Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dünya Listelerinde Çağdaş Bir İstanbul Lokantası

   İstanbul'un eşsiz manzarasının, eşsiz bir lezzet deneyimiyle buluştuğu adres: Mikla Beyoğlu

   Anadolu’nun bin yıllara dayanan geleneksel tatlarını çağdaş dokunuşlarla yeniden yorumlayan ve 2005 yılında ünlü şef Mehmet Gürs tarafından açılan Mikla, o günden bu yana İstanbul’un en iyi fine dining restoranlarından biri olarak hizmet veriyor. Beyaz rengin ağırlıkta olduğu minimalist dekorasyonu,  büyük emekler verilerek hazırlanmış menüsü ve servisten müzik seçimine varana dek a’dan z’ye özen ve inceliği yansıtan şık konseptiyle her daim kendinden söz ettiren mekân, yıllardan beri yer aldığı dünyanın en iyi 100 restoranı listesine bu yıl da dahil olmayı başardı.

   Muhteşem, Büyük Köy

   İlk defa 2015 yılında 96. sıradan girdiği listenin bu yıl 52. sırasında yer alan restoranın ismi, İsveç’te büyüyen Mehmet Gürs’ün tanıklık ettiği Viking efsanelerine dayanıyor. Dünyanın dört bir yanında ticaret yapan Vikingler, 16. yüzyılda İstanbul’a geldiklerinde karşılaştıkları büyük kalabalık karşısında şaşkına dönmüşler ve İstanbul’a “muhteşem köy, büyük köy” anlamına gelen Miklagrad ismini vermişler. O güne dek şahit oldukları en kalabalık yerleşim yeri yaklaşık biner kişilik nüfuslarıyla Kuzey’de ticaret yaptıkları kasabalar olan Vikingler’in 100 bin kişilik İstanbul’a bu ismi vermelerinden etkilenen Mehmet Gürs de The Marmara Pera’nın en üst katında yer alan ve muhteşem manzarasıyla insanı büyüleyen restoranı için Mikla ismini tercih etmiş. 

   “Yeni Anadolu Mutfağı”

   Mikla’nın tadı damakta kalan lezzetlerinin sırrı, Mehmet Gürs’ün geliştirdiği “Yeni Anadolu Mutfağı” konseptinde yatıyor. Geleneksel alışkanlıklara taze bir bakış açısıyla bakmak gerektiğini ifade eden Gürs, Mikla aracılığıyla ulaşmak istediği hedefi, “Bölge mutfağını taze bir bakış açısı ile ele alma vakti geldiğinin düşüncesindeyim. Geçmişteki zengin mutfak kültürlerinin hem bugün hem de gelecekte var olabilmeleri için yeni bir yaklaşım vazgeçilmez. Yeni Anadolu Mutfağı’nın kalıpları yok; mutfağa bir yaklaşım, onu algılama ve ele alma biçimidir. Bu yaklaşım birçok şekilde ve alanda yorumlanmalıdır” diyerek açıklığa kavuşturuyor.

   Türkiye’nin Her Köşesinden Yerel Lezzetler

   Mikla’nın menüsünde bulunan yemeklerde kullanılan tüm malzemeler de bu anlayışa paralel bir yaklaşımla Türkiye’nin dört bir yanındaki yerel üreticilerden temin ediliyor. Edremit’ten zeytinyağı, Kars’tan gravyer, İskenderun’dan karides diye başlayan liste uzayıp gidiyor. Bu araştırma ve lezzet keşfi konusu, bir antropolog olan Tangör Tan’a emanet. Aynı zamanda ziraat mühendisi de olan Tan, senenin büyük bir çoğunluğunu farklı ve özgün lezzetleri keşfetmek üzere Anadolu’yu karış karış gezerek geçiriyor.

   Seçim Sizin: À la Carte ya da Tadım Menüsü

   Mikla’da biri üç aşamalı  à la carte menü, diğeri yedi aşamalı tadım menüsü olmak üzere iki farklı servis seçeneği mevcut. À la carte menü başlangıç, ana yemek ve tatlıdan oluşuyor; tadım menüsünde ise zeytinyağlı lezzetlerden, kuru ete, lagostan, peynir ve bala kadar pek çok leziz seçenek yer alıyor. Ayrıca tadım menüsünün yanında altı kadehten oluşan ve her bir yemek için ayrı ayrı seçilmiş, yemeğe uyumlu içecek servisi seçeneği de sunuluyor.

   Mikla Hakkında Kısa Kısa

   Mikla’da menü mevsimlere göre değişkenlik gösteriyor. Tadım menüsü ancak masadaki herkes bu menüyü seçmesi halinde servis ediliyor. Yemeğin başında veya son kısmında şefin lezzetli ikramları sunuluyor. Restoranın müşteri kitlesi çoğunlukla yabancı turistler. Mikla’nın kokteyllerinin hatırı sayılır bir müdavim kitlesi var.

   ​Pazar günleri kapalı olan restoran pazartesiden cumartesiye 18.30-23.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Bar kısmı ise pazartesiden cumartesiye 18.00-02.00 saatleri arasında açık.

   Photo Credits

   www.neredenekadarayenir.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam