Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Havasından Mutfağına

   Dünyanın en sağlıklı şehirlerini sizler için sıraladık.

   Melbourne

   Şehri saran bir nehir, gösterişli mimari ve uçsuz bucaksız yeşil alanlarıyla ışıl ışıl bir koy olan Melbourne’de sağlıklı yaşamak için her şey düşünülmüş. Dünya basınında yapılan listelerde Melbourne dünyanın en yaşanılır şehri ya da en sıcakkanlı şehri gibi sıfatlarla da karşımıza çıkıyor.

   Hem Bedeninize Hem Ruhunuza

   Sağlıklı şehir deyince sadece fiziksel sağlık mı akla gelir? Şehirler bir kişinin akıl sağlığını da geliştirebilir mi? Söz konusu Melbourne’se cevabımız evet! Parklarla donatılmış, her bir yanı geniş meydanlarla, tren ve tramvay ağıyla dolu, sosyal ve kültürel etkileşimi yüksek, bisiklet yollarıyla çevrili bir şehir pekâlâ akıl sağlığına da iyi gelebilir. Düşük suç oranı, mükemmel sağlık ve eğitim sistemi, farklı din ve etnik kökenlere karşı hoşgörüsü, insanı mutlu eden hava koşulları, ücretsiz spor ve kültürel aktiviteleri, Melbourne’ü listelerde üst sıralara taşıyor. Bu güzel şehrin Avustralya Açık Tenis Turnuvası gibi önemli bir spor organizasyonuna ev sahipliği yaptığını da unutmayalım.

   Vancouver

   Mis gibi okyanus havası, etrafında yemyeşil ormanlar ve muhteşem dağlarıyla Vancouver… Konum ve coğrafi özellikleri de böyle olunca hâliyle dünyanın en temiz havaya sahip şehirlerinin başında geliyor. Kanada’nın bu sağlık dolu şehri için hedef daha da büyük. 2011’de hayata geçen "En Yeşil Şehir 2020 Eylem Planı" ile dünyanın en yeşil şehri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

   Bol Park, Bol Oksijen

   Vancouver’da liderlerden iş insanlarına herkes doğal ortamın korunmasına katkı sağlıyor ve insanlarının en iyi şartlarda yaşaması için çaba gösteriyor. Bunu şehrin caddelerinde dolaşırken ve içinize çektiğiniz her nefeste anlayabiliyorsunuz. Şehirdeki parkların sayısı neredeyse 300’ü buluyor. Bunlardan en popüler ve en çok turist çekeni Stanley Park, 4000 dönümlük kocaman bir alana yayılıyor. Ulaşımın otomobil merkezli olmayışı, geniş toplu taşıma ağı, kilometrelerce uzanan bisiklet yolları da kuşkusuz Vancouver’ı ve havasını bu kadar temiz yapıyor.

   Monako

   Monako, Cote d’Azur olarak bilinen Fransız Rivierası’nın doğusunda yer alan, lüks casino’ları, Formula 1 yarışları ve dünyanın sayılı marinalarından Port Hercules ile ünlü, İtalyan sınırında bulunan bir şehir devlet. Aynı zamanda kişi başına en fazla milyoner ve milyarder düşen şehir de burası. Monako’da yoğunlaşan bu zenginliğin izi, başta sağlık hizmetleri olmak üzere pek çok yerde görülüyor. Monako aynı zamanda 89,6 yıl ile dünyanın en uzun yaşam sürelerinden birine sahip. Zenginliğin yanı sıra bu kadar sağlıklı bir şehir olmasında kuşkusuz Akdeniz’de yer almasının büyük etkisi var. Akdeniz mutfağının olmazsa olmazı zeytinyağı ile bezenmiş sofraları, ılıman iklimi, havası ve deniziyle Akdeniz’in sunduğu sonsuz nimeti en iyiye kullananların başında Monako geliyor.

   Kopenhag

   Dünyanın en mutlu ülkeleri listesinden inmeyen Danimarka’nın başkenti Kopenhag, en sağlıklı şehirlerden biri olarak gösteriliyor. Kopenhag’ın sağlıklı olmasının en önemli nedenlerinden biri şehre hâkim olan bisiklet kültürü ve karbondioksit salınımının azlığı. Şehrin kaplayan geniş yeşil alanlar, güçlü sağlık sistemleri, çalışma saatlerinin Avrupa’nın büyük bir bölümünden kısa olması, spor faaliyetlerindeki devlet desteği, Kopenhag’ın sağlığına sağlık katan etkenler. Kopenhag tamamen bisiklet kullanıcıları için tasarlanmış bir şehir. Şehir merkezinde dolaşırken arabadan çok bisiklet görüyorsunuz. Sadece spor amaçlı değil. Her gün Kopenhaglıların yüzde 30’u işe ya da okula bisiklet ile gidiyor. Dronning Louises Köprüsü’nden geçen, Nørrebro bölgesini şehir merkezine bağlayan geçit, dünyanın en yoğun bisiklet şeridi olarak kabul ediliyor ve günde yaklaşık 36 bin bisikletçi tarafından kullanılıyor. Bütün şehir toplamda 350 kilometrelik bisiklet yoluyla çevrili.

   Tokyo

   Japonya’nın başkenti, 38 milyonluk nüfusuyla Tokyo, dünyanın en sağlıklı şehirlerinden biri. En iyi toplu taşıma ağlarından birine sahip olması, karbon salınımının azlığı, halk sağlığına yapılan yatırım, güçlü aile ve toplum bağları, Japon hijyen geleneği, taze balık ve sebze ağırlıklı mutfağı Tokyo’ya bu unvanı kazandıran başlıca faktörler. Herkes ormana gidip temiz hava almak, doğayla iç içe bir gün geçirmek ister; ama Tokyo sakinleri istekten öte, "orman havası almaya" teşvik ediliyor. Buna da "Shinrin Yoku" diyorlar. Şehir merkezine çok yakın, trenle kolayca ulaşılabilen beş adet Shinrin Yoku parkuru bulunuyor. Hatta bazı şirketlerin sunduğu sağlık planları Shinrin Yoku ziyaretleri kapsıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam