Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Brezilya Mutfağında, Şık ve Geleneksel Bir Arada, D.O.M. Brezilya

   İşini tutkuyla yapan şef Alex Atala'nın deneysel ve geleneksel olanı birleştirdiği, Brezilya mutfağının otantik malzemeleriyle bugünü buluşturduğu bir mekân.

   Gelenekselden Çağdaş Lezzetler Yaratmak

   2006’dan bu yana “Dünyanın En İyi 50 Restoranı” listesi içerisinde yer almayı başarmış bir lezzet noktası olan iki Michelin yıldızlı D.O.M., şef Alex Atala’nın yaratıcı ve araştırmacı ruhunun ürünü bir restoran.

   Brezilya’nın ekonomik anlamda başkenti sayılan en kalabalık şehri Sao Paulo’nun Jardins bölgesinde yer alan D.O.M. 1999 yılından bu yana Brezilya’ya özgü malzemelerden harikalar yaratmaya devam ediyor. İlk yıllarında daha çok masayla daha fazla konuğu ağırlarken Atala’nın yemekler üzerine yaptığı araştırmaların verimini de hesaba katarak masa sayısı azaldı ve D.O.M. daha küçük kapasiteli, butik bir restoran olarak bu özel deneyimin paylaşacağı konuklara en özverili hizmeti sunma yoluna gitti


   D.O.M. kısaltması; Latince “Deo Optimo Maximo” yani “En iyi ve en harika olan Tanrı’ya” anlamını taşıyor. Dekorasyonu ve sunumlarıyla bir gastronomi dünyası yaratan D.O.M. tanrılara sofra kurarmışçasına bir özeni ismiyle de yansıtıyor.

   Kakaoya benzer bir yapıda olan tropik ağaç Cupuaçu, Atala’nın keşfine kadar yalnızca kozmetikte kullanılmış olan Amazon bölgesinin tipik kök bitkilerinden priprioca, bir palmiye türünün gövde kabuğunun derinindeki öz tabakası olan pupunha palmetto, Chicao Ruzene tarafından üretilen ve Atala’nın işbirliğiyle D.O.M.’un malzemeleri arasında yer bulan siyah pirinç ve başka birçok malzeme Atala’nın keşfiyle, lokallerle olan iletişimiyle ve bu malzemeleri harika yemeklere dönüştüren yaratıcılığıyla gastronomi deneyimi denen sözün tanımını adeta yeniden yapıyor. Bu malzemelerin arasında cesur bir seçim ise Atala’nın tariflerinde sıkça kullandığı karıncalar. 

   İçerik ve Biçimin Büyülü Buluşması
   Brezilya’ya özgü leziz içerik malzemelerini dünyaya tanıtmayı bir görev olarak bilen D.O.M., Brezilya mutfağının klasik, geleneksel ya da otantik olarak tanımlanabilecek niteliklerini sıradan kalıpların ötesine taşıyan, yeme-içmenin bir kültür ve değer olduğunu vurgulayan nadir mekânlardan biri. İçerik malzemelerinin şık bir atmosferde, hem damağa hem göze hitap eder biçimde sunuluşu da bu vurguyu pekiştiren önemli detaylar. Elbette bu bakış açısının, geleneksel ve köklü lezzetlerin çağı yakalayan ve çağın ötesine ışık tutan bir çalışmayla hazırlanması ve sunulmasında DOM’un yaratıcı dünyaca ünlü şef Alex Atala’nın payı yadsınamayacak derecede büyük. Hatta DOM’dan ne kadar bahsediyorsak aslında bu Attala’dan bahsediyoruz demek oluyor.

   Lezzet ve Değeri Buluşturan Şef; Alex Atala

   Sao Paulo doğumlu, gezgin ve yemek pişirmeyi seven bir ailenin çocuğu olan Alex Atala, küçüklüğünden bu yana annesiyle, babasıyla ve büyükannesiyle yemek pişiren, Brezilya mutfağına çocukken adım atmış biri. Gençliğinde de bir diğer tutkusu olan müziği, Sao Paulo’nun gecelerinde DJ’lik yaparak icra eden, punk seven, alternatif bir karakter Atala. 

   Atala, Belçika, Fransa ve İtalya'da farklı restoranlarda başka şeflerle ortak bir şekilde çalışırken 1994'te Sao Paulo'ya dönüyor ve 1999'da kendine ait iki mekân açıyor. Bunlardan biri açıldığı günden bu yana birçok övgü ve ödüle layık görülecek olan D.O.M.

   D.O.M.'un kurucusu ve sahibi Atala, bu restoranda amacının geleneksel yemeklerin içinde yıllardır aynı tariflerle kullanılan malzemeleri, yerel çiftçilerin ürettikleri fazla bilinmeyen ve denenmeyen içerikleri gün yüzüne bambaşka bir çehreyle çıkarmak.

   Bazen hiç bilinmedik bir ot çeşidi ile, bazen çok tanıdık bir malzemenin başka bir ahengin ve lezzetin içinde karşınıza çıkması Atala'nın tam da amaçladığı şey. Yemek yapmaya bir araştırma, deney ve sanat gözüyle bakan ve bu şekilde emek veren Atala, Brezilya mutfağı üzerine 3 kitaba ve birçok ödüle sahip.

   Netflix'in "Chef's Table" dizisinin 2. sezonuna konuk olan Atala, Brezilya mutfağının otantik yanını günümüze ulaştıran bakış açısını tüm dünyaya duyurmayı da başarmış bir şef.

   Brezilya mutfağında başlayan yolculuğun bir sonraki adımı ise Atala'nın 2021'de hayata geçmesini planladığı D.O.M. Hotel olacak. Yarattığı lezzetleri ve gastronomi alanında yarattığı dünyayı bir de konaklama deneyimiyle farklı bir seviyeye taşıyacak olan Atala'nın, gastronominin yalnızca belirli kalıplarla sınırlandırılamayacağı fikrini yepyeni projeleriyle de geliştireceği kuşkusuz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Brezilya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam