Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bunları da mı Yiyecektik? Dünyanın En Tuhaf Yemekleri

   Her toplumun kendine öz bir yemek kültürü vardır. Kimine tuhaf gelen yemek, diğerine göre gelenekseldir. Bir yemek hem göze hem de mideye hitap etmelidir. İşte bazıları öyle değil.

   Dünya Mutfağının Bilinmeyen Tatları
   "Bana fark etmez, her şeyi yerim." diyenlere dünya mutfağının az bilinen ama o kültürde çok sevilen ilginç yemeklerini önerebiliriz. Belki bazıları için cesarete ihtiyacınız olacak, bazılarının tadı damağınızda kalacak. Belki de "ben yemeyip sadece yanında yatsam olur mu?" diyeceksiniz. Karar sizin...


   Fugu (Kirpi Balığı)
   Japon mutfağından, yemesi cesaret isteyen, binlerce kişinin ölümüne sebep olan zehirli bir balık. Bir zamanlar hükümdar tarafından yenmesi yasaklanmış olan bu balık, şu anda fahiş fiyatlara servis ediliyor. Fugu balığının görüntüsü şirin olsa da bazı organlarında panzehiri olmayan bir zehir bulunuyor. Aşçının en ufak bir hatasındaysa sonuç kesin ölüm. Bu kadar tehlikeli bir balığın yenilir hale getirilmesi için hazırlayan aşçının lisanslı olması ve en az iki sene çalışmış olması gerekiyor. Gerçek bir fugu aşçısı olabilmek neredeyse on sene kadar tecrübe gerekiyor. Bu arada temizlenerek ayrılan zehirli bölümler özel olarak imha ediliyor. Fuguyu sipariş etmeden önce sorumluluğu kabul ettiğinize dair bir belge imzalamanız gerekiyor. Çünkü yediğiniz her lokmada ölümcül olmasa da bir miktar zehir var. Üstelik bu zehir dilinizi ve midenizi uyuşturmaya yetecek kadar kuvvetli. Fugunun hazırlanması etin çok ince, bir zar gibi kesilerek çiğ bir şekilde tabağa dizilip süslenmesi şeklinde oluyor. Günümüzde garsona fugu istiyorum dediğinizde tüm restoran tarafından çılgınca alkışlanıyor ve gece boyunca saygı görüyorsunuz. Fugu, tabuları yıkmak isteyenler için tehlikeli bir lezzet.

   Nilasing Na Hipon (Sarhoş Karidesler)

   Bu isim sadece ilginçlik olsun diye verilmemiş. Çünkü "baijiu" likörü yüzünden gerçekten sarhoşlar ve canlı olarak tüketiliyor. Çin’de bazen birçok sosla birlikte bu yoğun likörde bekletilen karidesler, bazen sossuz olarak da bekletiliyor. Yiyenlerin patlamış mısır kıvamına benzettikleri bu karidesleri sinemalarda da görmek ister misiniz?

   Balıklı Kek

   "Zaten tuhaf yemekler hep Asya’dan çıkar" diyenler için bu sefer İngiltere’deyiz. Fish&Chips’le "balığı her şeyle yeriz" diyen İngilizler, sözlerinin arkasında durduklarını bir kez daha kanıtlıyorlar. Kaç kişi sever bilmiyoruz ama sadece balık kafalarıyla yapılan bu yemeğin İngiltere Kraliçesi tarafından çok sevildiği biliniyor. Belki de taç şeklinde olmasının sebebi budur.

   Akutaq (Eskimo Dondurması)

   Eskimo deyince akla ilk gelen görüntü buzdan evleri iglolar ve buzun üstünde balık tutan insanlar oluyor. Yani buzdan oluşan bembeyaz bir örtü. Eh durum böyle olunca onların dondurma yemesinden daha doğal bir şey olamaz herhalde; ama bu sefer biraz farklı. Malum, her taraf buz ama tarifinde meyve de var. Kendi imkânlarınca yaptıkları dondurma aslında besleyici de diyebiliriz. İçeriğinde neler mi var? Geyik, balina, ayı ya da fok yağı, balık kıyması ve yumurtası, meyve ve tabii ki olmazsa olmaz kar. Alaska’ya yolunuz düşerse yemeğin üstüne güzel bir tatlı isterseniz menüdeki dondurmanın içeriğini mutlaka öğrenin.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam