Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bir Toskana Klasiği: Frescobaldi Bağları

   Yemyeşil vadiler, birbiri ardına yumuşak kavislerle sıralanan tepeler, sakin bir atmosfer ve kadehlere lezzet dağıtan üzüm bağları ile Toskana, bağ bozumu deneyimi için bir klasiktir.

   Her Tesiste Farklı Bir Aroma

   Toskana’nın farklı bölgelerinde kurdukları tesislerde, ziyaretçilerine en iyi üretimi sunmayı kendilerine bir görev biliyorlar. Nipozzano, Castel Giocondo, Pomino, Ammiraglia, Castiglioni ve Remole olmak üzere üretiminin gerçekleştiği bu altı yerde üretilen şaraplar, aynı zamanda ortaya çıktıkları bölgelere özgü aromalar taşır.​

   Nipozzano Kalesi

   Arno Nehri Vadisi’ndeki Nipozzano Kalesi, verimli Chianti topraklarının orta kısımlarında yer alır. Orta Çağ havasını içinize çekip Nipozzano’nun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Kale, Toskana’nın zamanın ötesinde bir destinasyon olduğunu kanıtlar bir şekilde yükselir. Montesodi, Mormoreto ve Nipozzano Vecchie Viti Bağları’nda yetiştirilen üzümlerden elde edilen en iyi şaraplardır.  

   Toskana’da gizlenmiş bir mücevher: Pomino Şarap Evi

   Bölgenin kuzeybatısında kalan Pomino, 700 metre yüksekliğindeki tepeleri saran bağları ve etrafındaki köknar, kestane ve sekoya ağaçlarının oluşturduğu orman sayesinde doğadan biraz bile olsa kopmamıştır. Pomino Şarap Evi’nin ürünlerini daha çok vakit ayırarak keşfetmek isterseniz, Pomino’nun beş odasından birine rezervasyon yaptırabilirsiniz. 1878 Paris World’s Fair’de altın madalya alan Leonia ve mavi peynire en çok yakışan şaraplardan biri olan Vendemmia Tardiva, Pomino Şarap Evi’nden çıkan gözde şaraplardır. 

   ​Üzümün ve Üretimin Bereketi: Castel Giocondo 

   Castel Giocondo, Toskana’nın en ideal üretim alanlarından birine sahiptir. 1100 yılında, Siena yolu üzerinde koruma amaçlı inşa edilen kale, bugün Frescobaldi Ailesi’nin işletmelerinden birisine ev sahipliği yapıyor. Montalcino’nun güneybatısında bulunan yerleşim “Jüpiter’in Kanı” adıyla da anılan Sangiovese şarap üzümlerinin üretilmesi için en uygun ortamı sağlar. 

   Castiglioni, Nipozzano ile birlikte Frescobaldi Ailesi’nin hikâyesinin başladığı yerlerden biridir. Taze ve zengin toprak, uygun iklim koşulları ve deniz esintisi, Castiglioni’nin kaliteli ürünlerinin kaynağı olarak gösterilir. Toskana tepelerinde 700 yıldır süren hikâyenin ilk satırlarını, buradaki bağların arasında dolaşırken okuyabilirsiniz.  

   Tiren Denizi kıyısındaki Ammiraglia, Frescobaldi Bağları’nın en yeni ve modern üretim arazilerinden birisidir. Bölgenin denize yakınlığı, doğal olarak yetişen üzümlerin tatlarına, dolayısıyla da bu üzümlerden üretilen şarapların aromasına farklı bir kimlik katıyor. 
   Yüzlerce yıllık tarihî binalarıyla birlikte Floransa’nın doğusundaki Remole, ailenin önemli hatıralarını saklayan eski evlerinin yanında, Toskana’nın farklı bir köşesinde, farklı tatlarla buluşmayı garanti ediyor. 

   Asırlık Deneyim

   İtalya her şehriyle, her bölgesiyle insanı büyüler. Toskana da bu büyüleyici ülkenin ortasında yer alan sanat ve doğa ile yoğurulmuş bir bölgedir. Orta Çağ ve Rönesans’ın kalesi kabul edilen Floransa şehrinin de içinde bulunduğu bölge, sanat ve kültüre doyurduğu kadar, dünyaca ünlü şarap bağları ile de insanları kendisine çeker. Yüzyıllardır Toskana’da köklü aileler bu konuda üne kavuşmuşlardır. Frescobaldi Ailesi de bu ailelerin en önemlilerinden birisidir.

   Frescobaldi ailesi, Toskana’da hem sosyolojik, hem ekonomik, hem de siyasi olarak çevresine yön veren bir aile olarak öne çıktı. 13. yüzyılda yaşamış, asıl uğraşları kumaş olan aile, daha sonra şarap üretim işine odaklandı. Kısa sürede de bu alanda başarılı olarak önemli şarap üreticilerinden biri oldu. Günümüzde bu gelenek, ailenin vârisleri tarafından devam ettiriliyor. Rönensans sanatçılarından Michelangelo, Frescobaldi Ailesi’nin ürettiği şarapların bir müdavimiydi. Sanat dostu olan aile, Michelangelo ile “tablo karşılığı şarap” şeklinde bir ticaret modeli bile geliştirmişti. Frescobaldi Bağları’nın sihrini İngiltere de keşfetmişti. Kral 8. Henry sarayının şaraplarını, Toskana’daki Frescobaldiler'den temin ediliyordu. Ailenin hâlâ sakladığı sözleşmelerde kralın imzasını görmeniz mümkün. Albizi Ailesi’yle evlilik yoluyla kurulan ortaklık girişimlerinin daha fazla gelişmesini sağladı. Şarap kalitesini katlayarak, geleneğini bugüne kadar sürdüren ailenin Toskana’da birbirinden iyi üretim tesisleri bulunuyor.

   “İtalya, bahar ve ilk aşkın bir araya gelmesi, en vahim kişiyi mutlu etmeye yeterlidir.” - Galli Filozof Bertrand Russel

   Toskana’ya gidip de Ristorante Frescobaldi bu restorana uğramamışsanız geziniz yarım kalmış demektir. Restoranda özellikle yeşil elma ile birlikte hazırlanan kırmızı karides tabağını öneririz. Restoranın risotto’su da klasikleşen lezzetlerinden bir diğeridir.   ​

   Bu toprakların kokusu, havasının tazeliği, Tiren Denizi’nin nemi...

   Toprağın armağanı üzümler, onu işleyen Frescobaldiler ve onlara ev olmuş Toskana olmasaydı, dünyanın damak tadı eksik kalmış olacaktı.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Toskana hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam