Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Engin Dağlar, Elma Yanaklı İnsanlar Ülkesi: Kırgızistan

   Orta Asya’nın etkileyici dağlarıyla çevrili Kırgızistan, 199.951 kilometrekarelik yüz ölçümüyle en büyük Türk devletlerinden biri.

   Doğa ve Tarih İç İçe

   Türkmence ve Türkçe’ye benzeyen Kırgızca’nın yanı sıra Rusça’nın da konuşulduğu Kırgızistan, eşsiz doğa güzelliklerini keşfetmek isteyen gezginler için macera dolu bir deneyim sunuyor. Özellikle Besh-Tash Ulusal Parkı’nın da içinde bulunduğu Talas ve 3 bin yıllık kültür mirasçısı Oş şehirleri tarih ve doğa tutkunlarının adresi konumunda.

   Misafirperver ve Sıcakkanlı

   Nüfusunun büyük çoğunluğunun Müslüman olması nedeniyle Türk ve İslam kültüründen etkilenen Kırgızlar yine de yıllarca Rusların hakimiyetinde kalmalarından dolayı Batı kültüründen de etkilenmişlerdir. En önemli özellikleri misafirperverlik olan Kırgızlar’da misafiri memnun etmek çok önemli bir ritüeldir.

   At Etinden Çorba

   Kırgız mutfağı, göçebe yaşamın getirisi olarak ağırlıklı et yemeklerinden oluşur. Özellikle koyun eti, sofraların vazgeçilmez lezzeti olarak göze çarpar. Sebze yemeklerinin büyük çoğunluğu Rus, Çin, Kore ve Özbek mutfağının etkilerini taşır. Kırgızların en ünlü yemeği kuşkusuz "Beshbarmak"tır. Ülkenin ulusal çorbası olarak adlandırılan Beshbarmak koyun ya da at etiyle hazırlanır.

   Aile Yapısı

   Kırgızlarda aile yapısı hiyerarşik yapıda. Ataerkil bir hâkimiyetin olduğu ailelerde çok eşlilik sıkça rastlanan ve normal kabul edilen bir gelenek. Ayrıca evlilik genellikle kız kaçırma sonrası gerçekleşiyor ve bu da toplumda normal karşılanıyor. Ailenin hâkimi Aksakal, ailenin en büyüğü ve doğan çocukların isimlerini bile koyacak kadar ailenin reisi konumunda. Kadınlara hamilelik dönemlerinde ayrı bir önem veriyorlar. Kadınlar, çocuk doğurana kadar toplum içinde özel bir statüye sahip oluyorlar.

   Festivaller Ülkesi
   Erkeklerin avcılık, kadınların ise el işleri konusundaki becerilerini sergiledikleri festivaller Kırgızların en önemli eğlenceleri arasında. Örneğin her yıl temmuz ayının ikinci haftası kutlanan ve yazın gelmesi şerefine organize edilen Göçebe Hareketi ve Ulusal At Oyunları Festivali ülkenin en büyük etkinliği. Altay’da düzenlenen festivale ülkenin her yerinden insanlar gelir ve bir olimpiyat oyunları kadar çekişmeli müsabakalara sahne olur. Ülkenin kuzeyindeki Issık-Kul Gölü’nde düzenlenen Taigan ve Burkut Festivali’nde ise avcılar kartal avlayarak hünerlerini sergilerler. 

   Bişkek 
   Ülkenin başkenti Bişkek, yaklaşık 1 milyon insanın yaşadığı bir büyükşehir. Sovyetler'den kalma parkların, geniş caddelerin ve Rus mimarisinin izlerini taşıyan binalarıyla Kırgız kültürünü çok fazla yansıtmıyor. Ancak Devlet Tarih Müzesi, Gapar Güzel Sanatlar Müzesi ve Frunze Müzesi görülmeye değer yerler. Ayrıca Ala Too meydanı, Oak Parkı, Panfilov Parkı ve Erkindik Parkı şehre güzellik katan önemli alanlar. 

   Gezmekle Bitmez
   Kırgızistan’ın en meşhur yeri kuşkusuz dünyanın en büyük ikinci dağ gölü olan Issık Gölü. Bu doğa harikası gölü kelimelerle anlatmak mümkün değil. Ayrıca turuncu ve kırmızı toprakla kaplı Fairy Tale Kanyonu, insana ne kadar küçük olduğu hissini veriyor ve kendinizi gökyüzüne yakın hissediyorsunuz. Ülkenin küçük ama önemli şehirlerinden Karakol, 1910 yılında Çinli Müslümanlar tarafından yapılmış Dungan Camii’siyle meşhur. 2008 yılından yeniden inşa edilen, Kırgızistan’daki en değerli kültür merkezlerinden birisi olan Ruh Ordo (Kırgızcada Ruhani Merkez anlamına geliyor) Budist, Katolik, Ortodoks, Müslüman ve Yahudi kültürlerini temsil eden yapıları barındırıyor. Deniz seviyesinden 2000-2500 metre yükseklikteki Suusamyr Vadisi ise yemyeşil bitki örtüsü, vahşi atları ile tam olarak Kırgızistan demek.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kırgızistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam