Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Charleston'da Yemeğin Ruhuna Yolculuk

   Güney Amerika'nın gastronomi yıldızı Charleston'da lezzetin izinde…

   Güney Karolina eyaletinin en büyük ikinci şehri olan Charleston, gelişmiş gastronomi kültürüyle Amerika’daki en iyi 10 mutfaktan biri olarak anılıyor. Şehir özellikle yemekleri nedeniyle dünyanın dört bir yanından turistleri kendine çekmeyi başarırken, her yıl düzenlenen Yemek Festivali ise kent ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

   ​Gerçek şu ki Charleston’ın bu derin gastronomi birikimi bölgenin tarihiyle paralel olarak gelişim göstermiş. Güney Karolina’da “Gullah” ismiyle anılan Afrika kökenli Amerikalı toplulukların ve onların yüzyıllar öncesine dayanan beslenme alışkanlıklarının Charleston’ın yemek kültürü üzerinde derin etkiler yarattığı tartışılmaz bir gerçek. Özellikle tarlalarda çalışan Afrikalı insanların temel besin maddesi olan baklagiller, pirinç, bamya, irmik gibi gıdalar günümüzde dahi Charleston’da en çok tüketilen yiyecekler arasında yer alıyor. 

   Pirinçle Gelen Lezzetler

   Pirinç, Charleston mutfağının vazgeçilmez unsurlarından biri. Sofralara gelen hemen her yemek pilavla servis ediliyor. Güney Carolina’nın İngiliz sömürgesi altında olduğu dönemde bölgedeki sulak tarlalarda yetiştirilen pirinç, Charleston’ın zaman içinde sömürgeler içindeki en zengin şehirlerden biri olmasını sağlamış. Charleston’da pirinç bizim de bildiğimiz beyaz pirinç pilavı şeklinde tüketildiği gibi karides, tavuk ve baharatlarla çeşitlendirilerek de pişiriliyor. 

   Karides ve İrmiğin Uyumu

   Charleston, pirinçle olduğu kadar karidesle de özdeşleşmiş bir mutfak kültürüne sahip. İrmik ve karidesle birlikte pişirilen yerel yemekleri (Shrimp and grits) çok uzun yıllar boyunca ana yemek olarak sofraları süslemiş. Charleston’da özellikle yerel restoranların vazgeçilmez tariflerinden olan irmikli karides, kimi restoranlarda sadece karides ve irmik karışımı olarak servis edilirken kimilerinde de biber, sosis ve jambon gibi malzemelerle çeşitlendiriliyor.

   Anadolu Usulü Bamya

   Bamya sevenlerdenseniz çok şanslısınız. Charleston’ın bir başka meşhur yemeği bamya ve bamya çorbası. Üstelik güneyli aşçıların bamyayı pişirme teknikleri bile ülkemizdekiyle oldukça benzer. Klasik bir biçimde zaman zaman karidesle zenginleştirilmesine karşın bamya da Charleston’ın sömürge dönemi yemeklerinden biri olarak sadece olgun domates, soğan, tereyağı, tuz ve karabiber kullanılarak pişiriliyor. Şehirde bamya çorbasını içebileceğiniz en iyi iki restoran ise, Bertha's Kitchen ve Hannibal's Kitchen.

   Bereketli Bir Yıl Geçirmek İçin: Hoppin John

   Charleston’da geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan en bilindik lezzetlerden biri de pirinç, börülce ya da fasulyeyle yapılan Hoppin John isimli yemek. Özellikle yeni yılı bereketli geçirmek için yılbaşı akşamlarında sofralarda mutlaka yer verilen Hoppin John, zaman içinde kendi içinde evrim geçirip kullanılan malzemeler bağlamında değişiklik gösterse de bugün hâlâ Charleston mutfağının en iddialı yemeklerinden biri.  

   Yok Satan Bir Çorba

   Yengeç çorbası (She-Crab Soup), Charleston’da mutlaka denenmesi gereken bir başka geleneksel yemek. Hemen her restoranda bulunan bu çorba, 1920’li yıllarda Charleston’ın eski belediye başkanı Robert Goodwyn Rhett’in yardımcısı William Deas tarafından keşfedilmiş. Çorbanın isminin başındaki “she” ön eki ise ona asıl lezzetini veren dişi yengeç yumurtalarına dayanıyor. Çorba özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında öylesine popüler olmuş ki mucidi Deas, kariyerine aşçı olarak devam etmeye karar vermiş ve çalıştığı restoran her gün yüz litreye yakın yengeç çorbası satmaya başlamış. Deas’ın çorba pişirdiği işletme 60’lı yıllarda kapanmış olsa da yengeç çorbası o günden bu yana popülerliğinden hiçbir şey kaybetmiş değil.

   Charleston’ın Muzır Sokak Lezzetleri

   Genellikle şehir merkezinin dışındaki Gullah mahallelerinde rastlanan sokak lezzetleri arasında en muzır olanları deniz ürünleri ve çeşitli baharatlar kullanılarak hazırlanan kızartmalar. Çoğunlukla yengeç ve balıkların baharat ile una bulanarak kızgın yağda pişirilmeleriyle hazırlanan yemekler kesinlikle denenmeye değer! Nana's Seafood & Soul restoran ya da Charlie Brown Seafood balık pazarı, şehrin balık ağırlıklı gündelik yemeklerini deneyimlemek için iki iyi seçenek. 

   Yazıyı bitirmeden önce son bir öneri daha… Charleston mutfağını keşfetmenin en güzel yollarından biri yemek turuna katılmak. Sokak lezzetlerinden şık restoranlara uzanan bir çeşitlilikte düzenlenen bu turlar yaklaşık üç saat sürüyor ve çoğunlukla yürüyerek gerçekleştiriliyor. Böylece hem şehrin kendisini daha yakından tanımış hem de Charleston mutfağının ayrıcalıklı lezzetlerini tatmış oluyorsunuz. 

   Photo Credits

   Jason Stemple | Courtesy of Poogan's Porch | Andrew Cebulka | Fleet Landing

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Charleston hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam