Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bucket List kaydınız başarıyla gerçekleşti. Müşteri hizmetlerimiz size en yakın zamanda ulaşacaktır.

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Giriş Yap

   Djon’dan Toulouse’a Fransa’nın Mutfağıyla Ünlü Şehirleri

   Yemek yemek bir ihtiyaçtan fazlasıdır kimileri için. Bu gündelik aktiviteyi asırlık bir kültüre ve bir sanata dönüştürmüş olan Fransa, mutfakta yarattığı harikalarla dünyanın en önemli gurme rotalarından.

   Fransa, peynir ve şarap ikilisiyle dünya mutfağında sarsılmaz bir yere sahip. Macaron, leziz krepler, cafe-croissant’lı kahvaltılar, çikolatalı ekmek (pain au chocolat) Fransa denildiğinde akla en çok gelenler. Bu popüler lezzetler dışında ise gölgede kalmaması gereken geniş lezzetler barındıran bir coğrafyası burası. Her bir şehri kendine has lezzetleri, bir kültürel miras olarak sahipleniyor. Dolayısıyla Fransa seyahati demek aynı zamanda bir gastronomi seyahati anlamına geliyor.

   Bir Fransa seyahati çoğunlukla Paris’ten başlar. Seine kıyısındaki kafeleri, pastaneleri, Montmartre’da sokak işi krepleri, Pont Neuf’ün üzerinde geçirilen hoş vakitlere eşlik eden camambert, chevre peynirleriyle Paris, tüm Fransa’nın lezzetlerini dünyaya taşıyan bir metropol. Birçok yerel lezzeti başkentte tatmak mümkün; fakat elbette gurmeliğin şanına yakışan bu lezzetleri kendi mekânlarında deneyimlemek olacaktır.

   Fransız mutfak kültüründe geniş bir yemek masasının etrafında paylaşılan keyifli bir repas yani akşam yemeğinin yerini hiçbir şey tutamaz.

   Bordeaux’da Ete Doyacaksınız

   Üzüm bağları ve şaraplarıyla dünya çapında bir marka olan Bordeaux, bol çeşitli et yemekleriyle de göze ve mideye hitap etmeyi iyi biliyor. Fransa’nın güneybatısında Aqutaine bölgesinde yer alan Bordeaux’ya has et yemeklerini Michelin yıldızı almış birçok restoranda bulmak mümkün. Şarabı bol olan bu şehrin et yemeklerinin birçoğu da şarapla pişiriliyor. En bilinen et yemeği kırmızı şarap soslu Bordeaux usulü antrikot. Tahtalı Güvercin yemeği, Pauillac kuzusu, Bazas Sığır Eti, Bigorre Domuzu Bordeaux mutfağını yansıtan diğer lezzetler.
   Kıyı kenti olması sebebiyle deniz ürünleri de mutfağın vazgeçilmezlerinden. Bordeaux usulü Bufa Balığı, okyanusa açılan körfezin kıyısında leziz bir akşam yemeği alternatifi.
   Michelin yıldızlı Gabriel’de ve La Brasserie Bordelaise’de bu yerel tatları deneyimlemek mümkün. Deniz ürünleri için ise adres Le Petit Commerce.

   Toulouse, Pembe Şehirde Fasulye ve Kaz Eti Yenir

   Fransa’nın güneyine yapılacak bir seyahatte, deniz kıyısındaki şehirleri her zaman daha çok tercih edilir. Fakat damak tadınızın izinde bir yolculuk arıyorsanız Toulouse’u atlamamalısınız. Menekşesiyle meşhur, gül rengi kiremitleriyle kendine has bir mimariye sahip pembe şehir Toulouse’un mutfağı, kaz eti, fasulye, patates ve sosisin yoğun kullanımıyla dikkat çekiyor. Midi-Pyrénées bölgesinin en büyük şehri olan Toulouse’a has lezzetlerin başında tartışmasız "cassoulet" geliyor. Fasulye ve ördek ya da kaz etiyle yapılan bir yahni olan cassoulet için Toulouse’un sembolü demek yanlış olmaz. Birçok restoranda menünün ilk sıralarında yer alacak olan lezzeti kalabalık bir sofrada denemek Toulouse’un mutfak kültürünü yansıtıyor. Cassoulet’ye özel restoranlar keyifli bir kalabalığın ortasına düşmenize neden olacaktır. Le Colombier ve Chez Emile’i tercih edebilirsiniz. Yağlı kaz ciğeri ezmesi "pâte d’oie" ise bu şehrin bir diğer ilginç yiyeceği ve tadına bakmadan dönmemeli. Bu klasiği deneyebileceğiniz adreslerden biri L’Os à Moelle. Yine fasulye ağırlıklı domuz etiyle yapılan yahni Garbure, şehre özgü sosisler, siyah Bigorre domuzundan jambon da tadılacaklar listesine eklenmeli.

   Lyon, Cesur Gurmeleri Tarihî Mutfağa Alalım

   Fransa’nın en büyük ikinci kenti Lyon, Ortaçağ’a kadar uzanan bir mutfak kültürüne sahip. Bugün Lyon mutfağının leziz klasiklerinden biri olan Quenelles de Brochet (istakoz sosunda hamur köfteleri) 1930’larda da şehrin yemek kültüründeki yerini koruyordu. Bu tarihten itibaren de Lyon mutfak kültürünü dünyanın dört bir yanında duyurmaya başlıyor. 1934’te dönemin ünlü gastronomu Curnonsky, Lyon’u dünya gastronomisinin başkenti ilan etmesi de boşuna olmasa gerek.

   Lyon mutfağının mimarları, soylu ailelerin yanında aşçı olarak çalışan kadınlar. Les Mères Lyonnaise (Lyonlu Anneler) olarak adlandırılan kadınlar az ve taptaze malzemelerden harika tarifleri yaratıyorlardı. Hâlâ Vieux Lyon denilen eski şehrin dar sokaklarında Mère tabelasıyla, kendi tariflerini sunan restoranlara rastlamak mümkün. Lyon mutfağının karakteristik özelliği domuz eti ve sakatat üzerine yoğunlaşması. Sakatat çoğu kişi için cesaret isteyen bir alan. Fakat dünyaya nam salan Lyon mutfağının size leziz yemekleriyle cesaret aşılayacağı da kuşkusuz.

   Tablier de Sapeur, ekmek kırıntılarıyla kaplı marine edilmiş işkembe kızartması en lezzetlisini sadece Lyon’da bulabileceğiniz bir yemek. İtfaiyeci önlüğü anlamına gelen bu yemeğe önceleri Gnafron’un önlüğü deniyormuş. Gnafron Lyon kuklacılığında meşhur kırmızı burunlu, kirli sakallı bir kukla karakter. Dükkanların birinde Gnafron’a rastlarsanız yemeğe neden ismini verdiğini anlayacaksınız.

   Izgara edilmiş domuz derisi Grattons ise klasik bir Lyon atıştırmalığı. Yanında Côte du Rhône ya da Beaujolais şarabıyla leziz bir uyum yakalıyorlar.

   Birçok geleneksel tarifin tadına doyacağınız, Bouchon olarak adlandırılan restoranlar, yemek kültürünü sadece tariflerden ibaret kılmayıp şehre gastronomik çehresini de veren yerler. Eski Lyon bölgesinde Bouchon’lardan istediğiniz birine dalıp geleneksel yemeklerin alışılmadık tatlarını deneyimleyebilirsiniz.

   Dijon, Yemeğin Yanında Değil İçinde Şarap

   15. yüzyıldan beri damak tadı yolculuğuna çıkanlar için vazgeçilmez bir gurme rotası olan Dijon, bir zamanlar Fransa, Hollanda, Almanya ve Belçika’nın bulunduğu toprakları içine alan dükalıkların yer aldığı Burgonya bölgesinin başkentiydi. Hardalıyla dünyaya nam salmış olan şehirde yemek kültürü de oldukça gelişkin. Mutfağının karakteristik özelliği şarapta pişirme usulü. Kırmızı şarapta pişirilmiş tavuk yemeği Poulet au Mersault ile sarımsak ve tereyağıyla pişirilmiş salyangozları en meşhur yemeklerinden. Bu lezzetlerin tadına bakmak için Pré au Clercs’i tercih edebilirsiniz.

   Lille ve Grenoble

   Kuzeyde Belçika sınırında yer alan Lille şehri, mutfağında ve kültüründe Fransız ve Flamand etkilerini beraber taşıyor. Et yemekleri Lille mutfağında tadabileceğiniz en geniş skalaya sahip. Birayla pişirilmiş sığır eti "carbonnade de boeuf", tavuk eti "coq à la bière" tadına bakılası lezzetler. Le Barbier Lillois’da kente özgü tatların tamamını bulmak mümkün.

   Mutfağında özel lezzetleri barındıran bir diğer şehir Grenoble. Gratin Dauphinois denilen kremalı patates grateniyle meşhur olan şehrin cevizi ise tescilli. Fransa’da üretilen cevizin yarısından fazlası buradan geliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam