Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   10 Adımda "Leziz" Bir Kastamonu Turu

   Etkileyici doğası, pastırmasından dönerine lezzetli yemekleri, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi yerleriyle Kastamonu mutlaka görülmeli... İşte size çok pratik bir Kastamonu rehberi.

   10 Adımda "Leziz" Bir Kastamonu Turu
   Nilay Örnek
   Gurme

   29.07.19

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   Geçtiğimiz günlerde Podcast'im için röportaj yaptığımız Mehmet Yaşin'e “Bu kadar gezdiniz, geziyorsunuz sizin için en lezzetli mutfak hangisi?” diye sordum; “Kastamonu” yanıtını aldım. “Gaziantep, Hatay varken neden Kastamonu birinci?” diyebilir kimileri. Ama benim için şaşırtıcı değil; Kastamonu çok lezzetli, bilinmediği kadar lezzetli bir kent ve doğaseverler için bir cennet... Siyez bulgurunun da kökeni olan Kastamonu'nun “kel simidinden” kendine özel yöresel yemeklerine, pastırmasından dönerine pek çok özel tadı var.

   ​İşte 10 madde ile farklı bir bakışla “hızlı” bir Kastamonu.

   1) Kastamonu Havalimanı çıkışı şaşırtıcı... Çıkar çıkmaz muhteşem bir manzara ve yeşillikle karşılaşıyorsunuz, içiniz açılıyor. Kastamonu’ya gider gitmez önerim bir çarşı gezisi. Açsanız ilk durak Dönerci Nail Usta olabilir. Kastamonu döneri biraz daha farklı, yaprak döner tarzında değil. Daha parça parça, biraz daha yağlı. Yanında soğan ve üzerine kimyon dökülerek yenmesi tavsiye edilebilir. Çok lezzetli. Zaten öyle geliyor. Nail Usta son dönemde baya popüler olduğundan biraz yeniliğe gitmiş. Ama hâlâ içerdeki yapay çiçekler değişmiyor maalesef. Kapıda birkaç yıldır -başına bir şey gelmediyse- orayı meşhur edenlerden Vedat Milor'un kartoneti var kocaman...

   2) Tabakoğlu Pastırma... Pastırmada büyük savaş: Kayseri mi, Kastamonu mu? Bir dönemin tek geçilen Kayseri pastırmasını tahtından indiren, (kimine göre tahtını sallamıştır, kimine göre Kayseri iyidir, bilemeyiz) Kastamonu pastırmasının adresi Tabakoğlu pastırma. Orada pastırma dilimleyen genç adamların ellerini izlerken insan hipnotize oluyor. Öyle bir incelik ki, pastırma dilimine bakıp ardındakini görebilirsiniz. Paket gönderim de yapıyorlar. Ama son yıllardaki popülerlikleri onları da değiştiriyor minik minik; en azından fiyatlandırmada.

   3) Çarşıda Instagram’lık bir dünya.. Kastamonu'da çarşıda gezmek enteresan; bir dönem filmi ya da dizisinin dekorunda yürümek gibi de gelebiliyor. Güzel mimarisiyle insanı etkileyen az katlı binalar, eski nesil varlığını koruyan tuhafiye, boncukçu, fanilacı gibi dükkanlar... Bunların vitrin tabelaları bile fotografik. Bu arada otomobille bir tur atma imkanınız varsa Kastamonu aynı zamanda eski konaklarıyla da pek dikkat çekici. Meşhur İnebolu evleri, tarihi konaklar, sivil mimari örnekleri görülmeli.

   4) Alışverişi de keyifli bu çarşının... Sokaklara dalıp gezebilirsiniz. İstanbullular için özellikle çok uygun ücretlere misvaklı diş fırçalarından kemik tokalara, taş baskı desenli güzel kumaşlı farklı giysilerden ahşap oyma oyuncaklara pek çok enteresan ürün alabilirsiniz. Nasrullah Camii arkasında yer alan Münire (Bayraklı) Medresesi, 1746'da Reisül Küttab Hacı Mustafa Efendi tarafından yaptırılmış; şimdi medrese içindeki dükkanlarda Kastamonu’ya ait her türlü geleneksel el zanaatı eserleri, baharatlar bulabilirsiniz.

   5) Kastamonu'da kent merkezinin hemen güneyinde, Endüstri Meslek Lisesi altında “Ev Kaya Mezarları” var. Tek bütün kaya kütlesine oyulmuş üçü anıtsal, 8 kaya mezarı... MÖ. 7. yüzyılda Paflagonyalılar tarafından yapılmış. Kaya mezarlarına girişteki duvarlardaki hayvan figürleri de dikkat çekici.

   6) Kastamonu müze açısından en zengin şehirlerimizden... Ama ben özellikle dantel müzesi, şapka müzesini, her yerde bulamayacağınız müzelerden olduğu için ayrıca tavsiye ederim.

   7) Kastamonu tarihi kimliği nedeniyle camiler, şadırvanlar, külliyeler, türbe, köprü, han ve hamamlar açısından çok zengin bir şehir. Hepsini bu kısa ve hızlı yazıda anlatmayacağım. Ama mutlaka seyahate çıkmadan okuyun, beğendiklerinizi gezin. Yılanlı Külliyesi kent merkezinde benim en sevdiklerimdendir. Çok güzeldir.

   8) Benim için Kastamonu ağaç demek, doğa demek, mevsiminde mantar demek... Kastamonu'nun Daday ilçesi bir ayrı güzel. Benim Kastamonu'yu çok sevme nedenim genç işletmeci Ece Aydın'dır sanırım. Çünkü orayı çok iyi bilen biriyle gezmek ufku açıyor. Eski bir öğretmen olan annesinin adı İksir ve onun adına açtıkları etkileyici konaklama mekanı İksir Resort Town. (O kadar doğal bir yer ki, İksir'in ardından gelen iki kelime de keşke İngilizce olmasaymış diyorum ama olmuş bir kere.) İksir, doğası ve aktiviteleriyle kış için de en güzel konaklama yerlerinden. At binmek isteyenler, “Çocuğum doğanın ortasında karda kızakla kaysın” diyenler için bire bir. Eski konak evlerden dönüştürülmüş odalarda “bireysel” şömine keyfi yaşamak da mümkün. Yöresel mutfak ve sattıkları yöresel ürünler (çam pekmezi, kızılcık tarhanası mesela) eşsiz! Bir de sabahları doğal kaymak oluyor!

   9) Mahmutbey Camii; Kastamonu-Daday’da, Kasaba Köyü’nde. “Çivisiz Cami” de deniliyor, çünkü yapımında tek çivi kullanılmamış. 1366 yılında yapılmış; dışı moloz, içi ahşap. Ve kök boyalarla boyanmış. Caminin kapısı Ankaralı Nakkaş Mahmut oğlu Abdullah tarafından yapılmış. Türkiye’de çok az örneği bulunan bu kapının orijinali, güvenlik nedeniyle Kastamonu Etnografya Müzesi Liva Paşa Konağı’na taşınmış. Orada şimdi duran kapı da aslına sadık kalınarak Kastamonu'nun en eski ahşap oymacılık ustalarından Hikmet Değirmencioğlu tarafından yapılmış. 

   10) İstanbul'da sahlep içmeye kalktığınız anda “şekerli” bir şey içersiniz. Kastamonu'da öz, hakiki, gerçek bir sahlep içebilirsiniz. Ayrıca “kel simit”le yapılan tiritlerden ya da banduma (yufka, ceviz, tavuk, tavuk suyu, tereyağı) adı verilen yemekten yiyebilir, bazı fırınlarda kül çöreği bulabilirsiniz. Sarımsak almadan da dönmemek lazım tabii.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam