Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Çayın Yolculuğu

   Sofrada, işte, sokakta, sabah, öğlen, akşam... Dünyanın her yerine yayılmış zamanı ve mekânı aşan bir lezzet; çay.

   Çin, Japonya, Türkiye, İngiltere… Doğudan batıya dünyanın her yerinde içilen, namı kıtaları aşan çayın yolculuğuna, el emeği işlenen tarlalarına ve doyum olmayan tadına doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

   Dünya üzerindeki pek çok kültürde çayın vazgeçilmez bir yeri vardır. Günümüzde dünya üzerinde nereye giderseniz gidin bulabileceğiniz bu içecek aslında binlerce yıldır yetiştirilmekte. Türkiye için de yeri ve önemi çok ayrı ve çok büyük olan çay, kahvaltıdan akşam yemeğine günün her saati, her noktada içilen, gündelik hayatın vazgeçilmezlerinden biri.   En Leziz Tesadüf

   Gezegenimizin kadim bitkilerinden bir tanesi olan çayın hikâyesi net olarak hangi tarihte başlıyor bilinmiyor. Fakat yine de eldeki pek çok kaynağa göre çayın anavatanı Asya. Efsaneye göre M.Ö. 2700 yılında sağlık konusunda titizliğiyle bilinen Çin İmparatoru Shen Nung, içeceği suyun her zaman önceden kaynatılmasını istiyordu. Bir gün bu kaynamış suyun içine bir yaprak düştü ve berrak bir kahve-kırmızı renge dönüşen içecek ile ilk çay içildi. Efsane ne kadar doğrudur bilinmez fakat binlerce yıldır çay keyifle, muhabbetle hatta seremonilerle içilmeye devam ediliyor.

   Çin’de bilinen ve sağlık alanında tedavi amaçlı kullanılan çay, 3. yüzyıla gelindiğinde yavaş yavaş gündelik bir içecek hâlini alıyor. Çin’in Yunnan bölgesinde başlayan yolculuk çay ekimiyle devam ediyor. Hindistan’ın kuzeyi, Çin ve Tibet’te başlayan çay ekimi, bitkinin Japonya’ya götürülmesiyle beraber Japon çay seremonilerinin de temelini oluşturmaya başlıyor.

   Çin ve Japonya için Budizm inanışının da ayrılmaz bir parçası olan çayın Avrupa ile tanışması ise 16. yüzyılda gerçekleşti. Portekizli rahip Jasper de Cruz tarafından numune alınan çayın ticari anlamdaki önemi Hollanda’da arttı ve 17. yüzyıla gelindiğinde çay artık kıtaları aşarak Amerika’ya ulaşıyordu. Avrupa’da, özellikle de İngiltere’de kahve ve kakaonun yerini almaya başlayan bu sevilen içecek kısa zamanda dünyanın her yerinde üretilen ve sudan sonra en çok tüketilen içecek hâline gelmeye başladı.

   El Emeği Göz Nuru Çay Tarlaları

   Bugün dünyanın pek çok yerinde, yemyeşil bir deniz misali toprağa serilmiş olan çay tarlaları; çay ile kültürlerin ilişkisini yakından tanımak, çay tarımını öğrenmek, bu leziz içeceği üretildiği coğrafyalarda tatmak için ziyaret edilesi rotalar.

   Çin, Hangzhou

   Madem çayın ilk içildiği yer Uzak Doğu olarak biliniyor. Biz de Çin ve Japonya’dan başlayalım. Çin’de çay tarımının yapıldığı en önemli bölgeler güneydeki Yunnan ve doğuda yer alan Hangzhou Bölgesi. Yunan’da bulunan Dadugang dünyanın en büyük çay tarlası olarak biliniyor. Hangzhou’da bulunan Longjing Tea Village ise, küçük bir kasaba olmasına karşın Çin’e has bir çay türü olan longjing çayına dair detayların öğrenilebileceği en iyi rota.

   Japonya, Uji ve Wazuka

   Japonya’da ise ziyaret edilmesi gereken nokta Uji Bölgesi. Kyoto’nun hemen güneyinde çok yakın bir mesafede bulunan Uji Bölgesi, buraya has ve Uji’den gelen çay anlamını taşıyan ujicha ile meşhur. Bölgede ziyaret edilerek Japon çay kültürünü öğrenebileceğiniz noktalardan biri Obubu Çay Çifltliği. 13. yüzyıla kadar uzanan bir hikayesi olan Uji çayını (ujicha) ve yetiştirildiği en önemli bölgeyi tanımak için Wazuka Kasabası da görülesi yerlerden. Obubu’yu her gün 11.00-15.00 arası ziyaret edebilir, buradaki tarımın ve çayın özelliklerini işin ustalarından öğreneceğiniz çay turlarına katılabilirsiniz.

   Hindistan, Darjeeling

   Bu rotalardan biri de Hindistan’ın Darjeeling Bölgesi geliyor. Burada ziyaret edebileceğiniz çay tarlaları içinde en iyilerinden biri Happy Valley Tea Estate. Yemyeşil bir denize benzeyen Himalaya eteklerinde manzaranın keyfini sürerken bir yandan da 1854 yılından beri ekim yapılan tarlanın tarihî atmosferini yaşayabilir ve çay ekiminin Hindistan’daki inceliklerini öğrenebilirsiniz.

   Sri Lanka, Nuwara Eliya

   Sri Lanka, güneyinde çay tarımının yapıldığı pek çok bölgeye sahiptir. Çay yetiştiriciliği alanında pek çok tura katılma imlkânı bulabileceğiniz ülkede hemen hemen her turun olmazsa olmaz rotalarından biri Nuwara Eliya Bölgesi’dir. Sri Lanka’nın çay kültürünü ve tarihini belgelerde öğrenmek ve daha derinden tanımak isteyenler ise Nuwara Eliya’nın hemen kuzeyinde bulunan Kandy bölgesinde Sri Lanka’nın tek çay müzesi olan Ceylon Çay Müzesi’ni ziyaret edebilirler.

   Türkiye, Rize

   Elbette böyle bir listede Türkiye olmazsa olmazdı. Kültürümüzde ve gündelik hayatımızda müthiş bir önemi olan çayın ülkemizde üretiminin yapıldığı en önemli bölge Doğu Karadeniz’dir. Doğu Karadeniz ve çay denince akla ilk gelecek şehir ise Rize. Doğu Karadeniz’in yemyeşil dağlarının manzarası ve bu eteklerde serili sayısız çay tarlası ile bölge başta çay olmak üzere pek çok yöresel lezzete de doyacağınız bir yer. Çay ile kültürümüzün ayrılmaz birlikteliğine Türkiye’nin her yerinde tanıklık etmek mümkün. Gün, mevsim, saat beklemeden çay içen; dünyada çay tüketiminin en yüksek olduğu toplumlardan biriyiz. Çayın tadı Türkiye’de her yerde güzel olsa da Doğu Karadeniz’de bir başkadır. Özellikle de Rize’de, coğrafya insanının sıcak, açıksözlü, şen karakteri, kültürümüzün en renkli ve en lezzetli yanlarını oluşturuyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   Tembellito De Hercules

   Çok güzel yazı olmuş. Azerbacan'ın Lenkeran İlçesi de lezzetli ve farklı aromaya çaylarıyla meşhurdur.

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam