Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dondurma Out Popsicle In

   Bu dükkânlar buzlu dondurma çeşitlerinde sınır tanımıyor.

   Buzlu Dondurmayla Nostalji

   Dondurma denince akla külahta süt bazlı meyveli toplar gelir çoğunlukla. Buzlu dondurma ise ikincil olarak akla gelecektir. Her halükarda dondurmada çocukluğu çağrıştıran, rengârenk hayal dünyalarına götüren bir yan vardır. 

   Kimileri için buzlu dondurmalar, onları çocukluklarına geri götüren birer sembol bile olabilir. Çubuğun üzerinde dondurulmuş süt ya da su bazlı, meyveli buz kalıpları bir yanıyla nostaljiktir. O çubukları biriktirmek, eritip çubuktan düşmemesi için dondurmayı hızlı yemek, dondurmadan büyük bir parça ısırıp dişleri sızlatmak… 

   ​Tüm bunlarla, yani rengârenk bir dünya ve macerayla kolayca ilişkilendirilebilir buzlu dondurmalar.     

   Nereden Çıktı Bu Buzlu Dondurma? 

   Buzlu dondurmanın geçmişi çok da eskilere dayanıyor sayılmaz. 1872’de Amerika’da Ross&Robbins şirketi hokey-pokey adında buzlu dondurmalar satıyormuş. Ama patentini alıp bu lezzeti bir marka ismiyle birleştiren isim Kaliforniyalı Frank Epperson. Toz limonata satma işini yapan Epperson, buzlu dondurmayı 11 yaşındayken keşfetmiş. Sulandırdığı toz limonatasını içinde kaşığıyla beraber soğuk bir gecede verandada unutunca sabah karşılaştığı manzara 11 yaşındaki Epperson’ın pek hoşuna gitmiş. Patentini yıllar sonra 1923’te aldığı bu keşfini ve tüm haklarını birkaç sene sonrasında Joe Low Corporation’a satmış. İlk zamanlarında kaşifinin adından hareketle Epsicle denilen buzlu dondurmalar, hakların devriyle beraber hâla daha markayla özdeşleşen Popsicle ismini almış. 

   Peki ya Paleta? 

   ABD’de bunlar olurken bir yandan Meksika’da da “paletas” isminde buzlu dondurmalar satılıyor. Benzer coğrafyalar olmaları sebebiyle bu iki ülkeden hangisinden kaynağını aldığına emin olamıyoruz. Ama Meksika’nın da buzlu dondurma konusunda köklü bir geçmişe sahip olduğu şüphesiz. ABD’nin birçok eyaletinde “popsicle” adı altında olan dondurma dükkânlarının yanı sıra “paletas” satılan yer anlamına gelen “paleteria” dükkânları da bir hayli çok. Çoğu paleteria ise La Michoacana adıyla anılıyor. Meksika’da bu dükkânlardan küçüklü büyüklü olmak üzere çeşit çeşit ve bolca bulunuyor.

   Popsicle ve Paleta arasında dil ve kültür farklılığı ötesinde bir ayrım var mı tam olarak bilemesek de tadının bir harika olduğunu çekinmeden söyleyebiliriz. Son yıllarda yeniden adından söz ettirmeye başlayan bu lezzetlerin yeniden popüler olmaya başlamasının nedenlerinden biri de tasarım ve deneyim açısından sınır tanımayan bir yaratıcılığın günümüz dünyasını etkilemesi olsa gerek. Farklı içeriklerle zenginleşen ve modern çağın trendlerini yakalamayı başaran bu lezzet çoğunlukla ABD’de ve kuzey Amerika genelinde bulunsa da bugün İsveç’e kadar ulaşmış durumda. Örneğin Stockholm’de “Pure Paletas” ismini taşıyan dondurmalar, kuzeyin zengin orman meyveleri, vahşi dut türleriyle ağız sulandırıcı lezzetler ortaya çıkarmış. 

   Lil’Pop Shop, Artisan Pops and Pies
   Philedelphia’da bulunan bu popsicle dükkânı, aynı zamanda turta konusunda da meşhur bir mekân. Buzlu dondurmalarını tamamen yerel ürünlerle, mevsimine göre ve elde hazırlayan Lil’Pop Shop, süt bazlı dondurmalarında Maplehofe Çiftliği’nin mandırasından yararlanıyor. Earl Grey ve karabiberli mi istersiniz, keçi peynirli ve incirli olanını mı seçim size kalmış. Turta konusunda da uzman olan bu dükkânda buzlu dondurmanızı nefis bir çikolata parçalı kurabiye arasında da tadabilirsiniz. 

   The Hyppo Gourmet Ice Pops
   ABD’nin güney eyaletlerinden Florida’da birçok şubeye sahip olan popüler bir buzlu dondurmacı da The Hyppo Gourmet Ice Pops. Stephen Dimare’nin aklına bu fikir düştüğünde bir uçak seyahati sırasında ettiği sohbette bahsi geçen Meksika usulü buzlu dondurma “paletas” ile hayali hayata geçiyor. Dimare paletas usulüne göre hazırlamaya başladığı dondurmalara eğlenceli ve mizahi yanını katmayı da ihmal etmiyor. Paletas’ların belirgin içeriklerinden salatalık, jalapeno biberler, çeşit çeşit otlar, baharatlar işin içinde en taze ve en leziz hâlleriyle bulunuyor. DiMare’nin 2010’da başlayan yolculuğu Florida’nın birçok semtine yayılmış hâlde ve Florida sahillerinde geçen sıcak bir yazın vazgeçilmez lezzetlerinden biri.

   Las Paletas
   Tenesse eyaletinin renkli şehri Nashville, otantik bir paletas dükkânına da sahip. ABD’nin farklı yerlerindeki birçok buzlu dondurmacıya da ilham olmuş olan bu mekânın sahipleri Meksika kökenli kızkardeşler Norma ve Irma Paz. Çocuklukları paletas’ların eğlenceli lezzetiyle ve nostaljisiyle dolu olan kardeşler 2001 yılında Nashville’de Las Paletas’ı açıyorlar. Çocukluklarını yâd eden kardeşler için paletas’ın en temel özelliklerinden biri içeriğinin doğrudan meyvenin özüyle, sulandırma işlemine çok küçük bir pay ayırarak (ve bazen hiç sulandırmayarak) hazırlanması. Böylece meyvenin, sebzenin, içeriğin tüm tadı korunuyor. Irma, batı Meksika’da işinin ehli bir paletas ustasından işin inceliklerini öğrenirken, kardeşi Norma’da işin idari kısmıyla ilgili düzenlemeleri yapıyor. Ortaya çıkan sonuç gerçek bir paletas deneyimi. Fesleğenden Meksika karameline, demirhindiye kadar çok çeşitli yöresel içeriklerle her gün 20’den fazla çeşit dondurma üreten Las Paletas, hem bu lezzete hem de paletas kültürüne sağlam bir adım atmak için harika bir fırsat.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Amerika Birleşik Devletleri hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam