Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kahvaltıda Ne Var?

   “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” Dünyadan Kahvaltı Gelenekleri

   Dünya Kahvaltılarına Göz Atalım

   Günün en özel öğünü hangisi diye sorsak herhâlde istisnasız herkes aynı yanıtı verir. Kahvaltı, özellikle bizim kültürümüzde sıradan bir öğün değil adeta bir ritüel olarak benimseniyor. Dünyanın hemen her yerinde sağlıklı bir gün için oldukça önem taşıyan kahvaltı, yeme içme kültürü konusundaki farklılıkların herhâlde en belirgin biçimde gözlemlenebildiği öğün. Yalnızca damak zevkine değil, gündelik yaşantıya ve kültüre dair de izlere rastlanabilen kahvaltı sofralarına göz atmaya hazır mısınız?

   İngiltere

   Kahvaltı seçkisi dendiğinde ilk akla gelenlerden biri İngiliz kahvaltısı. Bunun nedeni aslında bir parça sıra dışı olması, biraz da sunumunun iştah açıcılığı. Sosis, pastırma, mantar, yumurta ve fasulye klasik bir İngiliz kahvaltısının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Evet, bildiğimiz fasulye… Kulağa ilginç geliyor, değil mi? İngiliz kahvaltısındaki en tanıdık öğeyse çay. Beraberinde birkaç parça kızarmış ekmekle tamamlanan doyurucu bir kahvaltı. Ne dersiniz?

   Çin

   Uzakdoğu’nun hemen her yerinde neredeyse akşam yemeği gibi bir kahvaltı yapmak mümkün. Bu durum Çin için de geçerli. Noodle, pirinç, kızartılmış sebzeler, tavuk ve soslu Çin kahvaltısı, her yönüyle doyurucu. Lezzetiyle ilgili yorum yapmak yanlış olur, buna damağınız karar verecek.

   Amerika Birleşik Devletleri

   Herhalde dünya kahvaltılarına dair herkesin aklında birkaç imajın yer aldığı tek kahvaltı desek yanlış olmaz: Yaban mersini şurubuyla tatlandırılan krepler, birkaç parça pastırma, bazen sadece süt ve mısır gevreği… Amerikan kahvaltısı basit, yüksek kalorili ve kolay bir menüden ibaret. Lezzeti? Bu tabii ki kişiden kişiye değişir ancak bize pek uymayacağını tahmin etmek zor değil.

   Fransa

   Kruvasan ve kahve… Gayet kısa ve net. Fransızlar kahvaltı konusunda fazla detaycı değiller. Daha ziyade sade, hızlı bir kahvaltıyla güne başlamayı tercih ediyorlar. Aslına bakarsanız, Fransız kahvaltısının bizdeki karşılığı "mideyi bastırmak". Herhalde Fransızların amacı da bundan fazlası değil. Kruvasanlar çeşitlilik gösterse de genel olarak Fransa’da kahvaltı bundan ibaret.

   Kolombiya

   Sıra dışı kahvaltı lezzetleri sıralamasında üst sıralara oynayabilecek bir çorba: Changua, Kolombiya kahvaltısının başrolünde yer alıyor. Basitçe süt, yumurta ve taze soğandan yapılan bu çorba, Kolombiyalılar için oldukça önemli. Besleyici bir kahvaltı olduğunu söylemek mümkün. Görsel açıdan da oldukça iştah açıcı, peki lezzeti? Bunu ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.

   Almanya

   Bize her yönüyle hitap eden bir kahvaltı arıyorsanız geleneksel Alman kahvaltısı tam size göre. Geleneksel Alman sosisi (Wurst), birkaç çeşit peynir, taze ekmek… Daha ne olsun? Almanlar kahvaltı konusunda beklentilerimizi fazlasıyla karşılıyor, yalnızca onlar bizim gibi çay içmek yerine kahvaltıda ağırlıklı olarak kahveyi tercih ediyorlar.

   Japonya

   Soya sosuyla lezzetlendirilen balık ve pirinç… Klasik bir Japon kahvaltısında rastlayabileceğiniz lezzetler arasında yer alan bu ilginç karışımın yanı sıra tofu, soya fasulyesi ve nori de kahvaltı mönüsünde rastlayabileceğiniz öğeler arasında. Ancak bahsettiğimiz, aslında geleneksel Japon kahvaltısı (Wafuu) olarak adlandırılan mönü. Modern (Youfuu) kahvaltıda kızarmış ekmek, yumurta, patates, kahve gibi tanıdık lezzetlere rastlamak mümkün.

   Macaristan

   "Pogacsa". Birkaç kez tekrar ettiğinizde oldukça tanıdık bir isim olduğunun farkına varıp gülümseyeceksiniz. Evet, tam da okunduğu gibi, poğaça, Macar kahvaltısının en önemli öğesi. Kültürel anlamda büyük benzerlik gösterdiğimiz Macarlar, kahvaltıda poğaçanın yanı sıra geleneksel çorbaları gulash’ı (ki bu yemeğin adının da aslında zamanla evrim geçiren “gül aş” olduğu söyleniyor) bolca tüketiyorlar. Bunun haricinde klasik kahvaltıda yumurta, pastırma vb. lezzetlere de rastlamak mümkün. Macar kahvaltısı, bizi mutlu edecek kadar tanıdık, değil mi?

   Venezuela

   Empanada, Venezuela kahvaltısının baş aktörü konumunda. Peynirli, kıymalı, patatesli ya da sebzeli... Her damak tadına hitap eden bir empanada türü var. Çok fazla çeşitli değil ama kesinlikle doyurucu olduğunu söylemek mümkün.

   Kore

   Kore’de kahvaltı aslında ana yemek gibi kabul ediliyor ve sabah tüketmek için aslında bir parça ağır sayılabilecek lezzetlerden oluşuyor. Kırmızı biber ve lahanadan yapılan geleneksel Kore yemeği Kimchi, kırmızı et, pirinç, sebze çorbası… Zevk ve beklentilerinize göre çeşitlenen, birçok açıdan zengin bir kahvaltı sofrasına sahip Koreliler.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam