Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   En Hareketli Tropikal Ada; Mauritius

   Mauritius, diğer tropikal adalar gibi sadece dinlenme ve huzur vadetmiyor; aktivite bolluğu, kültürel zenginlik ve heyecan verici mutfağı ile tatilde hareket arayanların da gözdesi.

   En Hareketli Tropikal Ada; Mauritius
   Serra Gürçay
   Trendy

   19.08.19

   Çocukluğundan bu yana 12 şehir ve 8 ayrı ülkede yaşayan Serra, şehirleri önce kokluyor sonra insanlarını dinliyor ve yoldan hikayeler yazıyor.

   Ekvator’un güneyine doğru ilerliyoruz. Madagaskar’ı geçip yüzümü doğuya çeviriyorum. Uçağın küçük penceresinden bakınca mavinin içinde irili ufaklı yeşil lekeler farkediliyor. Pike yapacağım Mauritius Adası uzaktan göründü. Yaklaştıkça adanın yapısı belirginleşiyor: Özellikle batı kıyılarında denizin şeffaf mavi rengi ve tesislerin bolluğu, orta kısımlarda otoyollar ve Hindistan’ı anımsatan sık ve düzensiz yapılaşmayı sivri ve yeşil volkanik tepeler gölgeliyor. Doğu kıyılarında daha az sayıda otele rağmen yeşil golf sahaları ve küçük adaları seçebiliyorum.    

   Adanın güneyinde yer alan ve ülkenin ilk başbakanı Sir Seewoosagur Ramgoolam’ın ismini taşıyan havaalanına indiğimde pasaport kontrolünde “Bon-zoor bienvenue a l’ile Maurice” (Merhaba Mauritius’a hoş geldiniz) diyen güler yüzlü esmer adalının Fransızca’sını anlamakta zorlanıyorum. Resmi dil İngilizce olsa da, adalılar en fazla “Créole” denilen eski Fransız sömürgesi adalarda konuşulan Afrika dilleriyle karışmış bir Fransızca kullanıyorlar. Bir asır boyunca (1715-1810) Fransa yönetiminde kalan ada, sonradan İngiliz kolonisi olmuş ama her zaman Fransızların “joie de vivre”ini kimliğinde taşımaya özen gösteriyor. Adanın kuzey batısındaki otelimize götürecek olan şöförümüzü, sefer tasından yediği kişniş otuyla hazırlanmış yemeğinin son lokmalarını silip süpürürken buluyoruz.

   ​Burnuma gelen baharat kokusunun adanın genel havasından mı, yoksa arabanın içinden mi geldiğine henüz karar veremiyorum. Yolculuğumuz uzun sürecek. Güneyden kuzeye 65 kilometre olan adanın genişliği de 45 kilometre. Trafik oldukça karışık, 1.2 milyon nüfus sanki adanın ortasında kümelenmiş. Turistik tesisler ve zengin batılıların malikaneleri sahil şeridinin neredeyse tamamını kapatmış. Özellikle de bizim gittiğimiz “Flic en Flac” bölgesi şık rezidanslar ve otellerle dolu. M1 otoyolundan kuzeye doğru ilerlerken taksi şöförünün çekik gözleri dikkatimi çekiyor. “Ne taraftan geldin?” diye soruyorum. Cevabı: “Mélange” (karışım) oluyor. Adada Hint, Avrupalı ve Afrikalıların yanısıra Çin kökenli bir azınlığın da yaşadığını anlatıyor. Her ülkede olduğu gibi burada da Uzak Doğulular, yemek, kültür ve alışkanlıklarını adaya taşımışlar. İnce uzun saza benzeyen ve ucu püskül püskül şeker kristalleri ile bezenmiş şeker tarlalarını geçiyoruz. Direksiyon başındaki gönüllü rehberimiz, mutlaka “L’aventure du sucre” isimli şık butiğe ve eski şeker fabrikasına uğrayıp farklı kıvamlarda ve renklerde satılan ham şekerlerden almamızı öneriyor. Mauritius asırlardır dünyanın önde gelen şeker üreticilerinden biri. Turizm gelişmeden önce yerlilerin tek geçim kaynağı şekermiş. Püsküllerin arasından denizi görünce tarlalar ilgi alanımdan çıkıveriyor. Şimdi tek derdim bir an önce üzerimdeki fazlalıklardan kurtulup kendimi sulara bırakmak.


   Balık Defilesi

   Mercan resiflerinin oluşturduğu lagünün içine çok geçmeden dalıyorum. İlk adımlarda su derin olmamasına rağmen denizin dibi fazlasıyla renkli ve hareketli. Hint okyanusunun daha kuzeyinde kalan Maldivler’in aksine burada küresel ısınma sonucu mercan resifleri daha az zarar görmüş. Rengarenk mercanları seyrederken kendimi derinlerde buluyor ve başımın üzerinden aheste aheste geçen balık sürülerinin çokluğu ve canlı renkleri karşısında şaşırıp kalıyorum. Aquarium isimli kayalık bölgeye şnorkelle veya tekneyle gelip tüple dalınıyor. Daha tecrübeliler için Rempart L’herbe’de (veya diğer adıyla köpek balığı noktası) yapılan tüp dalışlarında köpek balığı, deniz yıldızları, barakuda görmenin garantili olduğu söyleniyor. 

   Plaj Ateşi ve Séga Dansı 

   Akşam kumsalın üzerine kurulmuş masalar biraz ilerideki plaj ateşini görüyor. Havadaki kokudan yemeklerin Hint ağırlıklı olduğunu anlamak için iyi bir buruna sahip olmaya gerek yok. Elbette, balık ve deniz mahsüllerinin bu kadar bol olması şaşırtıcı değil. Ancak tek bir tabakta bulacağınız çeşit için aynı şeyi söyleyemem. Adanın tüm mutfaklarını bir arada sunan çok uğraşılmış bir “fusion”dan bahsetmiyorum. Önümde duran “Ahtapot Masalé” buna iyi bir örnek: Créole usulü bol baharatlı ahtapot, başkent Port Louis’den gelmiş, yanında Hint usulü mercimek ve Çin tarzı ıspanak ve beyaz pilav var. Tropikal meyvelerle süslü salatanın üzerinde bir adet palmiye kalbi duruyor. O sırada, kumsaldaki ateşin yanında bir hareketlilik başlıyor. Yerli kızlar “créole” müziği eşliğinde adaya özgü Séga dansı yaparak yanımıza geliyor. Ritimler bizim daha yakından tanıdığımız “calypso”ya çok yakın. Kızlar tüm davetlileri sırayla dansa kaldırıyor. Çok geçmeden, renkli kıyafetlerle plajda bir karnaval havası esiyor. Bedenlerin üst kısmı hiç oynamıyor, alışık olanlar sadece belden aşağısını kıvırıyor. Herhalde beni sopa yutmuş gibi bulduğundan karşımdaki kız ...en bas...en bas (aşağıya, aşağıya) diye bağırmaya başladı. Dans ederken yavaş yavaş aşağıya eğilmem gerektiğini anlıyorum.“Yarın moto-safariye çıkacağım, erken kalkmam lazım” diyerek ellerinden zor kurtuluyorum. 

   Yağmur Ormanlarında Moto-Safari 

   Adanın güneyi daha yeşil ve el değmemiş olduğundan moto-safari için o bölgedeki Black River Gorges Milli Parkı’na gidiyorum. Kaskımı takıp atv’ye biniyor ve konvoy halinde ormanın içine dalıyorum. Etrafta farklı türde maymunlar, kuşlar ve endemik bitki örtüsü dikkatimi çekiyor. Adanın sembolü olan büyük gagalı dodo kuşlarının nesli tükenmiş ama onları aratmayacak türde renkli kanatlılar görmek mümkün. Yaklaşık üç saat süren moto-safari sırasında önden giden ve deneyimli grubu takip etmekte zorlanıyorum. Öğlen saatlerine yaklaşınca hava iyice sıcaklaştığından safariciler de ortalardan çekiliyor. Bu aktiviteyi organize eden firma  özellikle kapalı havalarda çok dolu olduklarını ve araçların rezervasyonlarını önceden yaptırmak gerektiğini tembihleyerek beni yolcu ediyor. 

   ​Güneşi batırmak üzereyim. Bu saatte yapılması gereken en güzel aktivitenin verandada oturup kokteylleri yudumlamak olduğunu her Mauritius’a gelen bilir. Üstelik otele dönmeden önce biraz enerji toplamam gerek. Bu akşam kumsaldaki Séga dansından kolay kolay paçayı kurtaramayabilirim.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Mauritius hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam