Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Binlerce Yıllık Şölen: Bağ Bozumu

   İnsanoğlu tabiata, toprağa ve berekete binlerce yıldır şükranlarını şölenlerle sunmuş, her kültür kendi coğrafyasının şartlarına göre belli dönemlerde minnetini merasimlerle göstermiştir. Helenistik kültürün hâkim olduğu topraklarda bağ bozumu denen bu dönem, üzüm hasadının yapıldığı aylara denk gelir.

   Bağ Bozumu Cenneti: Chianti

   İtalya’nın Toskana bölgesi, bağcılık konusunda hem ülkenin hem de dünyanın en seçkin bölgelerinin başında geliyor. Binlerce yıldır bölge halkının hayatlarını büyük ölçüde bağcılık ve dolayısıyla şarapla sürdürmesi bağ bozumunun bölge için çok daha anlamlı olmasındaki en önemli neden. Günümüzde, çiftçilerin bu kutsal günü, aynı zamanda turistik bir değer olarak kabul görüyor. Chianti, Floransa ve Siena şehirleri arasında kalan bölgenin adı.

   Uçsuz bucaksız üzüm bağlarıyla ünlü bölge kendine has aromasıyla dünyanın en ünlü şaraplarının da ana vatanı aynı zamanda. Tarihî dokusu ve göz alıcı doğasının yanı sıra, bölge binlerce yıldır kullanılan teknikleri yerinde gözlemleyebileceğiniz ve şarap üretim sürecine tanıklık edebileceğiniz, tarihî şarap mahzenlerinde tadım yapıp bölge ve bağcılık tarihine dair yepyeni bilgiler edinebileceğiniz gerçek bir şarapçılık retrospektifi vadediyor. Chianti’den bahsetmişken Castello di Verrazzano’ya (Verrazzano Kalesi) değinmeden olmaz. Bugünkü ABD’nin doğu kıyılarını keşfeden ünlü isim Giovanni da Verrazzano’nun doğduğu kale olan Castello di Verrazzano, bölgede şarap degüstasyonu için en doğru adres. 


   Şarapçılık tarihine dair ilginç bilgiler edinmek için Chianti’ye yolunız düşerse mutlaka Castello di Verrazzano’ya uğrayın.

   Fransa’nın Gastronomi Başkenti: Bordeaux 

   Bordeaux’da bağ bozumu ekim ayının sonlarına doğru gerçekleşiyor. Bu tarih, bölgenin her anlamda hareketlendiği, heyecanın bölge halkının yüzünden dahi okunabildiği ve şüphesiz Bordeaux’nun en güzel günlerinin yaşandığı tarih olarak kabul edilebilir. Bordeaux’nun şarap konusunda bu kadar ünlü bir bölge olmasındaki en önemli etken coğrafi avantajı. Bölgenin batısında bir duvar gibi uzanıp giden çam ormanları, soğuk rüzgarlarla üzüm bağları arasında bir set oluşturuyor ve aromasıyla dünyaca ünlenen üzümlerin yetişmesi için elverişli koşulları yaratıyor. Her bir bağın kendine has bir tadının olduğu, üzüm bağlarının bir hazine gibi korunduğu, hayatın aslında bu bağlarla başlayıp noktalandığı; kısaca bağcılığa ve şaraba adanmış özel bir bölge Bordeaux. Hâl böyle olunca da bağ bozumu döneminin nasıl şenlikli geçtiğini tahmin etmek zor olmuyor. Bağ bozumu vesilesiyle bölgeye yapılan seyahatler genellikle bir kültür ve gastronomi turu hâlinde devam ediyor.

   UNESCO tarafından koruma altına alınan Orta Çağ kentlerinde geçirilen nostaljik saatler, Fransız mutfağının birbirinden leziz örneklerinin belki de en iyilerini tadabileceğiniz yerel restoranlar, göz alıcı şatolar ve eşsiz bir doğa arasında geçirilen masalsı anlar Bordeaux seyahatini kıymetli kılan detaylardan yalnızca birkaçı. Bordeaux, birçok beklentiye cevap verebilecek kadar zengin bir tatil deneyimi vadediyor.

   Zeytine Yağ, Üzüme Bal 

   Bizim coğrafyamızda bağ bozumu ‘zeytine yağın, üzüme balın düştüğü tarih’ olarak adlandırılıyor. Bereketin kutsandığı bağ bozumu dönemleri, ülkemizde özellikle Urla ve Bozcaada’da coşkuyla kutlanıyor. Urla’da üzümün yanı sıra birçok tarım ürünü de sergileniyor. Bu dönemlerde Urla’da adeta tabiat şöleni yaşanıyor. Bozcaada’da ise bağ bozumu şarap üreticilerinin işçilerle birlikte bağa gidip bağ bozumunu gerçekleştirmesiyle başlar ve iki gün boyunca devam eder. Yerel müzikler eşliğinde doğanın güzelliğinin tadını çıkarmak için mutlaka bir yıl katılın deriz!

   Dionysos’un İzinde…

   Olimpos’un 12 tanrısından biri olan Dionysos, şarabın temsil ettiği sosyal ve yararlı özelliklerin tanrısıdır. Aynı zamanda bağcılık ve bağ bozumu tanrısı olarak da kabul edilir. Tiyatronun temelleri Dionysos adına düzenlenen bağ bozumu şenliklerinde atılmıştır. Yunan mitolojisinde Dionysos adıyla anılan, Roma’da ise Bacchus ismiyle sahiplenilen bağ bozumu tanrısı yüzyıllar boyu yazılan birçok tiyatro metninde farklı isimlerle var olmuştur. Bu da aslında kaç yıl geçerse geçsin, hangi kültürden bahsedersek bahsedelim, bağ bozumunun ne denli büyük bir önem taşıdığının en iyi örneği olarak öne çıkıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam