Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Festival Gibi Ülke: Hindistan'ın En Ünlü Festivalleri

   Holi ve Diwali'den çok daha fazlası. Hindistan sayısız festivalin beşiği, eğlenceli ve mistik bir coğrafya.

   Hindistan kültürlerin bir arada uyum içerisinde yaşadığı ve mistik dokusuyla ziyaret eden turistleri de büyüleyen bir coğrafya. Hinduizm, Budizm, İslam, Hristiyanlık inanışlarının bir arada oluşu hem kültürel anlamdaki çeşitliliği hem de geleneklerin, ritüellerin ve dolayısıyla bayram ve kutlamaların da çeşitliliğini ortaya çıkarmıştır. 

   Şehirlerin, evlerin ışıklarla süslendiği Diwali ve gökkuşağının tüm renklerinin sokaklara yayıldığı Holi Festivali, Hindistan denince akla gelen en popüler festivaller. Fakat Hindistan çok kültürlü yapısının getirisi olarak sayısız festival ve kutlamaya sahne olan bir ülke. Yılın neredeyse her ayında çeşitli kutlamalara sahne olan Hindistan’ın festivallerine göz atalım.

   Öncelikle kısaca Holi ve Diwali’nin anlamından bahsederek başlayalım. Ay takvimi esas alındığından her sene tarihi üç aşağı beş yukarı değişen festival tarihi genellikle Kasım ayına denk geliyor. Bu festival Lord Rama’nın yıllar süren sürgünden dönüşünün kutlanması. Işık Festivali olarak da anılan Diwali’de şehrin her yerinin ışıklandırılması Lord Rama’nın dönüş yolunda ona yardımcı olmak gibi bir anlam da taşıyor.

   Holi Festivali ise, şehrin çehresinin gökkuşağına dönüştüğü bir festival. İyinin kötüye karşı kazandığı zaferin kutlandığı festivalde insanlar birbirine rengârenk tozlar fırlatıyorlar. Ortaya çıkan sonuç her yerin ve insanların dahi rengârenk tozlara bürünmesi. Bu festival de çoğunlukla Mart ayına denk geliyor. 

   Kutlu Olsun Dişil Enerji! Durga Puja

   Holi ve Diwali dışında Hindistan'ın en önemli festivallerinden biri ise Durga Puja. Hindistan'ın doğu ve kuzeydoğu bölgelerinde yoğunlukla kutlanan bu festival tanrıça Durga'nın temsil ettiği tanrısal dişil enerjinin, ilahi annenin savaşçı yönünün kutlandığı bir festival. 2020'de Ekim ayına denk gelecek olan bu festivalin kutlandığı esas yer ise Kolkata. Festival için Hindistan'ın en yetkin zanaatkârları ve sanatçıları tanrıça Durga'nın heykellerini yapıyorlar ve sokaklara yerleştirilen bu heykeller müzikler eşliğinde ziyaret ediliyor. 5 gün süren festivalin son gününde ise heykeller tek tek Ganj Nehri'nin sularına bırakılıyor.

   Şölen Havası, Goa Karnavalı

   Hindistan'ın güneybatısında bulunan Goa, her yıl Şubat ayında etnik grupların bir araya geldiği, eğlenmenin ön planda olduğu eşsiz bir karnavala ev sahipliği yapıyor. Şehrin ana caddelerinde bir araya gelen insanların yaptığı coşkulu karnaval yürüyüşü, 4 gün boyunca bitmeyen enerji ile süren gösteriler ve müziğin başrolde olduğu Goa Karnavalı, görmeye ve tecrübe etmeye fazlasıyla değecek festivallerden biri.

   Ganesh Chaturthi

   Ay takvimine göre Ağustos ya da Eylül ayına denk gelen ve meşhur fil başlı tanrı Ganesh'i onurlandıran bu festival, Hindistan'da görülmesi gereken bir diğer etkinlik. Engelleri kaldıran, şans getiren tanrı olarak bilinen Ganesh'in, tıpkı Durga Puja'da olduğu gibi heykelleri yapılıyor bu festivalde. Bu heykeller 10 gün boyunca Ganesh'i anmak üzere sokakları dolduruyor ve yine Durga Puja'daki gibi son gün denize bırakılıyor. Suya bırakılmadan önce geniş katılımlı bir yürüyüşle şehirde heykellerin gezdirilmesine, müzikler, danslar ve coşkun bir eğlence eşlik ediyor. Hindistan'ın Maharashtra, Chhattisgarh, Goa ve Gujarat gibi pek çok bölgesinde kutlanan Ganesh Chaturthi Festivali'nin en görkemli geçtiği yer ise Maharashtra'ya bağlı Mumbai şehri. Festival döneminin olmazsa olmazlarından biri de içi tatlı dolgulu bir hamur köftesi olan modak.

   İyinin Fendi Ravana'yı Yendi, Dussehra

   İyiliği temsil eden Lord Rama'nın kötü kral Ravana'yı yenmesi, Hindistan'ın pek çok yerinde Dussehra Festivali ile kutlanıyor. Durga Puja'nın bitiminin ardından Ekim ayının sonlarına doğru kutlanan festivalde, kötülüğün timsali Ravana'nın 15 metrelik heykelleri yapılıyor ve ardından bu heykeller yakılarak kötülük uzaklaştırılmış, Lord Rama'nın temsil ettiği iyilik pekiştirilmiş oluyor. Festivalde Ramayana Destanı'ndan parçalar da sokakları dolduran gösteriler arasında yer alıyor. Yine Hindistan'ın pek çok yerinde karşılabileceğiniz bu festivali en coşkulu hâliyle deneyimlemek için Delhi ve Varanasi şehirlerini tercih etmek gerekiyor.

   Keşişlerin Dansı, Hemis

   Tibet Tantrik Budizm'in kurucusu olarak kabul edilen Padmasambhava'nın doğum gününün kutlandığı Hemis, din temelli şölenlerden biri. Festivalin karakteristik özelliği ise, sırmalı rengârenk kostümler giyen ve büyük boyutlu masklar takan keşişlerin, geleneksel çalgılarla coşkun bir müzik yaratmaları ve bu eğlenceli hava eşliğinde geleneksel cham dansı yapmalarıdır.

   Tüm bunların haricinde Hindistan, iyi bir hasat dönemi geçirmek için yapılan Dree Festivali; iyi hasada şükran için yapılan Pongal; Kral Mahabali'nin dönüşünü kutlayan Onam ve daha nice festivale ev sahipliği yapan rengârenk bir kültürel hazineye sahiptir. Hindistan seyahati planı yaparken, tarihleri kontrol edip bu festivallerden birine denk gelmek, bu gizemli coğrafyanın sonsuz kültürel hazinesinin bir parçasına tanıklık ederek unutulmaz anılar biriktirmenizi sağlayacaktır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Hindistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam