Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Doğanın Fokurdayan Kazanı; Boiling Lake

   Dünyanın en büyük ikinci sıcak gölü olan Boiling Lake'e yürüyüş...

   Yeryüzü mucizelerle, büyüleyici doğal güzelliklerle ve insanoğlunu daima şaşırtmayı başaran sürprizlerle dolu. Küçük Antiller’de bulunan bir ada ülkesi olan Dominika da bu sürprizlerden bir tanesine ev sahipliği yapıyor. Rotamız ülkenin güneydoğusundaki Morne Trois Pitons Ulusal Parkı’nda bulunan ve dünyanın en büyük ikinci sıcak gölü olma özelliğini taşıyan Boiling Gölü!

   Boiling Gölü’nün Keşfi

   Boiling  Gölü ilk kez 1870 yılında ülkede çalışan Edmund Watt ve Henry Alfred Alford Nicholls isimli iki İngiliz tarafından keşfedilmiş. 1875 yılına gelindiğinde botanik uzmanı Henry Prestoe ve Nicholls, gölle ilgili araştırmalar yapmak üzere görevlendirilmiş. O dönemde gölün kıyı kesimlerinde ölçülen su sıcaklığı 90 derece (C) civarında olmakla birlikte araştırmacılar gölün en sıcak noktasındaki ısıyı ölçmeyi başaramamışlar. Takip eden yıllarda ise gölün sıcaklığında ve aktivitesinde çeşitli dalgalanmalar gözlemlenmiş. 

   Boiling Gölü aslında volkanik hareketlerle de yakından ilgili bir doğal oluşum. Göl, yer kabuğu sıcaklığının çok yüksek olduğu ve yakın dönemde etkin yanardağların bulunduğu alanlarda  hidrojen klorür, karbondioksit, sülfür dioksit gibi gazların buhar şeklinde dışarıya salındığı açıklıklar olarak adlandırılan fümerol oluşumu olarak tanımlanıyor. 

   Boiling Lake’e Yürüyüş

   Boiling Lake yürüyüşü, Dominika’nın en meşhur rotalarından bir tanesi olmakla birlikte zorlu sayılabilecek bir parkur. Yerel halk ve tur şirketleri, yürüyüşün çevreyi bilen bir rehber önderliğinde yapılmasını öneriyorlar. Gölün çevresine dek uzanan rota belirgin fakat sarp geçişler ve kayalık arazi, çevrenin yabancısı bir gezgin için sorun çıkarabilme potansiyeline sahip. Gidiş ve dönüş toplamda hızınıza bağlı olarak 7 veya 8 saat sürüyor. Tura öğleden önce çıkmak ve çoğunlukla çamurlu olan yol için uygun kıyafetleri seçmek de oldukça önemli.  


   4 Etap 1 Doğa Harikası

   Yolculuğun en çamurlu kısımlarından biri olan birinci etap Titou Gorge bölgesinden başlıyor. 45 dakika boyunca süren bir tırmanışın ardından geleneksel olarak çoğu kişinin kahvaltı yaptığı Kahvaltı Nehri’ne ulaşılıyor. İkinci etap bir saat boyunca yokuş tırmanmayı gerektirdiği için burası hem biraz soluklanmak hem de dinlenmek için uygun bir durak. Kahvaltı Nehri aynı zamanda son temiz içme suyu noktasının bulunduğu yer.

   İstikamet Desolation Vadisi

   İkinci etap, 750 metrelik bir rakıma ulaşan Desolation Vadisi’ne tırmanmakla başlıyor. Bu güzergâhta güneşli bir günde panoramik manzaralar sunan çeşitli dinlenme noktaları var. Etap, vadinin zirvesinde son buluyor ve yeniden aşağıya doğru devam eden yolun sol tarafında Boiling Gölü’nden yükselen buharın ilk görünümleri ortaya çıkıyor. 

   Nadir Bitki Örtüsünün Arasında

   Vadinin tabanına inen üçüncü etap da yaklaşık bir saat kadar sürüyor. Bu kısım biraz zorlayıcı; kayalar çok kaygan ve inilen patikalarda eğim fazla. Yine de aşağıya ulaştığınızda onca yorgunluğa değdiğini hissediyorsunuz çünkü sizi, hayal etmenin bile güç olduğu farklı bir atmosfer karşılıyor. Toprağın içinde fokurdayan minik su birikintileri, sarp bir coğrafya, üzerinde dumanlar tüten kayalıklar... Bu bölgede ılık hatta sıcak sayılabilecek küçük su havuzları var ve içlerine girip zaman geçirmek mümkün. Tabii yürüyüşün son etabına başlamadan önce enerjiyi verimli kullanmak açısından suda fazla uzun kalmamak en iyisi.

   Kaynayan Bir Su Kazanı

   On beş dakikalık bir zirve yolculuğunun ardından kaynayan göle bakan bir zirveye ulaşılıyor. Burada yükseklik yaklaşık olarak 800 metre. Zirveye ulaşmak ve gölü izlemek ne kadar keyifli olsa da süreç biraz tehlikeli çünkü zemindeki kayalar tüm yol boyunca olduğu gibi burada da kaygan. 

   Boiling Gölü, sürekli fokurdayan mavimsi gri sularıyla bir ocağın üzerine kaynamak üzere bırakılmış bir su kazanını anımsatıyor. Bölgedeki hava oldukça nemli ve aynı zamanda yeraltından atmosfere sızan gazların etkisiyle çevreye yoğun bir kükürt kokusu hâkim.  65 metre civarında bir genişliğe sahip olan gölün suyu ise hem yağmur hem de göl çukuruna dolan iki küçük akıntıdan meydana geliyor. 

   Geri Dönüş Yolunda

   Gölden geriye dönüş, gidiş kadar zor değil ama yorgunluk had safhada olduğundan geri dönmek de hemen hemen gidiş kadar zaman alıyor. Yine de böyle bir deneyimi yaşamak her şeye bedel çünkü doğa ana, çekilen bunca zahmetin karşılığını onu kucaklayanlarla paylaşmaya her zaman hazır ve istekli.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Dominica hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam