Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Gökyüzünden Dünyaya Dalış...

   Dünyanın çeşitli noktalarında, paraşütle atlama yapmak için uygun rotaları sizler için derledik.

   Bulutların Üstünde

   Günümüzde skydiving başlı başına bir yolculuk nedeni. Dünyanın çeşitli noktalarında paraşütle atlama meraklıları için çeşitli organizasyonlar yapılıyor, turlar düzenleniyor. Peki dünyanın en iyi paraşütle atlama noktaları nereler? Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gerek rüzgâr gerekse görsel güzellikleri açısından 6 benzersiz rotayı sizler için derledik.

   İnsanlık Tarihi Kadar Eski Extrem Spor

   İnsanoğlu var olduğundan bu yana gökyüzüne olan merakı hiç bitmedi. İlk çağlardan beri, kuş gibi havada süzülmek insanoğlunun rüyalarını süsledi. İnsanın gökyüzünde süzülebilmesi ise ancak paraşütle mümkün oldu. Bilinen ilk paraşüt fikrini hayata geçirenler ise Çinliler. Skydiving sporunun mucidi kabul edilen Çinliler, yüksek kulelerden atlamak için şemsiye benzeri paraşütler icat etti ve gökyüzünde süzülmenin keyfini sürdüler.

   Yılın Her Ayı Atlayış Yapmak Mümkün

   Türkiye’de hava koşulları atlayışa en elverişli ve en güvenli olan yer Efes, iklimsel özellikleri bakımından yılın her ayı atlayışa müsait ve profesyonel paraşütçülerin uğrak noktası. İzmir’e 70, Kuşadası’na 15 kilometre mesafede bulunan, Efes Harabeleri ve Meryem Ana Kilisesi’nin bitişiğindeki 1.760 metre uzunluğunda piste sahip olan atlayış merkezi, sadece profesyonellere değil, tandem (profesyonel eşliğinde) atlayış yapacak amatörlere de hizmet veriyor.

   Ya Paraşütüm Açılmazsa?

   Özellikle tandem atlayışı yapacak amatörlerin en büyük korkusu "Ya paraşütüm açılmazsa?" sorusudur. Ancak günümüzde tüm uluslararası atlayışlar için özel güvenlik önlemleri alınıyor. Bir ana paraşüt ve bir yedek paraşüt olmadan atlayış yapılmasına izin verilmiyor. Ayrıca paraşüt teknolojisi de son derece geliştiği için daha sağlam ve hafif paraşütler, güvenliği en üst seviyeye çıkarmış durumda.

   Büyük Kanyon / ABD

   Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona Eyaleti’nde yer alan Büyük Kanyon, Kolorado Nehri çevresinde bulunan dünyanın en büyük vadisi. Her yıl milyonlarca turist, renklerin buluştuğu bu kanyona akın ediyor. Ancak muhteşem vadinin, devasa kayalıkların ve kızıl toprağın gizemini gökyüzünden görmek isteyenler için de Büyük Kanyon unutulmaz deneyimler sunuyor. Vadi skydiving tutkunlarının vazgeçilmez noktalarından biri. 

   Empuriabrava / İspanya

   İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinde yer alan Girona ilinin eşsiz koylarından biri olan Empuriabrava, skydiving tutkunları için çok özel bir destinasyon. İspanyolların "Gökyüzü Ülkesi" diye adlandırdıkları Empuriabrava, paraşütçülüğü bir turizm getirisine dönüştürmek için 2007 yılından bu yana paraşüt sporu için yatırımlar yapıyor. 

   Queenstown / Yeni Zelanda

   Dünyanın "Macera Başkenti" diye bilinen Queenstown, birçok maceracının vazgeçilmezi. 250 binden fazla tandem atlayışa imza atmış profesyonel bir ekibin her gün yüzlerce paraşütçüye hizmet verdiği Queenstown'da hava şartları el verdiğinde, Yeni Zelanda semalarında 15 bin feet’ten 200 kilometre hızla giden uçaktan atlamak mümkün. 

   Dubai / Birleşik Arap Emirlikleri

   Gökyüzünden Dubai’ye bakmak büyük bir ayrıcalık. Paranın gücünün çölü nasıl bir görsel güzelliğe dönüştürdüğüne şahit olacağınız atlayış, dünyadaki diğer paraşüt merkezlerinden biraz daha pahalıya gelebilir. Otellerindeki muslukların bile altın kaplama olduğu bu petrol zengini şehri 20 bin feet’ten deneyimlemek, skydiving tutkunları için Nirvana’ya erişmekle eşdeğer kabul ediliyor.


   Oahu / Hawaii

   Büyük Okyanus’ta yer alan Hawaii eyaletinin üçüncü büyük adası olan Oahu’da, 12, 14 hatta 20 bin feet’ten atlayış yapmak mümkün. Paraşüt sporcularının, serbest düşüşün tadının en çok burada çıktığını söyledikleri destinasyon, doyumsuz bir görsel güzellik sunuyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam