Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Duyuları Ele Geçiren Restoran O.Noir Kanada

   Kanada’da ilk olarak Montreal’de, ardından Toronto’da açılan O.NOIR, dolaysız olarak damağınıza hitap eden bir restoran. Işıksız yemek odalarıyla tat alma duyunuzu sınadığınız benzersiz bir deneyim sunuyor.

   Tarifi Mümkün Olmayan Bir Yemek Deneyimi

   "Yemek yerken elektrikler giderse ne yaparız?" sorusu sizi ürkütüyor mu? Muhtemelen karanlıkta kaldığınızda lezzetten de mahrum kalacağınızı, yemeklerinizi tüketemeyeceğinizi, bunu deneseniz bile yere dökeceğinizi düşünüyorsunuzdur. Ancak, gerçekten tam tersi de olabilir. Zira, Kanada’da Montreal’de ve bulunan O.NOIR isimli restoran “Karanlıkta Yemek” akımının öncüsü oldu. Bu akımla birlikte sadece bulunduğu şehirlerden değil, dünyanın dört bir yanından misafiri de ağırlamaya başladı. O.NOIR restoranı size “Tarifi mümkün olmayan duyusal bir yemek deneyimi!” sunmayı vadediyor. Eğer, O.NOIR'ı ziyaret etmek istiyorsanız, mekânın kurucusu ve eski sahibi Moe Alameddine’e kulak kabartmakta fayda var. Alameddine size şöyle sesleniyor: “Karanlıkta yemek yediğinizde, duyularınız yiyeceklerin kokusunu ve tadını almak için daha iyi çalışıyor. Patates ve yoğurt gibi günlük yemekler bile damağınıza bambaşka tatlar veriyor.” O.NOIR sadece duyuları uyarmakla kalmıyor. Aynı zamanda engelli insanları anlamanız için de empati yapmanıza olanak sağlıyor, çünkü saat 14:00’ten sonra karanlığa gömülen restoranda çalışan personeli de görme engelli. 


   O.NOIR, yemek için motor becerilerinizi kullanmanızı sağlıyor.

   O.NOIR’da yaşanan bu durumun nereden doğduğunu merak ediyorsanız, size Zürih’te yaşayan görme engelli bir papaz olan Jorge Spielmann’dan bahsetmeliyiz. Bu papaz, 1999 yılında görme engellilerin dünyaya farklı baktıklarını öğretmen için Blindekuh'u, yani “Kör İnek” Projesi’ni başlattı. O.NOIR de Toronto’da 2009 yazında hizmete başladığında bu projeden esinleniyordu.

   Bu restoranda eşsiz hizmetten faydalanırken, aynı zamanda sosyal deneylerin ne kadar etkili olduğunu da deneyimleyeceksiniz. O.NOIR, tüm bu sıra dışı konseptine rağmen size harika bir servis, lezzetli bir menü ve mutfak deneyimi sunuyor. Dinamik ve ilerici bir restoran olan O.NOIR’ı her ziyaretinizde, mekânın gelişimini de gözlemlemeniz ve tecrübe etmeniz mümkün!

   Mekân, 2011’den itibaren de yeni bir sahiplik yapısına geçti. Yeni anlayışa göre menüler ve hizmet çok kısa sürelerle değişiyor. Bunu sağlayan ise girişimci ve ödüllü bir bilim insanı olan Dr. J.R. Feng. Dünyanın ilgisine mazhar olan bu restorana gittiğinizde görmeseniz de iyi bir akşam yemeğine eşlik eden kaliteli sohbetler sağlayabilirsiniz. Görme engelli garsonlarla kuracağınız ilişkinin ardından mekândan ayrılırken, "Deneyimlediğim en ilginç şey buydu." dememeniz için hiçbir neden yok. Bir-iki saat boyunca görme duyunuzu yitireceğinizden, sizin gibi mekânı görmeyen engelli garsonlara güvenmeniz gerekiyor. Bu “güven transferi” aracılığıyla insan olduğunuzu bir kez daha hatırlıyorsunuz. 

   İster Baş Başa İster Arkadaşlarla

   Mekânda hem baş başa hem de grup rezervasyonu yapmak mümkün. Mekâna giderken karanlıkta ışık yayan giysiler giymemeye de özen gösterin. Ayrıca uyarmakta fayda var: 150 kişiyi ağırlayabilen O.Noir'a girerken telefonunuzu bırakmanız gerekiyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kanada hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam