Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bir Restorandan Daha Fazlası: Ultraviolet

   Tek Masalı, 3 Michelin Yıldızlı; Paul Pairet'in Ultraviolet Restoranı

   Beyaz duvarların önüne yerleştirilmiş on kişilik masadan oluşan bir restoran… Çoğu zaman iki ay ve daha fazla süre rezervasyon sırası bekleniyor. En ucuz akşam yemeğinin ücreti 600 dolar civarında ama Şanghay’daki pek çok kimse, bu restoranda bir kez olsun yemek için çıldırıyor. İşte size 3 Michelin yıldızlı, Fransız Şef Paul Pairet’in sıradışı restoranı: Ultraviolet

   15 Yıllık Bir Hayalden Dünyanın En İyi Restoranları Listesine

   Ünlü şef Pairet’i böyle bir konsepti hayata geçirmeye iten neden 1996 yılına dayanıyor. O dönemde Avustralya’da olan ve bir başka kurum tarafından satın alınınca restoranı kapanan şef, klasik “A La Carte” tarzın yarattığı kısıtlamaları ortadan kaldıracak bir yöntem düşünüyor ve çözümü yemekleri “ev ortamında sunma” fikrinde buluyor. Müziğin o andaki ruh haline göre seçildiği, ışıkların kısıldığı ya da açıldığı, sunumların sürekli değişkenlik gösterdiği bir 17. yüzyıl masası. Takip eden on beş sene boyunca bu restoranı hayata geçirmeye yaklaşsa da Paul Pairet bu hayalini gerçekleştirmeyi 2012 yılında başarabilmiş.

   Ben Şimdi Ne Yiyorum?

   Ultraviolet’ta görsel oyunlar aracılığıyla çimenlerin üzerindeki sıcak bir piknik masasında yemek yediğiniz duygusuna kapılabileceğiniz gibi bu hissi pekiştiren gerçek bir sandvici de bir anda önünüzde bulabilirsiniz.  Ya da bir başka etapta, kendinizi okyanus kıyısında, dalgalar ve rüzgâr eşliğinde romantik düşüncelere dalmış bir halde önünüzdeki deniz tarağını incelerken yakalayabilirsiniz. Restorandaki yemek deneyimi o denli sürprizlerle dolu ki, bazı yiyecekler inanılmaz lezzetliyken, bazıları sadece duyguları canlandırmaya yönelik olarak, “Bu ne yahu?” dedirtmeyi başaran türden. Buradaki amaç da zaten ziyaretçilerin duygularını yalnızca görsel ya da işitsel, hatta zaman zaman da kokuya dayalı etmenlerle değil, damak zevki aracılığıyla da manipüle etmek. İçecekler hemen hemen her etabın konseptine uygun olarak değiştiriliyor. Fakat restoranı kusursuzlaştıran detayların başında titizlik ve verimlilik geliyor. Her etapta ne olacağı, neyin servis edileceği, hangi görsel ve işitsel uyaranların kullanılacağı önceden belli. 

   Psiko-Lezzet İle Sınırlarda Gezen Bir Yemek Deneyimi

   Dünyada konuk başına 2,5 personelle hizmet veren bu konudaki en iddialı restoranlardan biri olan Ultraviolet’ta yemek deneyimi 20 farklı etaptan oluşuyor. Özel olarak ileri teknolojiyle tasarlanmış restoranda yemeği farklı bir noktaya taşıyan şey; yiyeceklere eşlik eden ışık oyunları, sesler, müzik, hatta kokular. Her etaptaki yiyeceklerin etaba göre özel olarak geliştirilmiş bir ambiyansla sunulması, hizmetin kapsamını farklı bir noktaya taşıyor. Psiko-Lezzet olarak tarif edilen bu süreç, duyuları harekete geçiren, manipüle eden ve her bir yeni etapla birlikte misafirlerini farklı ruh hallerine sürüklemeyi amaç edinen deneysel bir yaklaşımın ürünü. 

   Fakat bu noktada, genel yargı çoğunlukla Ultraviolet’ta yaşanan bu deneyimin on kişilik bir gösteri sırasında servis edilen farklı yiyeceklerin tadımı olduğu yönünde. Restoranın sahibi Şef Pairet bunu kesinlikle reddediyor ve Ultraviolet’ın “yemeklerle desteklenen bir şov” değil, “yemeklere eşlik eden farklı atmosferleri” sunduğunu ifade ediyor. 

   Ticari Değil Deneysel Bir İşletme

   Konuklardan daha fazla aşçının bulunduğu mekânda UV-A, UV-B ve UV-C olmak üzere üç farklı menü var. Fiyatı her ne kadar yüksek görünse de şaşırtıcı bir biçimde restoran ticari olmanın ötesinde, çünkü aslında pek fazla kâr ettiğini söylemek güç. Koku kapsülleri, mutfak ve personel giderleri, özel kameralar ve pek çok detay, hizmet maliyetini hayli yukarıya çekmiş. Bu arada masa on kişilik olsa da bu, restoranın her zaman grupları ağırladığı anlamına gelmiyor. Restoranda bireysel olarak rezervasyon yaptırıp, tanımadığınız kişilerle yemek yemeniz mümkün; tabii, yoğunluktan yer bulmayı başarabilirseniz. 

   Photo Credit

   www.facebook.com/UltravioletByPaulPairet

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Çin hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam