Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Instagram Hikâyesi Tadında Güney Kore Notları

   Uzakdoğu'da en çok gitmek istediğim yer Japonya. Kuzey Kore'yi de pek merak ediyorum. Güney Kore de hiç fena değil hani... Bizim oturduğumuz yerden bakınca hele, balık pazarlarından yeme içme dünyalarına pek çok şey epey ilginç. Bu nedenle kısa kısa notlarla anlatmak istedim. İşte hem Seul, hem de Busan'dan notlar!

   Instagram Hikâyesi Tadında Güney Kore Notları
   Nilay Örnek
   Insider

   27.09.18

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   Havalimanından Başlarsak

   Yol uzun; 8.5 saat gidiş, 12.5 saat dönüş. Ama uygun fiyatlı bilet bulmak mümkün.
   • Aramızda 6 saat fark var.
   • Seul Havalimanı'nda bavulunuzu almak için gittiğiniz yere, bir tür terminaller arası, tek duraklık metro ile gidiyorsunuz.
   • Ülke genelinde de, havalimanında da İngilizce konuşan insan sayısı az. "Biraz biliyorum" diyenler de biraz bilmiyor.
   • Görevliye pasaportunuzu gösterdikten sonra anında bir makine sizinle Türkçe konuşarak sizden istediklerini söylemeye başlıyor.
   • İngilizce levha sorunu var bir de; konuşulan ya da yazılandan iki kelime kapabileceğimiz bir durum da olmadığı için zorlu bir süreç yaşamak mümkün.
   • Estetik cerrahi ilanları havalimanından başlıyor.
   • Her yerde bebek poposu kıvamında ciltleri olan bir takım adamların poz verdiği ilanlar görmeniz mümkün.
   • Malum Güney Kore popu ve gençlik dizileri pek popüler. Türkiye'de fan kulüpleri var. Sadece Kore dizilerinden replik veren siteler bile mevcut. 
   • Oradayken kadın ve erkek grupların (nedense hiç karma bir gruba rastlamadım) konserlerini izledim, müzik ve şovlar beni sardı.


   Yüz Bakım Maskesi Çılgınlığı

   * Sıfırları atmamışlar, 1000 won "yaklaşık" 1 dolar gibi. Yani biz 3 sıfır atıp dolar kuru ile çarptık ki fiyatları ne kadar Türk lirası anlayalım.
   * Her yerde, her şeyin maskesi var. Kültürel olarak yüze takılan, otantik bulup duvarlarımıza astığımız maskelerden bahsetmiyorum. O da var. Asıl mesele "türlü türlü vaatleri olan" yüz bakım maskeleri.
   * Yüz bakım maskeleri bizim alışık olduğumuz "içinden bir sıvı / karışım çıkıyor sürüyorsun" şeklinde değil, paketi açtığınızda içinden bir sıvı içinde direkt yüze konulabilecek bir beyaz maske çıkıyor.
   * Yumurtalı, DNA'lı, at yağlı, kolajenli... Maskeler türlü türlü...

   Ayakkabılar Fora! Buyurun Yer Sofrasına

   * En geleneksel, yerel, doğal yerlerde; ayakkabılar çıkıyor. Nispeten yer sofrasında, alçak bir masada yeniyor yemekler. Balık pazarı içindeki salaş mekânlar da böyle. En lüks restoranlarda da hem masada, hem de alçak masada yemek yiyebileceğiniz yerler var.
   * Sokak kestanecileri var, ama dumanları bizim kadar insanı boğacakmış gibi kokmuyor.
   * Sokak yiyecekleri çok popüler. Sokaklar kalabalık değil. Buna karşın sokakta insan görmek isteyen sokak yemekçilerinin yanına gidebilir. Sokak satıcıları ve onların müşterileri her daim var.
   * Bizdeki gibi tatlı geleneği pek yok. Ama bu demek değil ki tatlı bulunmuyor. Sokakta benim de çok sevdiğim, isminin "otto" olduğunu öğrendiğim, insanların almak için sıraya girdiği hamur tatlısı çok güzel. Bir tür içi tok pişi gibi. Kızgın yağda kızartılıyor, üzerine az şerbet ekleniyor, sonra bir tarafından yarım içi açılıp çekirdek içlerinden oluşan bir karışım ekleniyor. İçinden de marmelatımsı bir tatlı çıkıyor.

   Okyanus Karaya Çıkmış Gibi

   * Balık pazarına gitmeden Güney Kore geçilmez!
   * Balık pazarı gördüm, demek için Güney Kore gibi bir yere gitmek lazımmış diye düşündüm. Okyanus karaya çıkmış gibi!
   * Balık pazarlarında kadın çalışan sayısı çok fazla... Balıklar, leğenler, sunumlar, giysiler rengârenk.
   * Balık kokusu her yerde.
   * Kurutulmuş deniz ürünleri çok popüler.
   * Meyve çok ucuz değil.
   * Pazarlarda onlarca ot, kök var ama alamıyor insan, alsan ne yaparsın, nasıl pişirirsin, neyle iyi gider; çoğu uzak olduğumuz şeyler.
   * Kabuklu deniz canlıları da çok.
   * Çoğu balık ya da deniz canlısı canlı hâlde tezgâhlarda.

   Gençlerin Sosyalleştiği Aletler

   * Tırnaklar! En sade görünen genç kızın bile tırnaklarında ne hikâyeler gizli! Taşlı, rengârenk, model model, enteresan uzun tırnaklar. Sırf tırnak satan dükkânlar da var.
   * Bana hep efsanevi Fame City'yi hatırlatır. Bir makine, ortada oyuncaklar ve siz para / jeton alıp o oyuncağı almaya çalışırsınız. İşte Seul ve Busan, o makinelerle dolu. Hem de nasıl! Hemen hemen her sokak arasında, otobüs bekleme alanlarının yakınlarında, otellerde hep o makinelerden var.
   * Büyük şehirlerin pek çok yerinde "pick mi, pick me" yazılı dev salonlar var ve içi gençlerle dolu. Gençler de çantalarına bu avlarını asıyorlar, hava böyle yapılıyor herhâlde. İlginç sosyalleşme mekânları. Oyuncakların çok çeşitli olduğunu da söylememe gerek yok sanırım.

   Gamcheon Kültür Köyü; Görülesi...

   * Dimsumlar (yani bir tür Uzakdoğu mantısı, içi çok daha dolu ve büyük) çeşit çeşit; buharda pişirilenler çok lezzetli.
   * İnsanlar genelde sıcak suda duran, şişe geçirilmiş bir takım hamur işimsileri yiyorlardı. Yanlarında da bir dolu kızartılmış yiyecek var ama bu haşlama türü şeyleri yiyor hep ayakta insanlar. Rehberimize sordum pirinç dövülürmüş ve deniz ürünlerinin kurularıyla karıştırılır bir hamur hâline getirilirmiş. İşte o hamur da sıcak suya konduğunda yumuşak ve lezzetli olurmuş. Soğuk havalarda da pek çok kişinin tercihi olduğu kesin. 
   * Küçük Prens, en azından sokak sanatından anladığım Güney Kore'de de popüler.
   * Güney Kore'nin güneydoğusunda yer alan Busan'daki "Gamcheon Kültür Köyü", rengârenk boyalı evler, tablo gibi süslenmiş duvarlarıyla çok renkli ve etkileyici bir yer. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden.
   * Kral sofrası, pek çok coğrafyada olduğu gibi Güney Kore'de de farklı. Son gece Busan'da kral sofralarını günümüze uyarlayan bir yere gittik. Çok lezzetli şeyler yedik; özellikle farklı çeşit mantarlara bayıldım.
   * Ginseng, çok yararlı. Güney Kore'de de popüler ancak ucuz değil. Rehberimiz de sokaktan alınmamasını önerdi.

   Gangnam Style Dedikleri

   Benim orada en sevdiğim ürünlerden biri "ısıtıcı paketler"di. Outdoor sporlarla uğraşmayalı uzun zaman olduğu için gelişmeleri kaçırmışım. Minicik bir paket, açınca bir süre sonra ısınmaya başlıyor ve bir güne yakın, belki 20 saat sıcak kalıyor. İşte bu paketlerden Güney Kore'de (en azından Busan ve Seul'de) marka marka, boyut boyut var. Ben oradan alıp paket paket getirdim ama Instagram'da paylaştıktan sonra birkaç kişi Türkiye'de de, kimi yerlerde olduğunu söyledi. Batılı yüz tipine sahip olmak da pek önemliymiş, estetik cerrahi harikası pek çok genç ve güzel kadın var sokaklarda. Nasıl ki Arap ülkelerinden gelen adamlar birer Harlem basket takımı üyesiymiş gibi başlarında bantlar, saç ektirmiş güruh güruh Beyoğlu'nda geziyorlar ya, Gangnam da estetik sonrası gezenlerin cennetiymiş.

   Kahve Pek Popüler

   Çok yerde kahveci var. Starbucks da keza öyle. Ama Starbucks'ta İngilizce yol sorabileceğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz; orada da zor. Ancak herkes inanılmaz yardım etmeye çalışıyor ki bu harika. Metro bileti almak ve seyahat hiç zor değil. Cipsten sakıza, çikolatalardan kuru yemişlere pek çok bildiğimiz yiyecek maddesinin yeşil çaylı ve wasabili hâlini Güney Kore'de bulmak mümkün. Yemek yerken dikkat; bir şeye "Acı" diyorlarsa gerçekten çok acı! Güney Kore'de pek çok yerel bira var, ama pek popüler olan soju adlı içki. Makas yemek servisinde çok kullanılıyor. Et ya da hamur işlerinin makasla kesilerek size servis edildiğini görebilirsiniz. Kore barbeküsü meşhur malum. Önce mide rahatlatıcı bir takım salatalar, soğuk ince noodle'lar, mutlaka kimchi geliyor masaya. Masalar yanarlı dönerli; yani ortalarında bir ızgara alanı var. Yanınızdaki bir yerden veriyorlar gazı, yakıyorlar kömürü, başlıyor eğlence! Her şey çok hızlı gelişiyor, zaten servisler genelde çok hızlı Kore'de. Bir garson, halı gibi sardığı eti ızgaranın üzerinde açıyor ve pişirmeye başlıyor. Bu arada mantar, soğan, bir minik kase içindeki sarımsaklar ve pirinç hamuru da et yanında pişmeye başlıyor. Pirinci ezip sonra hamurumsu bir hâle getirip onu da ızgaraya koyuyorlar, hayatta aramayacağım bir tat! Etler hafif ateş gördükten sonra parçalara ayrılıyor, sonra iki döndürülüp tabaklara hızla servis ediliyor. Etler ağırlıkla şekerle marine edildiği için pek lezzetli geliyor insana. Sarımsağı mesela bilmediğin turşulaşmış otlara sarıp yemeni öneriyorlar, yiyoruz. Bu arada soju, iyi çarpıyor. Yemekte içki, hatta yeşil çay, su doğal ama genel anlamda Güney Kore'de maden suyu pek popüler içecek değil. Maalesef!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Güney Kore hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam