alan ya da benim seyahatlerimde mutlaka uğradığım yerler ve hikayeleri şöyle;

   “Büyük Teyze Her Gün Fabrikaya Gelip Özel Mayasıyla Mayalıyor”

   Özerhisar Ayran:
   Kimileri Özerhisar için Türkiye’nin en iyi cam şişedeki ayranı diyor. Yazıda da yer vermem sebebiyle benim de çok beğendiğimi tahmin edersiniz. Sabah sağılan hayvanların sütüyle hazırlanan ayranlarının hikâyesi 1950’lerdeki peynir mandıracılığına dayanıyor. Bu seyahatimde fabrikalarını ziyaret etme ve Özer ailesiyle tanışma imkânım da oldu. Büyük teyzelerinin her gün fabrikaya getirilip, kendi eski mayaları olan “kara maya” ile yoğurdu mayalamasını anlatmaları özel bir deneyimdi. Balıkesir ve çevresine yolu düşenlerin mutlaka tatması gereken bir ayran. Bu arada zaten o taraflara yolunuz düşüyorsa başka bir ayrana denk gelme ihtimaliniz pek yok.

   “30-40 Yıllık Çalışanları Ve İmza Lezzetleriyle: Cumhuriyet”

   Cumhuriyet Lokantası:
   Adını Atatürk’ün koyduğu restorandan Maria Callas’ın çocukken şarkı söylediği restorana, yemek meraklıları için farklı bir kaynak olabilecek bir kitaptır “100 Tarihi Lokanta”. Tıp doktoru Oğuz Erkara’nın, yemek ve restoran deneyimlerinin özeti olan bu kitapta da yer alan, Edremit’in en özel lezzet duraklarından biri de, ismiyle insanın içini ısıtan Cumhuriyet Lokantası’dır. Resmi kuruluş tarihi 1923 olup, adını da Cumhuriyet’ten alan restorana “tarihi” yakıştırması boşuna yapılmamıştır. Döner ustasından şef garsonuna ekibin ortalaması 30-40 yıllık çalışanlardır. İstanbul’da 10-15 yıllık mekanlara bile “eski mekandır burası” dediğimizi düşünecek olursak anlayın kıymetini! Her gün 50-60 çeşit yemeğin tezgâha konulduğu, sulu yemeklerin ağırlıklı olduğu menüsünde benim çokça sevdiğim döneri de bölgenin hayvanlarıyla hazırlanır. Yaz aylarında gitmişsem benim siparişlerim genelde karışık zeytinyağlı tabağı, karnıyarık ve az döner şeklinde oluyor. Alternatifim ise restoranlarda görmeyi çok özlediğim ve buranın kuyumcu tezgâhı görünümlü vitrininde yer bulan elbasan tava! Kışın yolu düşenlere de önerim sabahın ilk saatlerinde tavuk, mercimek ya da işkembe çorbası içmeye uğramaları yönünde. Balıkesir’in sütleriyle yaptıkları sütlaçları ise her daim sipariş edilesi!

   “1775'ten Bu Yana Yerli Susam ile...”

   Tıflıpaşa Helvacısı:
   1775 yılından bugüne helva işinde olup, zamanında Osmanlı sarayına helva vermiş, soyadları bile Helvacıoğlu olan bir aileden helva yemek istemez misiniz? Balıkesir Edremit’in bir diğer zenginliği olan Tıflıpaşa’nın yerli susam ve çam balı kullanarak hazırladığı helvaları için “benzersiz” demek abartı olmaz. Ağır olmayan yoğun tadı, kurabiye gibi kırılan dokusu ve yerli susamın kavruk kokusunun birleşimi olan bu helva için bile Edremit’e gidilir!

   “Kaymak Gibi Lor!”

   Altınöz Süt Ürünleri:
   Mihaliç peynirini herkes bilir, seveni de çoktur. Genellikle koyun ya da koyun-inek sütleri karışımı ile hazırlanan bu hafif gözenekli peynirin Susurluk tostunun ana maddesi olduğunu da bilmeyenlere akarmış olayım. Bu arada Mihaliç, Balıkesir ve Bursa mandıralarında sıkça üretilse de asıl yeri, bir Yörük yerleşimi olan Balıkesir’in Savaştepe ilçesidir. Buraya kadar her şey güzel ancak, Savaştepe’de benim için Mihaliç peynirinin de önüne geçen bir ürün varsa o da Mihaliç’in peynir altı suyunun belli bir ısıya kadar tekrar kaynatılmasıyla hazırlanan Mihaliç (kelle) lorudur. Kıvamı da görünüşü de resmen süzme yoğurt gibi. Tadı ise kaymak! Peynirden kalan suyun içinde bile yüksek oranlı yağını muhafaza eden bu lor peyniri, bildiğiniz lorların aksine bu sebepten tane tane değil. Benim damağıma -sütten gelen şeker sebebiyle- hafif tatlı gelen bu peyniri en iyi üreten firmalardan biri Altınöz’ü not etmenizi tavsiye ederim.

   “Bizim Yediğimiz Yoğurtsa, Bu Koyun Yoğurdu Ne?”

   Dönce Yoğurt: Adını belki hiç duymadığınız bu Bandırma markası yoğurdu daha önce yemiş ya da ayran olarak içmiş olma ihtimaliniz kuvvetle muhtemel! Ailesi Varna göçmeni olan Celal Dönmez’in şirketi Dönce Yoğurt, Taksim Meydanı’nda yer alan pek çok büfenin ayranının yoğurdunu sağlıyor. Genelde Manyas ve Erdek’ten aldığı sütleri, dedesinden kalma ata yadigârı tekniklerle hazırlayan Dönce’nin sadece mevsiminde bulunabilen, yani 12 ay satışı olmayıp bahar ortasından yaz ortasına kadar üretimi olan koyun yoğurdu bir başkadır. Kıvam olarak kesinlikle çok daha yoğun, tat olarak da hassas damakların yakalayabileceği buruklukta. Sırrı çok az kişi tarafından bilinen özel mayası ve kullandığı sütün kalitesi sebebiyle yoğurdunun nefasetini anlatmaya kelimeler yetmez.

   "Yanturalı: Ona Artık Vedat Bey Diyeceksiniz"

   Vedatbey Sucukları: Kendi araçlarıyla İstanbul'dan Ayvalık'a, İzmir'e, Bodrum'a yani Ege'ye inenler için gidiş ya da dönüş yolunda Yanturalı'ya uğramak bir ritüeldi. Susurluk'u İzmir istikametine doğru geçince solda kalan Yanturalı sucuklarının kurucusu Mehmet amca (Yanturalı), 2018'in Şubat'ında vefat etti. Mirasıyla ilgili sorunlar sebebiyle oğulları arasında bir marka devri konusu da böylelikle ortaya çıktı. Yeşil-sarı etiketiyle bildiğimiz M. Yanturalı sucuk bu sebepten ötürü artık üretilmiyor. Ama aynı yerde, Mehmet amcayla üretimi devam ettirmiş olan oğlu Vedat Yanturalı, kendi adıyla ve önceden bilinen aynı M. Yanturalı tekniğiyle, Vedatbey Sucukları adıyla üretime devam ediyor. İçindeki aşırı dengeli baharat oranı bir yana dursun, sığır ve manda etinin hafif ekşiliğini alan bu sucuk, meraklıları için bir mücevher.

   "Mis Gibi Saganaki Yapıyorlar"

   Kesebir Mandıra: Fabrikasyon peynirler sebebiyle el emeği ve beden gücüyle hazırlanmış peynirin nefasetini unutanlara da Cunda'dan bir mandıra önerim olacak, Kesebir! Kesebir, benim için tam bir "el emeği, göz nuru" noktası! Cunda ve Ayvalık'ın mutfak kültüründe yer eden, Yunanistan'da sıkça tüketilmesiyle meşhur saganaki peynirini, bölgenin hayvancılıkla uğraşan emekçilerinden her sabah güğümlerle toplar ve meşhur taş kahvenin arkasında yer alan dükkanlarının üst katında işlerler... Sakızlı saganaki peynirini azıcık unladıktan sonra az yağlı tavada döndürüp balla yemenin tadına doyulmuyor! Bu arada 1979'da kurulan işletme, 1993'ten sonra peynir üretimine başlamış, aradaki 14 sene kasaplık yapmış olmaları da enteresan bir deneyim.

   "Bu Yağ Yeşil Kokuyor"

   Kürşat Zeytinyağları: Ayvalık diyince coğrafi işaretle koruma altına alınmış Ayvalık Zeytinyağı konusu açılmazsa haksızlık olur. Bu noktada da Girit'ten göç eden ve orada çok yoğun bir şekilde zeytinyağı işiyle uğraşan dedelerinin izinden, 1996'da kurdukları markasıyla bölgenin en önemli zeytinyağı ve sofralık zeytin üreticisi olan aile işletmesi Kürşat'ın yeri ayrıdır. Ayvalık çeşidi zeytini monokültür (tek tip) tarımı ile yetiştirdikten sonra özenle toplayıp, ezilip okside olmaması için özel kasalarında fabrikasına taşıyan ve soğuk sıkım sonrası şişeleyen Kürşat'ın sofralık zeytinlerinde de sadece deniz tuzu kullanılıyor. Filtrelenmemiş erken hasat sızma zeytinyağlarından bir şişe ile koca bir ekşi maya ekmeği bitirebilirim! Bir şeyin "yeşil" koktuğunu anlatabilmek için o yağdan tatmanızı isterim.

   "Türkiye'nin En Özel Lokantalarından Biri"

   Ayna Yeme İçme Oturma Yeri: Dünyada kabul görmüş ve şimdilerde fazlaca üzerine kafa yorulan mevsiminde yemek, 0 km'den toplanan malzemelerle hazırlanan yemek, doğaya saygılı yemek gibi kavramların tamamını bir seferde kucaklayan, sadece Cunda'nın değil bence Türkiye'nin en özel lokantalarından biri de Ayna. Paketli ürün kullanmaması, yemeklerini bölgenin sızma zeytinyağı ya da tereyağı ile yapması ve günlük malzemeler tercih edip, yerel üreticiyi desteklemesiyle ülkemizde henüz kendine yer bulamamış uluslararası yemek rehberlerinin aranan işletmesi olabilir diye düşünüyorum. Her gittiğimde yediğim birbirinden farklı yemekler sebebiyle kendinizi menüye sırtüstü bırakmanızı öneririm. Sadece denk gelirseniz tuzlu sardalya balığı, kabak mücver ve deniz ürünlü "şımarık pilav" yemeyi atlamayın. Kışın yolu düşeceklere bir uyarı, gitmeden mutlaka arayın çünkü kapalı olmadı ihtimalleri çok yüksek.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Balıkesir hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam