Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Chatuchak Hafta Sonu Pazarı, Bangkok

   Çarşı-pazar dolaşmayı kim sevmez? Kültürümüzün vazgeçilmezlerinden olan pazar gezmelerinin dünya çapındaki zirve noktası; Chatuchak Hafta Sonu Pazarı’nı keşfedin.

   Bangkok Tüccarlarının Buluşma Noktası

   Bangkok, dünyada kültür ve eğlencenin "en"lerde yaşandığı şehirlerin başında geliyor. Yüksek tempolu hayatı ile etrafınızı rengârenk detaylarla kuşatan şehrin en hareketli noktalarından biri Chatuchak Hafta Sonu Pazarı. Pazar, 1942’den beri farklı isimlerde ve bölgelerde varlığını sürdürmüş. Ancak pazarın resmî tarihi 1948’de, dönemin başbakanı Mareşal Plaek Phibunsongkhram’ın, Tayland’daki her şehre bir bitpazarı açılmasını emretmesi ile başlıyor. İlkin, Sanam Luang bölgesinde açılan pazar bir süreliğine Sanam Chai’ye taşındıktan sonra geri dönmüş. Bugünkü konumuna ise 1983’te, Bangkok’un 200’üncü yılı kutlamalarının Sanam Luang’da yapılacak olması sebebiyle yerleşmiş. 1987 yılında da komşusu Chatuchak Parkı’nın ismiyle anılmaya başlamış.

   Pazarı Gezmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

   MRT metro hattının Kamphaengpecth durağında inerek, Chatuchak gezinize 1. kısımdan başlayabilirsiniz. Bir başka hızlı ulaşım tercihi de: SKY tren. Chatuchak, Mo Chit istasyonuna 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Pazarın önünden geçen birçok klimalı ya da standart halk otobüsü seçenekleri de bulunuyor. Bangkokluların klasik ulaşım aracı olan tuk-tuk’ları tercih ederseniz de Chatuchak’taki pazarlık serüveninize henüz yoldayken hazırlık yapmış olursunuz. Devasa pazarın merkezinde, Tay Kralı Bhumibol Adulyadej’i onurlandırmak adına yapılmış bir saat kulesi yer alıyor. Kulenin inşasında Tay ve Çinli tüccar kooperatiflerinin maddi ve manevi katkılarının oldukça fazla olduğu biliniyor. Olur da bu devasa pazarın içerisinde yolunuzu kaybederseniz, en kolay buluşma merkezlerinden biri saat kulesi. Chatuchak Pazarı’nı her hafta sonu 200 binin üzerinde alışveriş tutkunu dolaşıyor. Pazarın turistik yönü ön planda olsa da ziyaretçi kitlesinin yüzde 70’ini yerel halk oluşturuyor. Dışarıdan baktığınızda pazar, kalabalık ve karışık bir labirent gibi görünebilir. Ancak, danışma ofislerinden alacağınız harita ve broşürlerle aradığınızı bulmak kolaylaşıyor.

   Ne Var Ne Yok?

   Aradığınızı bulmak demişken; Chatuchak’ta alışveriş adına hayal edebileceğiniz, hatta edemeyeceğiniz her şeyi bulabilirsiniz. “Şöyle bir uğradıysanız” bir gününüzü, ciddi bir alıcıysanız tüm hafta sonunuzu pazarı dolaşmaya ayırmanız gerekebiliyor. Bu sebeple, 08.00-19.00 saatleri arasında açık Chatuchak’a mümkün olduğunca erken gelmeniz tavsiye edilir. Böylelikle hem sıcaktan daha az etkilenirsiniz, hem de pazarı dolaşmak için bol bol vakit bulabilirsiniz. Chatuchak alışverişinizde, Uzakdoğu tatilleri için klasikleşen “pazarlık” faktörüne de değinmek gerekir. Pazarda satılan her şeyi, sıkı bir pazarlıkla size söylenen fiyatın üçte birine alabileceğinizi unutmayın. Buradaki 15 binin üzerindeki tezgâh, içeriklerine göre kısımlara ayrılmış durumda. Elektronik ve antika gibi bazı ürünler büyük alanları tek başına kaplarken yeme-içme ve hediyelik ürünlere pazarın her noktasında rastlayabiliyorsunuz.

   Cennetin Açık Büfesi: Yiyecek ve İçecekler

   Türk mutfağı dahil olmak üzere, dünya mutfağından çeşit çeşit sokak lezzetine doyacaksınız. Tavsiyemiz, Chatuchak’ta tek bir tezgâh önünde karnınızı tıka basa doyurmak yerine, azar azar her şeyin tadına bir kere baktığınızdan emin olarak gezin. Aklınızda bulunsun: Tay kralının emriyle ülkede kimyasal gübre ile tarım yasak olduğundan, Chatuchak Pazarı’nda satılan tüm meyve, sebze ve tekstil ürünleri tamamen organiktir. Denemeniz gereken üç lezzet: Hindistan cevizli dondurma, tropik meyve suları ve organik meyve aromalı buzlu çubuklar.

   Memleketten Siparişleri Aldıysanız: Hediyelik Eşya

   Sayısız otantik biblo, seramik vazo, anahtarlık ve buzdolabı magnet’leri başta olmak üzere, Chatuchak’tan her türlü ihtiyaca ve eğlenceye yönelik hediyeliklerle çıkacağınız aşikâr. Bu sebeple, Bangkok’a gelirken yalnızca Chatuchak’tan yapacağınız hediyelik alışverişini düşünerek, yanınıza fazladan bir bavul daha alabilirsiniz. Unutmayın ki pazarda gördüğünüz her şeyin daha ucuzunu başka bir tezgâhta bulabilirsiniz. Ancak pazarlığınızı iyi yaptığınızı düşünüyorsanız, düşürdüğünüz fiyatı başka yerde bir daha göremeyebilirsiniz.

   Yeni Moda, Eski Moda, Her Zaman Moda Kıyafetler

   Dünyaca ünlü markalar, adını hiç duymadığınız markalar, en eskiden en yeniye kıyafet ve ayakkabılar yoğunlukla Chatuchak’ın 10. bölümünden 24. bölümüne kadar geniş bir alana yayılır. Burada satılan ünlü markaların imitasyonlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Fakat birçoğunun üretim fazlası olduğunu, fabrikaların stoklarını Chatuchak vasıtasıyla erittiğini de belirtelim.

   Evet, Evinize Götürebilirsiniz: Mobilya ve Elektronik Eşya

   Pazarın büyük bir bölümünde, mobilyalar ve elektronik eşyalar sergilenir. Beğendiğiniz ne varsa sıfırını da, kullanılmışını da, antikasını da bulabilirsiniz. Avizeler, işlemeli dolaplar, televizyonlar, buz dolapları… Bu hâliyle Chatuchak Pazarı, çeyiz alışverişi için de oldukça hesaplı bir yer gibi görünebilir. Chatuchak esnafı, taşınmayacak büyüklükteki eşyaları evinizin kapısına kadar kargo ile gönderebiliyor. Siz yeter ki bir şeyler almak isteyin.

   Chatuchak’ta Sanat, Toplum İçindir: Sanat Eserleri

   Heykeller, tablolar, seramik, kumaş el sanatları ve daha fazlası… Chatuchak’ta dolaşırken, 7. bölümdeki sanat eserlerinin satıldığı tezgâhlarda, sanatçıların bir yandan çalışıp bir yandan yeni yapıtlar ürettiğine çok kez tanık olacaksınız. Kendiniz ya da sevdikleriniz için bir tablo yaptırmak biraz masraflı ama her zaman kendiniz için güzel bir deri işlemeli çanta yaptırabilirsiniz.

   “Botanik Bahçesi” de Diyebilirsiniz: Bitkiler

   Çiçekçiler dükkânlarını uzun bir süre kapatırlar. Büyük ihtimalle birçoğu, Chatuchak Pazarı’nda yeni ve farklı bitki türleri araştırmak için Bangkok’tadır. Pazarın giriş bölümünü rengârenk bir bahçeye dönüştüren botanik çarşısının teslimatları her perşembe yapılır. Bölgenin çiftçileri yetiştirdiği envai çeşit kaktüs ve güllerle hafta sonu pazarının girişini cumadan hazırlarlar. Yani, sadece bitki bölümünü gezmeyi düşünüyorsanız pazara cuma günü de uğrayabilirsiniz.

   Bestseller’lardan İadelere: Kitaplar

   Pazarın giriş ve çıkışı olan 1. ve 27. bölümlerdeki Chatuchak kütüphaneleri, sahaf gezmeyi sevenler için iyi bir tercih. Kitaplar, çoğunlukla İngilizce, Tayca ve Çince basımlardır. Dream Section adı verilen bölümde oturma alanları ve kafeler bulabilir, Tayland kahvesi eşliğinde seçtiğiniz kitaplara göz atabilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bangkok hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam