Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Avrupa’nın En Lezzetli Patatesi, Belçika Patatesi

   2017’de beş milyon ton patatesin üretildiği Belçika, patates konusunda oldukça iddialı. Belçika’da patates, hayatın, sokağın ve damağın olmazsa olmazı.

   Kızarmış Leziz Patatesler

   Kült çizgi-dizi Şirinler’in (Smurfs) ve çizgi-roman kahramanı Tenten’in doğum yeri Belçika, çikolatası, moules frites’i, mönünün vazgeçilmezi patatesiyle zengin içerikli ve iştah kabartan bir mutfağa sahip. Özellikle patates Belçika için bir yiyecekten fazlası. Hele patates kızartması! Fransa ile patates kızartması konusunda yıllardır süren bir çekişme söz konusu. Kızartmasının Unesco Dünya Mirası Listesi'nde yer alması için başvuruda bulunan Belçika için patates, hassas bir mesele.

   Patates gurmesi Belçika, bu yiyeceği mutfak kültürünün de ötesinde ulusal bir kültür olarak kabul ediyor. Haksız sayılmazlar. Zira Belçika patatesi, lezzeti ve geleneksel pişirme teknikleriyle, gerçek bir Belçikalı olan Bintje patatesiyle, basit ama hoş görünümlü kağıt külah içinde servis edilen kızartmalarıyla dünyanın gözdesi bir yiyecek.


   Belçika, patatese olan sevgisi ve ona verdiği değer ile bir yiyeceğin bir ulusla nasıl özdeşleşebileceğinin canlı örneği!

   Patates Şakaya Gelmez

   Bu küçük sarı yumruyu ulusal bir değer olarak kabul eden ve kimselere –hele ki Fransa’ya- kaptırma niyeti olmayan Belçika’nın tarihi, patatesiyle paralel şekilleniyor dense yeridir. Güney Amerika’da yedi bin yıldır üretilen patatesin Avrupa’ya ilk gelişinin 16. yüzyıl ortalarında İspanyolların fetihleri sırasında olduğu biliniyor. Fakat bu lezzetli yumrunun kıta Avrupasının tüm ülkelerine yayılma ve popüler olma aşamalarında hâlâ gizemini koruyan bilinmezlikler mevcut.

   Avrupa’ya ilk gelişinde çok fazla itibar görmeyen, kolay üretimi ve ucuzluğu sebebiyle köylülerin tercih ettiği patatesin kıymetinin anlaşılması için iki yüzyıl geçmesi gerekiyor. Besin değeri yüksek olan bu kök bitki, uzun süre saklama kolaylığıyla denizcilerin gözde yemeğiydi ve bir zamanlar altın ile takas ediliyordu.

   19. yüzyıl ise patatesin günümüzde en çok tercih edilen versiyonu olan kızartmasının, Belçika’nın Liège şehrinde doğuşunu işaret ediyor. Kızartılan patates, mutfak kültüründe yepyeni bir sayfa açmış oluyor. Fransa mutfak kültürüyle adından daha çok söz ettirse de Belçika’da patates kızartmasının çok daha geniş bir yeri ve önemi var. Neredeyse her geleneksel yemeğin yanında lezzetli patates püresini tatma fırsatını bulmak mümkün.


   Belçika’nın Patates Büfeleri

   2010’daki kriz dönemlerinde iki yıl süren ve "Frietrevolutie" denen gençlik ayaklanmasına adını veren, kızartmaların satıldığı küçük dükkânlarıyla bir gelenek hâlini almış bir yiyecekten söz ediyoruz. Ülkenin genelinde 5000’e yakın bulunan fritkot denen bu dükkânlara her sokak arasında rastlamak mümkün. Gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası hâlini almış olan patates kızartması büfelerinin yenileri açılmaya devam ederken köklü bir tarihe dayanan mekânlar da eski havasını ve değişmeyen lezzetlerini koruyor.

   Patates, Belçika için kültürel bir kod adeta. Tarihini şekillendiren bu leziz yiyeceğin müzesi de elbette bu topraklarda olacaktı. Patatesin tarihini, sokak kültüründeki yerini çeşitli belgelerle ve anılarla herkese tanıtmayı amaçlayan mekânlar, bu kültürü Belçika'nın kimliğinden bağımsız düşünmenin mümkün olmadığını kanıtlar nitelikte.

   Maison Antoine

   1948’de Antoine Desmet ve eşi tarafından kurulan Maison Antoine, ilk yıllarında yalnızca kızartma ve iki çeşit sos (mayonez ve hardal) satıyormuş. O zamanlar büfenin açık olduğu saatler de çok kısıtlıyken birkaç sene içerisinde Brüksel’de kazandığı şöhret sonrasında daha uzun süre hizmet vermeye başlıyor. Önünde kuyruk olan, müşterilerine yetişmek için aileyi seferber eden Desmet, çocuklarına da aktarıyor hünerlerini. Bugün geçmişe nazaran çok daha geniş bir alanı kaplayan büfe, artan menü seçenekleriyle klasik sokak lezzetlerini ayaküstü tatmanın doğru adresi.

   Frites Flagey

   Belçikalılar için klasik bir mekân olan Frites Flagey, namı büyük, kendisi küçücük bir büfe. Dolayısıyla gözden kaçırmamak gerekiyor. Buradaki kızartmanın yerini, kimilerine göre başka hiçbir yerdeki tutmuyor.

   Chez Léon

   Belçika’nın en köklü restoranlarından biri olan Chez Léon, 1888 senesinde Léon Lanvancker tarafından kuruluyor. Günümüzde hâlâ Lanvancker ailesi tarafından işletilen restoran midyesiyle (moules frites) meşhur. Dünyanın birçok yerinde şubeleriyle Belçika lezzetlerini dünyaya taşıyan bu tarihî restoran, 120’den fazla çeşit geleneksel Belçika yemeğini bulma imkânı sunuyor.

   Patates Müzesi Olsa Olsa Belçika’da Olur

   Home Frit Home
   Başkent Brüksel’deki Home Frit Home, içindeki müzede patatesle ilgili inanılmaz sayıda dokümanı ve objeyi sergileyen, patatese adanmış bir mekân. Patates ve büfe kültürünün geçtiği yazılı eserlerden, karikatürlere, müzik albümlerinden fotoğraf albümlerine sayısız materyal bu müzede. Aynı zamanda konserlere de ev sahipliği yapan Home Frit Home’da patatese doyacağınıza şüphe yok. 

   FrietMuseum
   İlk patates müzesi olan Friet Museum, patatesin tarihine ve önemine dair birçok belgeyi sunmasının yanı sıra şirin Belçika kenti Brugge’ün en eski binası olmasıyla da ziyaret edilesi patates mekânlarından. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Belçika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam