Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Anadolu’da Sadece Bahar Aylarında Yiyebileceğiniz 7 Yemek

   Taze sebzelerden oğlak tandıra, damak zevkine düşkün olanların mevsimi olan bahar aylarında bir ziyafet coğrafyası Anadolu’dan lezzetler.

   Anadolu’da Sadece Bahar Aylarında Yiyebileceğiniz 7 Yemek
   Sinan Hamamsarılar
   Gurme

   27.09.18

   Yemekleri araştırır, tadına bakar, Tat Dedektifi’nde lezzetli fotoğraflar paylaşır, bi' de bize anlatır.

   Şevketibostan

   Ege’nin en özel otlarından biri olan şevketibostanı neredeyse tüm kuzey Akdeniz sahilinde görebilmeniz mümkündür. Ege’ye gelindiğinde ise bahar aylarında otların coşmasıyla kendini gösteren bu bitkinin sapları ayrı, yaprakları ayrı değerlendirilmektedir. Papatyagillerden olan ve dikenli olması sebebiyle kimilerini görüntü olarak rahatsız edebilen bu bitkinin resmen "hastası" olanlar çıkmasını bekleyip onu sofralarının ana yemeği yapmaktadır. İzmir Foça’da bulunan Çarşı Lokantası ve İzmir Konak’ta bulunan Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası’nda hem zeytinyağlısına hem de kuzu etlisine rastlamak mümkündür. Magnezyum, kalsiyum ve demir zengini olması lezzetinin yanında onu şifalı bitkiler arasına da sokar. Solunum ve karaciğer rahatsızlığı olanlara doğal ilaç olarak tüketmeleri tavsiye edilir.


   Süt Kuzu Kokoreç

   12 ay boyunca meraklılarını peşinden sürükleyen bir sokak yemeği olan ve İstanbul’da olduğu kadar diğer illerimizde de popülerliğini koruyan kokorecin hası, dondurulmamış ve taze sarılan bahar kuzularıyla hazırlanandır. Normalde kokoreç, her mevsim kesime giren kuzuların iç organlarındaki özel bölümlerin özenle seçilip, temizlenip meşe kömürü ile ısıtılan ızgarada, uzun süre pişirilmesi ile hazırlanmakta. Bu seçenekte çoğu zaman mevsimlik kuzuların yağı yetersiz gelebildiğinden kokoreçte kuruluk sorunu yaşanabilmektedir. Bunu engellemek için eklenen fazladan yağ ise midevi olmadığı gibi ağır bir koku ile kokorecin nefasetini etkilemektedir. Ancak bahar aylarında en narin döneminde olan kuzuların özel bölümleri (bağırsaklar, uykuluk gibi) ile hazırlanan kuzu kokoreç, tam bir damak bayramı sebebidir. Özellikle İzmir kokoreççilerinden Kokoreççi Asım Usta’nın kuzu kokoreci bu dönemde denenmelidir.

   Çağlalı Koyun Yoğurdu Cacığı

   ​Mart ve nisan aylarında, özellikle Datça tarafından pazarlara düşen çağlanın en sıradışı tüketim şekillerinden biri de salatalık yerine cacığa kullanılan hâlidir. Mayıs ayına kadar bulunabilen çağla ile, tüm bahardan yaz başına kadar bulunabilen koyun yoğurdunun (özellikle süzme olanının) cacığının tarifi de basittir. Yarım kilo süzme koyun yoğurdu önce pürüzsüz bir karışım oluncaya kadar karıştırılır. Bu sırada içine ezilmiş sarımsak ve tuz eklenir. 50 ml. Ayvalık tipi zeytinyağı ile karıştırılır. Ardından her yarım kilo yoğurt için 200 gr. çağla, tavla zarı büyüklüğünde doğranır ve yoğurda eklenir. Karışım buzdolabında bir saat bekletildikten sonra servis edilir.

   Erik Tava

   Şubat - Mart aylarında haberlerde "kilosu 250 TL oldu" başlıklarıyla karşımıza çıksa da, Nisan - Mayıs civarı fiyatı iyice sakinleyen eriğin kullanım alanı, özellikle Gaziantep ve çevresinde bir hayli yaygın. Çiğini tuzla yemenin keyfine varamayanlar akıl etmiş olacak ki, o mayhoş tadı etli yemeklere başka bir boyut ve lezzet katıyor. Bahar kuzusu, salça, reyhan ve yeşil erikle hazırlanabilen erik tavanın suyuna tandır ekmeği banmanın tadı bambaşka.

   Oğlak Köftesi ve Tandırı

   Çoğu zaman insanlara ağır gelmesi ile akıllarda yer etse de, kuzu gibi oğlak da baharda bulunabilirlik ve lezzet olarak zirveye oynamaktadır. Trakya’da ve Akdeniz bölgesinde yoğunlukla tüketilen oğlak, düşük ısıda uzun süre pişirilerek genelde Çanakkale ve Edirne çevrelerinde bulunabilir. Köftesini ve hatta ızgarasını ise çoğunlukla Antalya’da görebilmek mümkündür. Hatta Antalya’da 7 Mehmet Restoran’ın oğlak köftesinin mevsiminde servise girmesiyle müdavimleri restorana özel rezervasyonlar yaptırmaktadır.

   Şiveydiz Çorbası

   Gaziantep ve çevresinde sıkça tüketilen, o yöreye ait restoranlarda bulunabilen şiveydiz çorbası, taze sarımsak ile hazırlanmaktadır. İstanbul’da Kilis mutfağından örnekler sunan restoranlarda, taze sarımsağın bulunabildiği Şubat ayından itibaren görülebilen Şiveydiz çorbası, tam bir hastalık savar ve antibiyotik kaynağıdır. Fatih’te Akşemseddin’de yer alan Özkilis Kebap ve Lahmacun salonu, mevsiminde şiveydiz bulabileceğiniz mekânlar arasındadır.

   Zeytinyağlı Çeşme Enginarı ve Bakla

   Çeşme yarımadasının zenginlikleri arasında enginarın yeri apayrıdır. Şimdilerde her mevsim bulunabilmesiyle sofralardan eksik olmayan enginarın aslında iklimi takip eden bir hasat haritası mevcuttur. Kıbrıs, Çeşme, Bursa çizgisini takip eden hasat, farklı zamanlarda çıkan türlerle de çeşitlilik kazanmaktadır. Ama tüm türlerin üstünde damağı coşturan da Çeşme’nin sakız enginarıdır. Hele ki yanında taze bakla ile kısık ateşte, biraz da limon ve portakalla hazırlanmışsa tadına doyum yoktur. Alaçatı’nın ünlü restoranlarından Asma Yaprağı’nda zaman zaman deniz börülcesiyle ya da çanaklarının içi doldurularak pilavla servis edilen enginarın karaciğer dostu olduğu da unutulmamalıdır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam