Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Gözyaşlarından Doğan Bir Mucize: Huacachina

   İnkaların diyarı Huacachina'ya sıra dışı bir yolculuk...

   Güney Amerika’daki en büyük kum tepelerine ev sahipliği yapan Huacachina, Peru’nun Ica şehrinde sonsuz bir kum denizinin orta yerinde palmiye ağaçlarıyla kaplı yemyeşil bir vaha. İnka dilinde “ağlayan genç kadın” anlamına gelen Huacachina kelimesinin çıkış noktasıyla ilgili pek çok farklı söylence var ve bunlardan en bilineni bir prense âşık olan genç bir prensesin, prensin ani ölümünün ardından döktüğü gözyaşlarının çölün ortasında bir lagün meydana getirmiş olması. Efsane kulağa hayli dramatik gelse de iki hektar büyüklüğündeki bu lagün her yıl onbinlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.  

   Huacachina’ya Ulaşım

   Peru Devleti’nin ulusal kültür mirası listesinde yer alan Huacachina’ya Lima üzerinden gideceksiniz, Ica kentine giden otobüslere binip nefes kesici Pasifik Okyanusu manzaralarının eşlik ettiği beş saatlik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Ica’ya vardıktan sonra Huacachina’ya ulaşım ise taksi ve moto-taksiler aracılığıyla sağlanabiliyor.

   Huacachina’da Konaklama

   Huacachina bir turizm bölgesi olduğu için vahada çok sayıda otel ile hostel bulunuyor ve bu işletmelerin hemen hepsinin bahçelerinde serinlemek için girebileceğiniz havuzları var. Bütün etkinliklerin çoğunlukla sabah erken saatlerde ve akşamüstü yapılması, bu noktada havuzun önemini ortaya çıkarıyor. Çoğu gezgin, öğlen saatlerini havuz başında soğuk bir şeyler içip dinlenmekle geçiriyor. Vahadaki bir diğer konaklama seçeneği ise gölün çevresinde ve kumulların üzerinde kamp yapmak. “E kamp sırasında serinlemek için ne yapacağız?” diyenler için de yanıt basit: Lagünde yüzmek, hatta kürek çekmek serbest! Eğer Huacachina’ya günübirlik gezi yapmayı düşünüyorsanız vahanın bulunduğu Ica kentindeki otelleri tercih edebilirsiniz çünkü Ica ile vahanın arası yalnızca on dakikalık sürüş mesafesinde.


   “Bir Vahada Neler Yapılabilir ki” Demeyin

   Huacachina her yere yürüyerek ulaşılabilen oldukça küçük bir yer ama burada yapılabilecek pek çok eğlenceli aktivite var. Kum sörfü ve “buggy” olarak binilen 4X4’lerle kumulların altını üstüne getirebileceğiniz turlar bunların en popülerleri. Kum sörfü yapmak için iki seçenek var. Birinde kasabadan kiraladığınız board’larla kumullara tırmanıp kendiniz dilediğinizce kayabiliyorsunuz ama çölün ortasında onlarca metrelik kumulların tepesine çıkmak biraz zorlu oluyor. Diğer seçenek kum tepelerine düzenlenen turlardan birine katılarak, buralara araçla ulaşmak. Tabii hangisini seçerseniz seçin, kum sörfü yaptıktan sonra pişman olmayacağınız kesin. 

   Kumlarla Dans

   Çöle özel olarak tasarlanmış “buggy”lerle yapılan heyecan dolu kumul turları bir hayli sarsıntılı geçiyor. Bir kumuldan diğerine bata çıka ilerlenen yolculukta insanın sakin kalması kolay değil ama tur gerçekten de tam bir adrenalin kaynağı. Araçların şoförleri katılımcıların çığlıklarına aldırış etmeden sürmeye, dik kumullardan aşağıya tam gaz iniş yapmaya devam ediyorlar. Huacachina’ya gidip de bu turlardan birine katılmak isterseniz yanınızdaki özel eşyaları emniyete almanız hiç fena olmaz çünkü tur sırasında şapka ve güneş gözlüklerinizin kaybolma ihtimali çok yüksek. Ayrıca ağzınıza kaçacak kumlardan korunmak için yanınıza bir bandana ya da fular almayı unutmayın. Bu turların bazıları aynı zamanda “sandboard” aktivitesini de kapsadığı için uygun bulduğunuz bir firma ile anlaşarak hem kumul gezisini hem de kum sörfünü aynı anda gerçekleştirebilirsiniz.  

   Güneşin Altın Rengi Işıkları

   Huacachina’da çölün tadını çıkarabileceğiniz en özel anlar tahmin etmenin hiç de zor olmadığı gün doğumu ve günbatımı zamanları. Uçsuz bucaksız kumulların arasından yavaşça ilerleyen güneşi izlerken zaman sanki ağır çekimde ilerliyormuş gibi yavaş akıyor, hatta Huacachina’dayken insan dünyayı yalnızca çölden ibaretmiş gibi algılıyor!​​Uzun sözün kısası; Peru’ya yolunuz düşerse Huacachina ziyaretini yapılacaklar listesine eklemeyi ihmal etmeyin…

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Peru hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam