Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dünyanın En Garip 5 Doğa Harikası

   Mühendisliği doğa tarafından üstlenilmiş 5 harika oluşumu sizler için sıraladık.

   Doğa, sergiledikleriyle çoğu zaman bizleri şaşırtmayı başarıyor. Uçsuz bucaksız ormanlar, dev ağaçlar, çeşit çeşit hayvanlar ve anıt gibi yükselen dağlar; doğada bizi etkileyen başlıca aktörler. Bazı yerler de var ki; karşısında insanın şaşkınlığını gizlemesi bir hayli zor oluyor.

   Tianzi Dağları, Çin

   Çin’in Hunan bölgesinde yer alan uçan dağlar, gezegendeki en güzel görüntülerden birini sunuyor. Zhangjiajie’de yükselen dağlar, etrafındaki çam ormanlarının içinde yüzlerce metre yükseliyor. Dağların ismi bölgede çiftçilik yapan, lakabı “Tianzi” olan bir çiftçiden geliyor. Tianzi ismi yerel dilde “cennetin oğlu” anlamına geliyormuş. Zaten manzaraya baktığınızda bu ismi yadırgamak imkânsız hâle geliyor. 1200 metrenin üzerine çıkabilen, ince uzun sütunlar hâlinde yükselen dağlar, son zamanlarda kaya tırmanıcılarının gözde mekânları arasında. 70 kilometrekarelik alana yayılan Tianzi Dağları kimi zaman “Avatar Dağları” olarak da anılıyor. James Cameron’un hayal dünyasındaki uçan dağlarla Tianzi Dağları birbirine oldukça benziyor. Çin’in güneydoğusunda yer alan dağlara tırmanabilir ya da “Bu kadar adrenalin benim için fazla.” diyorsanız teleferikle de bu güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Tianzi Dağları’nı oluşturan 3000’in üzerindeki sivri tepe, size daha önce karşılaşmadığınız bir manzara sunacak.

   Hilier Gölü, Avustralya

   Avustralya’nın batısındaki bir ada olan Recherche Archipelago’nun içerisinde; normal boyutlarda, ortalama bir derinlikte, içerisinde sıradan deniz canlılarının yaşadığı bir göl bulunuyor: Hilier Gölü. Sıradan özelliklere sahip bu gölü, diğer göllerden ayrıştıran özelliği ise: rengi. Göl, pembe rengiyle görenleri büyüleyici bir niteliğe sahip. Neden olduğu tam olarak bilinmese de bu göz alıcı güzelliğin oluşumu ile ilgili birkaç teori var. Göle rengini, suyunun yüksek tuzlu olması ya da içerisinde yaşayan bakteri veya alglerin verdiği düşünülüyor. İnsan sağlığı için herhangi bir zararı olmayan gölde yüzmek mümkün. Senegal’de bulunan Retba Gölü de, Hilier Gölü ile benzer özellikler taşıyor. Fakat Hilier Gölü’nün pembe rengi yıl boyu sürerken, Senegal’deki göl yılın yalnızca belli dönemlerinde pembe bir renk alıyor.

   Mendenhall Buz Mağaraları, ABD

   Alaska’nın güneydoğu bölgesinde yer alan Juneau Kasabası, yeryüzünün ilginç doğal yapılarından birisine ev sahipliği yapar. Juneau’ya yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan, 20 kilometre uzunluğundaki Mendenhall Buzulu, aynı isimli Mandenhall Vadisi boyunca uzanır. Yerel dilde Sitaantaagu veya Aak’wtaaksit adı verilen vadi; buzulları, dağları, ormanları, şelaleleri ve vahşi yaşamıyla dikkat çeker. Ancak esas mucize buzulun altında uzanan Mendenhall Mağaraları’dır. Buzulun üzerinden sızan yağmur sularının oluşturduğu tahmin edilen mağara zinciri, dalgalı bir suyun yüzeyindeki desenleri andıran duvarlarıyla buzul boyunca uzanır. Binlerce ton buzun altında, buzdan yapılmış bir dünyada saatlerce dolaşabilir ve keşif yapabilirsiniz. Mendenhall Buzulu’nun erimesi bir güzelliği yok ederken bir diğerinin ortaya çıkmasını sağlamış. Her yıl eriyen buzulun altında mağara daha da genişliyor. Bazı dönemlerde, mağara tabanından akan suda yüzen somon balıklarını bile görebilirsiniz. Binlerce yıllık buz tabakasının derinliklerinde dolaşmak ilginizi çekiyorsa Mendenhall Mağarası’nı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

   Saklı Plaj (Playa Del Amor) ve Dev Kristal Mağarası, Meksika

   Meksika’nın Puerto Vallarta açıklarında, kuzeybatı doğrultusunda Marieta Adaları yer alır. Pasifik Okyanusu’nun altındaki volkanik aktiviteler sonucu oluşan adalar, yeryüzünün en ilginç yapılarından birini barındırır. Kendisi kadar hikâyesi de oldukça ilginçtir. Marieta Adaları’nda yaşayan kimse olmadığından 1900’lü yılların başında Meksika Hükümeti burayı bomba denemeleri için kullanmış. Hâliyle onlarca patlama adanın ekolojik dengesini bozmuş. 60 yıl boyunca devam eden testlerden sonra Kaptan Jacques Cousteau’nun başını çektiği protestolar sonuç vermiş ve 2005 yılında Marieta takım adaları milli park ilan edilip koruma altına alınmış. Playa Del Amor’un kaderi de bundan sonra değişmeye başlamış.

   Keşfedilen Playa Del Amor’a ziyaretçiler yalnızca okyanusa açılan bir su tüneliyle ulaşabiliyor. Plajın üzerindeki kraterden gözüken mavi gökyüzü ve üzerinde uzandığınız sapsarı kumlar arasında bir yeryüzü cennetinin içine giriyorsunuz. Bomba testlerinin sona ermesinden sonra canlanan ekosistem de Saklı Plaj’ın göz alıcılığını arttırıyor. Tahrip olan su altı ekosistemi canlanmaya başladıkça tüm adalar bu durumdan etkileniyor. Çeşitlenen doğal yaşam, dünyanın en ilginç plajlarından birinin etrafında gelişmeye devam ediyor.

   Dev Kristal Mağarası

   Meksika Chihuahua Çölü’nde Naica Madenleri’nde farklı bir doğal oluşum: Dev Kristal Mağarası. 300 metre derinlikte bulunan mağarada devasa selenit kristalleri bulunur. Bu kristaller, kurşun kalem boyutundan başlayarak çapı 4 metreye, boyu 12 metreye ve ağırlığı 55 tona kadar ulaşır. Mağaranın havası nemli ve oldukça sıcaktır. Binlerce yıl önce, magma hareketliliğinin mağaradaki minerallerin yapısını değiştirerek bu dev kristalleri oluşturduğu yönünde tahminler dikkate alınacak olursa, bu sıcaklık çok da şaşırtmayacaktır. Isınan taban suyu ve sıcak suyla tepkimeye giren mineraller, bugün hayranlıkla izlenilen bu sütunları oluşturmuş. Mağara, 2000 yılında maden arama sondajları sırasında keşfedilmiş. Keşfedenler ise Eloy ve Javier Delgado adında maden firmasında çalışan iki kardeş. Mağarada toplanan su düzenli olarak boşaltılıyor. At nalı şeklindeki mağaranın duvarlarındaki selenit kristalleri yeraltında görsel bir şölen sunuyor. Aynı bölgede, Dev Kristal Mağarası’ndan başka görülebilecek benzer özellikte mağaralar da var. Kraliçenin Gözü, Mum Mağarası, Buz Sarayı ve Kılıç Mağarası olarak adlandırılan mağaralar bunlardan birkaçı.

   Doğa, üzerinde insanoğlunun ilk ayak izi belirdiğinden bu yana yarattıklarıyla insanları şaşırtıyor. Birçok fiziksel değişkenin bir araya gelip ortaya çıkardığı eserler, çoğu zaman hayal gücümüzün ötesine geçiyor. Doğanın sanatçı ruhu, insanoğlunun yaratıcılığına ilham veriyor. Keşfedilecek daha çok harika var. Doğa ise sürprizleriyle insanoğlunu şaşırtmaya devam edecek gibi görünüyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam