Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Balkanlardan Gelen En Özel Lezzet, Pule Peyniri

   Balkanların nefis tadıyla kahvaltılarımıza taşıdığı Pule Peyniri'ni inceliyoruz.

   Peynir... Kahvaltılarda, sandviçte, salatada, kimi çeşitleri yemeklerde kullandığımız ve sürülebilir halde de tükettiğimiz peynirin o kadar çok çeşidi var ki... Tüm dünyanın severek tükettiği, ülkemizde de sofraların baş tacı olarak görülen ve buzdolaplarımızın olmazsa olmazlarından biri olan, yörelere göre, farklı şekillerde üretilen ya da farklı hayvanların sütü kullanılarak yapılan bu sağlıklı yiyeceklerin  belki bilmediğimiz sayısız çeşidi de bulunmaktadır. Biz bugün son zamanlarda adı ünlü bir oyuncuyla anılan bir peynirden bahsedeceğiz, Pule peyniri!


   Eşek Sütünden Yapılıyor

   Uzmanlar tarafından günlük olaraka tüketmemiz gereken peynir, çok eski zamanlardan beri insanoğlunun hayatında. Kendine has tatlarıyla birçok çeşidi bulunan peynirin yararları diyetisyenler tarafından da sık sık vurgulanıyor. Ana malzemesi süt olan peynir inek, koyun, keçi ya da eşek sütünden elde ediliyor. Biz bugün, gözleriyle ünlü sevimli eşeklerin sütünden yapılan, dünyanın en pahalı peynirinden bahsedeceğiz. 

   Dünyanın En Pahalı Peyniri Pule!

   Eşek sütünün faydalı ve sağlıklı olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Hatta anne sütünün içeriğine en yakın olan süt olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Bu kadar yaralı olmasına rağmen eşek sütü bulmak oldukça zor. Çünkü eşekler diğer hayvanlar kadar süt vermiyor. Bu nedenle bulunması oldukça zor ve pahalı. İşte dünyanın en pahalı peynirlerinden olan Pule de içerisinde altın ya da değerli başka bir malzeme olduğu için değil, yalnızca eşek sütü ile yapıldığı için bu kadar pahalıdır.

   1 Kilosu 1.000 Dolar!

   Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ın kuzeyinde bulunan Zasavica'da üretilen bu peynirin bir kilosunun fiyatı 1.000 doların üzerinde. Evet, yanlış duymadığınız, 1 kilo peynir, 1.000 doların üzerinde! Çünkü Zasavica'da bulunan üretim çiftliğinde bulunan 100 Balkan eşeğinin sütünden üretilen bu bir kilo peyniri yapabilmek için 25 kilo eşek sütüne ihtiyaç duyuluyor. Haliyle bu işi yapanların sayısı az olunca fiyat da artıyor. Eşek sütünün içeriğindeki yağ oranının oldukça azdır. Peynir yapabilmek için de yağa ihtiyaç duyulduğu için, nadir eşek sütünden fazla miktarda kullanmak gerekiyor. Sırbistan topraklarında üretilen bu eşek peynirine, Sırpça'da eşek ya da sıpa anlamına gelen Pule ismi verilmiş.

   Yapımı İçin Tam 100 Eşek Gerekli.

   Bazılarının kötü kokulu olarak nitelendirdiği, dünyanın en pahalı peyniri Pule, kimilerine göre de bembeyaz, yumuşacık ve oldukça lezzetli. Yani buradan peynirin yapım tarifini veremiyoruz. Çünkü bunun için 100 eşeğe ihtiyacınız var. Kim bilir, belki bir gün yolunuz Sırbistan'a düşerse, bu ünlü peynirin tadına bakma fırsatını siz de yakalayabilirsiniz. Sonuçta, kozmetik sektöründe bile harika sonuçlar alınan mucizevi eşek sütünden yapılmış bir peynirin tadına bakmayı kim istemez ki, değil mi? Anavatanı Sırbistan olan ve Belgrad sınırları içinde yer alan Özel Doğa Koruma Alanı'ndaki Zasavica'da üretilen bu peynirin bu kadar pahalı olması aslında gayet normal. Çünkü dişi eşekler bir sağımda sadece 200 g süt veriyor. Günde sadece 3 defa sağılabilmeleri ve işin zorluğu düşünülünce hem eşeğe hem de üreticiye hak vermemek elde değil.

   Talep Oldukça Fazla!

   Bu peyniri dünyada yapan sayılı yerlerden biri olan bu çiftlik, peynir yapmadan eşek sütü de satıyor. Her iki ürünü de bulam isterseniz hazırda beklediğini sanmayın. Çünkü yıllık mahsul peşin parayla anında satılıyor. Ünlü Sırp tenisçi Novak Djoković 2013'teki tüm yıllık ürünü almıştı. Belgrad'a giderseniz bu herkesin konuştuğu ama az kişinin tüketebildiği peynirden tatma fırsatını yakalar, belki bu işe girmek isteyebilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam