Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Berlin'in Kalbinde Modern Bir Meksikalı, La Lucha

   Baharatların otantizm ve ahengiyle modern yemek kültürünü harmanlayan, geleneksel tariflerden vegan menüye kadar çeşidi bol La Lucha, 7/24 nabzı yüksek şehir Berlin’de deneyimlemeniz gereken Meksika lezzetlerinin vazgeçilmezi.

   Baharatların otantizm ve ahengiyle modern yemek kültürünü harmanlayan, geleneksel tariflerden vegan menüye kadar çeşidi bol La Lucha, 7/24 nabzı yüksek şehir Berlin’de deneyimlemeniz gereken Meksika lezzetlerinin vazgeçilmezi.

   Berlin, hem Almanya hem de Avrupa’nın geneli için kültür-sanatın ve durmayan bir akışın şehri. Kreuzberg ise Berlin’in kozmopolit ve en hareketli merkezlerinden biri. Kendine has ayrı bir havası olan Kreuzberg’de son dönemlerde hip kafeler, vegan restoranlar, restore edilen binalarda açılan alternatif mekânlar da semti ilgi çekici bir hâle sokuyor. Bizim burada bahsini edeceğimiz yer ise son birkaç yıldır Berlin’de Meksika mutfağının en keyifli mekânlarından La Lucha.  

   Dünya üzerinde UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne kabul edilmiş olan ilk etnik mutfak olan Meksika mutfağı, zengin içerik ve yoğun emekle yaratılan gastronomik ahengin yanı sıra titizlik isteyen oldukça iddialı bir kültür hazinesi. La Lucha ise bu etnik kültürü çağdaş bir üslupla harmanlıyor ve restoran kavramını yemek yemekten çok öteye taşıyor.

   Aileden Gelen İşletmecilik Geleneği
   Landwehr Kanalı’nın kıyısında Paul-Lincke-Ufer Sokağı’nda bulunan La Lucha daha açılmadan büyük merak uyandırmış bir restoran. Kurucusu Max Paarlberg, aynı çevrede yer alan bir diğer popüler mekânın, Bourbon Dog’un da sahibi. Berlin’in yemek sahnesinde baskın bir gelenek yaratmaya başlayan Paarlberg’in, hizmet sektörü ve restoran işletmeciliği konusundaki deneyimi ise çocuk yaşlara kadar uzanan bir tarihe sahip. Konaklama sektöründe çalışan ailesiyle beraber bu işi çekirdekten öğrenen Paarlberg, bir röportajında, babasının eve gelen arkadaşlarından gecelik 1 Pound alıp kolunda bezle çay servisi yaptığı zamanlardan bahsediyor. Profesyonel olarak ise ilk zamanlar babasıyla beraber otel işletmeciliği yaptıktan sonra kendi restoranını açarak yemek sektöründe kendine has üslubunu geliştirmeyi kafasına koyuyor. 


   Berlin Gastronomisinin Olmazsa Olmazı

   Önceleri Bourbon Dogs ve Peru restoranı olan Chicha ile Berlin’in gastronomi sahnesine önemli katkılar sunmuş olan Paarlberg’in La Lucha’yı açma kararı ise Meksika’da geçirdiği birkaç yıl sonrasında şekillenmiş. Berlin’de yeterince geniş bir Meksika mutfağı kültürünün olmadığını, bu eksikliğin tamamlanması gerektiğini düşünen Paarlberg, bu ihtiyacı karşılayan La Lucha’yı açarken La Lucha’nın kendisinin bir ihtiyaç hâline geleceğini tahmin etmişti belki de.  

   La Lucha kelime olarak “mücadele, uğraş” anlamlarına geliyor. La Lucha’da ise, bu nitelik yalnızca Meksika mutfağının zengin ve detaylı olma özelliğini karşılamıyor. Bu restoran muazzam bir Meksika yemeğinin yanında muhabbeti, iletişimi ve eğlenceyi de vadediyor. La Lucha bunların hepsine bir bütün olarak yaklaşıyor. 

   Tasarımın Gücü Adına
   La Lucha’dan içeri adım attığınız anda rengârenk fakat hiç yorucu olmayan, aksine sıcak ve keyifli bir ortama girdiğinizi hissediyorsunuz. Dekorasyonunu Ett La Benn firmasının yaptığı La Lucha’da Meksika’ya özgü motiflerin, formların ve renklerin kullanıldığını göreceksiniz. Hatta Meksika’nın meşhur Ölüler Günü geleneğine ait figürle de masalarda ya da köşede kocaman gülümseyen bir iskelet heykeliyle karşınıza çıkabilir. Aynı zamanda bu tasarım o kadar çağdaş ve sıradışı bir üslupla ele alınmış ki gelenekseli de bugünü de aynı anda hissettirmeyi başarıyor. İçeriye girdiğinizde soft ama canlı renklerdeki karoların arasında La Lucha’nın mottosunu hemen anlıyorsunuz; burası “Modern Meksikalı”. 

   Meksika Mutfağı, Hem Geleneksel Hem Sıradışı 

   Meksika mutfağını, o leziz guacomole, tortilla ve taco’ları gördüğünüzde ağzınız sulanmaya başlıyorsa La Lucha, Berlin’de aradığınız yer. Çünkü La Lucha, Meksika mutfağına bugünden bir yorum getirirken geleneği korumayı çok iyi başarıyor. Örneğin La Lucha, tortillalarını, tekelleşen üretim zincirlerinin aksine kendi araçlarıyla ve eski geleneksel yöntemlerle yapıyor. %100 mısır ile elde sıkıştırılarak yapılan tortillalar hâliyle bambaşka bir lezzete sahip oluyor. Pina Colada’yı hindistan cevizine oyulmuş bir maymun suratı formuyla sunan restoran oldukça geniş bir içecek menüsüne de sahip. İçecek konusunda iddialı olduklarını ve Paarlberg’in favori yemeğinin fish taco olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

   La Lucha'nın zengin menüsündeki her bir yemek hem damağa hem göze hitap ediyor. Mesela, vejetaryen bir seçenek olan, mavi mısırdan yapılan tortillanın arasında peynir ve incirle hazırlanmış muazzam bir quesadilla için Quesadilla Azul'ü muhakkak denemelisiniz. Tütsülenmiş ricotta peyniri, eritilmiş gouda ve parmesanın mavi-mor renkte bir tortillanın arasında hiç bitmesin isteyeceğiniz bir görüntüsü ve damağınızdan geçmesin isteyeceğiniz bir tadı var.

   Deniz ürünü sevenleri ise Aquachile Verde'ye doğru alalım. Bol baharatlı karides, yeşil limon, salatalık, avokado ve acı serrano biberiyle hazırlanan bu yemek hem taze hem de leziz bir his bırakacaktır damağınızda. Ekşi, bol baharat ve acıyı sevenler için harika, bu damak tadına çekinerek bakanlar için ise önyargılarını kıracak leziz bir seçenek.

   Kırmızı et sevenlere ise Timbal de Lengua'yı denemelerini tavsiye edeceğiz. Ağır ateşte ve badem sosunda pişmiş sığır dilinin üzerinde yeşil zeytin ve chili güero biberiyle servis edildiği bu lezzet de ağız sulandıranlardan.

   Veganlar için de çok seçenek mevcut La Lucha'da. Bunlardan biri de Ensalada "La Lucha". Kuşkonmaz, brokoli, çilek, kivi, badem, ahududu ve çeşitli otlardan oluşan zengin ve leziz içeriğiyle La Lucha usulü bu salata, Meksika mutfağının vegan hayranları için denenmesi gerekenlerden.

   Leziz, Eğlenceli ve Samimi

   La Lucha'nın girişine dışarıdan bakıldığında, fark edilmek için bas bas bağırmayan, mütevazı bir üslupla karşılaşacağınızı hissediyorsunuz. Max Paarlberg bu hususta oldukça titiz. O kapıdan giren herkesin çıkarken yüzünde bir gülümsemeyle ayrılmasını hedefliyor Paarlberg. La Lucha'da çalışan herkesin de seçilmesi ve geçtikleri eğitim süreci servis odaklı bir anlayışta gerçekleşiyor. Restoranın şuanki şefi Meksikalı bir lezzet ustası Mauricio Acosta. Paarlberg, Meksika'da yıllarca yaşamış olmasına rağmen tarifler konusunda işi geleneğin içinden gelen birine bir Meksikalı'ya bırakmanın gerekli olduğunu vurguluyor. Aslında Paarlberg tüm takıma sanat yönetmenliği yapıyor desek abartmış olmayız.

   Restoranda geçirdiğiniz vakti başından sonuna bir mutluluk deneyimine dönüştürmeyi hedefleyen, özeni ve ilgiyi misafirlerini sıkboğaz etmeyecek bir dengede tutmayı muazzam bir şekilde başaran La Lucha'da, yemek yemekten aldığınız keyfi aşan bir şeyler oluyor; hayattan aldığınız keyfi hatırlıyorsunuz. Konuklarıyla, konuklarının gülümsemesiyle, mutluluğuyla bunca alakadar olan yaratıcı bir takım lideri, sanırım La Lucha'nın başarısının da en büyük sebeplerinden biri.

      

   Photo Credit: ​http://ooohberlin.com/la-lucha/

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Berlin hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam