Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Danimarka'nın Kuzeyinde Bir Minik Metropol: Aarhus

   Vikingler'den kalma tarihi şehir Aarhus hakkında bilinmesi gerekenler...

   Danimarka dendiğinde zihinlerde canlanan ilk imge çoğunlukla ülkenin refah seviyesi ve sonrasında da başkent Kopenhag oluyor. Ancak ülkenin kuzeyinde, Kopenhag kadar ilgi çekici ve güzel bir başka şehir var ki, popülaritesini günden güne artırıyor. Tarihi 7. yüzyıla dayanan ve Danimarka’nın ikinci büyük metropolü olan Aarhus, İskandinavya’daki en eski yerleşim bölgelerinden biri. 

   Aarhus’un nüfusu yaklaşık 300 bin kişi; bu sayı metropol sayılan bir şehir için hayli az gözükse de şehir, ülkeye sağladığı ekonomik katkı, sahip olduğu kültürel mirası ve bünyesinde öğrenim gören çok sayıda üniversite öğrencisinin genç ve dinamik yapısının da etkisiyle bu sıfatı sonuna kadar hak ediyor. 

   Aarhus’a Ulaşım

   Aarhus’a Türkiye’den direkt uçuş yok; uçuşların pek çoğu İngiltere aktarmalı olarak gerçekleşiyor ve hayli zaman alıyor. Aarhus’a ulaşmak için önce Kopenhag’a uçup, buradan Aarhus’a olan yaklaşık 200 kilometrelik mesafeyi tren ya da otobüsle kat etmek en pratik yol. 

   Vikingler’den Günümüze Aarhus

   Şaşırtıcı olmayan bir biçimde şehrin tarihi elbette Vikinglere dayanıyor. Aarhus Nehri’nin denize açıldığı noktada kurulan ve yüzyıllar içinde bölgenin dışına doğru gelişen bir liman şehri ve ismini Danca’da “nehir ağzı” anlamında gelen Aros kelimesinden alıyor. 


   Aarhus Gezilecek Yerler

   Aarhus dört bir yanından müze, etkinlik, tarih ve kültür taşan bir şehir. Köklü geçmişe sahip olan çoğu şehirde olduğu gibi kentin en çok ilgi çeken bölgelerinden biri aslına uygun olarak muhafaza edilmiş olan Eski Kent (Den Gamle By) Bölgesi. Her yıl beş yüz binden fazla turist tarafından ziyaret edilen Den Gamle By, Danimarka’nın geçmişine bir bakışta göz atmak için harika bir yer. 70 kadar evden meydana gelen bölge, yaşayan bir müze havasında tasarlanmış. Sokaklarında yerel kıyafetleriyle dolaşan ve eski zamanlarda yaşayan Danimarkalıları temsil eden insanlarla karşılaşabileceğiniz Den Gamle By, Aarhus’un en etkileyici yerlerinden bir tanesi.

   Latin Mahallesi

   Aarhus Katedrali’ne oldukça yakın bir konumda bulunan Latin Mahallesi şehrin en eski yerleşim bölgelerinden biri. Tarihi on dördüncü yüzyıla dek uzanan bu mahalle; arnavutkaldırımlı temiz sokakları, küçük ve sevimli dükkânları, rahat ve şık kafeleriyle Aarhus’a gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Şehrin en iyi restoranlarından bazılarına da ev sahipliği yapan Latin Mahallesi akşam yemeği için tercih edebileceğiniz pek çok restoran alternatifi sunuyor. 

   Aarhus Botanik Bahçesi - Aarhus Botanical Garden

   Den Gamle By'ın yanı başında yer alan Botanik Bahçe Danimarka'nın dört bir yanından çeşitli bitkilere ev sahipliği yapan elli hektarlık bir alan. Merkezindeki taşlık meydanda dünyanın pek çok bölgesinde yetişen çeşitli bitkilerin de sergilendiği bahçenin tarihi 1873 yılına uzanıyor. Piknik ve yürüyüş yapmak için şahane bir ortam sunan botanik bahçeye giriş ise yıl boyunca ücretsiz.

   Aarhus Katedrali

   1201 yılında inşa edilen Aarhus Katedrali, 93 metrelik yüksekliğiyle Danimarka'daki en yüksek dini yapı olma özelliğine sahip. Romanesk tarzda inşa edilen ve Danimarka'da denizcilerin koruyucu azizi olan St. Clement'e adanan katedral, 1350 yılında şehirde çıkan yangın sonrasında şehrin büyük bir kısmıyla birlikte kullanılamaz hale gelmiş. 1450 ila 1520 yılları arasında yeniden inşa edilen ve gotik tarzda yenilenen Aarhus Katedrali, on yıllarca devam eden yenileme çalışmalarının ardından bugünkü halini almış.

   Aarhus Müzeleri

   Aarhus'ta sanat ve tarih meraklılarının ilgisini çekecek pek çok müze bulunuyor. Başta Den Gamle By bölgesindeki Dekoratif Sanatlar Galerisi, Danimarka Posterleri Müzesi ve Oyuncak Müzesi gibi butik müzeler olmak üzere Aarhus'un banliyösündeki Højbjerg'de yer alan ve elli binden fazla esere ev sahipliği yapan Moesgaard Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler. Kuzey Avrupa'daki en büyük müzelerden biri olan Aarhus Sanat Müzesi ise tepesinde yer alan gökkuşağı tacıyla şehri renkler içinde panoramik olarak gözlemlemek için harika bir seçenek.

   Aarhus Gece Hayatı

   Ve tabii en çok merak edilen konulardan biri de gece hayatı. Yazının başında da yer aldığı üzere Aarhus çok sayıda üniversite öğrencisinin bulunduğu bir yer olduğu için şehirdeki gece hayatı da bir o kadar hareketli. Train isimli gece kulübü yalnız Aarhus'un değil, Danimarka'nın en iyi eğlence mekânlarından biri sayılıyor. Aarhus'ta gece kulüpleri ve barlar genellikle birbirine yakın konumlarda yer alıyor. Yani aynı gece birden fazla mekâna giderek eğlencenin tadını çıkarmak mümkün. Yalnızca gece belli bir saatten sonra toplu ulaşım konusunda sıkıntı yaşamanızın yüksek bir ihtimal olduğunu unutmayın ve gecenizi buna göre planlamayı ihmal etmeyin.

   Photo Credit

   www.train.dk

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Danimarka hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam