Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Cehennemin Kapısı'na Masalsı Bir Yolculuk

   Çölün orta yerinde elli yıldır sönmeyen bir yangın: Darvaza Krateri

   İlahi öğretilerde ve pek çok sanat dalında cehennem çoğunlukla her yanı ateş, köz ve dumanla çevrili bir çember olarak tasvir edilir. Kavramın insan zihninde yarattığı çağrışımlar pek sevimli değil belki ama Türkmenistan’da yer alan ve Cehennem Kapısı adıyla anılan Darvaza Krateri, bu betimlemelerin ete kemiğe, daha doğrusu gaza ve ateşe bürünmüş bir halini, cehennemin mistik ve etkileyici bir minyatürü olarak gözler önüne seriyor. 

   Kazara Meydana Gelen Bir Doğa Harikası
   Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a 260 kilometre mesafede bulunan Darvaza Krateri, 1971 yılında keşfedilmiş. Doğal kaynaklar bakımından son derece zengin bir ülke olan Türkmenistan, o yıllarda Sovyetler Birliği’nin bir parçası olduğu için bölgenin keşfi de doğalgaz araması yapan Rus bilim insanları tarafından, tesadüfen gerçekleştirilmiş. Sondaj çalışmaları sırasında bir yeraltı mağarasının yanlışlıkla çökmesine neden olan ekip, çöküntünün ardından meydana gelen zehirli gaz çıkışını engellemek için krateri ateşe verip gazın tükenmesini beklemişler fakat birkaç gün içinde söneceğini zannettikleri ateş, o günden bugüne aralıksız yanmayı sürdürmüş. 

   Darvaza Krateri’ni bu kadar büyüleyici kılan özelliklerinden biri de, kraterin Türkmenistan’ın neredeyse 4/5’ünü kaplayan Karakum Çölü’nde bulunması. Yetmiş metre çapında ve otuz metre derinliğinde olan bu dev ateş çemberinin uçsuz bucaksız çölle oluşturduğu tezat görünüm, krateri şüphesiz daha da egzotik ve cazip kılıyor. 


   Darvaza Gaz Krateri’ne Ulaşım

   Doğrudan ulaşım imkânının bulunmadığı Darvaza Krateri’ne gitmek için Aşkabat’tan Daşoguz’a giden otobüslerle yaklaşık dört saatlik bir yolculuk yapmak gerekiyor. Otobüsle Darvaza Köyü’ne vardıktan sonra, köy ile kraterin arasında kat edilmesi gereken sekiz kilometrelik bir mesafe daha var. Biraz zorlu ve oldukça tozlu bu yoldan kratere yürümek mümkün olsa da köyden araç veya taksi bulmayı tercih edebilirsiniz. Kratere Aşkabat’taki tur firmalarından biriyle gitmeyi ya da yerel bir rehberden destek almayı da düşünebilirsiniz, çünkü bölge her ne kadar macerasever turistlerin ilgisini çeken bir yer olsa da Türkmenistanlı kişilerin pek çoğu tarafından dahi tam olarak bilindiğini söylemek güç. O nedenle yolda ya da kraterin yakınlarında, Darvaza hakkında yönlendirici tabelalara rastlanmıyor. 

   Konaklama ve Doğal İhtiyaçlar
   Darvaza’yı ziyaret etmeyi düşünenler için bu bölgede konaklama yapmak, beklentileri fazla yüksek tutmamak kaydıyla mümkün. Kraterin birkaç yüz metre ilerisinde geleneksel çadırlarda kalabileceğiniz gibi, Darvaza Köyü’nde ziyaretçilere evini açan ailelerin yanında da konaklayabilirsiniz. Tabii kamp yapmayı seviyorsanız buraya gelen pek çok turist gibi çadır kurmayı da tercih edebilirsiniz. Darvaza’da kamp yapacaksanız geceleyin çöldeki sıcaklık düşüşlerini göz önünde tutarak yanınızda yedek ekipman bulundurmanız ve yiyecek-içecek bakımından tedarikli davranmanız faydalı olacaktır. Kraterin yakınlarındaki konaklama çadırları her zaman açık olmasa da çadırların bulunduğu alandaki tuvaletler ziyaretçilerin kullanımına açık bırakılıyor. 

   Dünyanın En Büyük Kamp Ateşi

   Darvaza Krateri’ni günün hemen her saatinde ziyaret edebilirsiniz ancak krater, keşfetmeye meraklı maceraseverlere, özellikle günbatımından sonra nefes kesen bir manzara vaat ediyor. Zifiri karanlığın içinde kraterden yükselen ateşin sesini, çukurdan etrafa yayılan kokuyla sıcaklığı ve gecenin ürpertici serinliğini aynı anda duyumsamak, boşluğun hatta ıssızlığın ortasında, dünyanın en büyük kamp ateşinin yanı başında öylece durmak, sadece durmak ve hiçbir şey yapmadan doğanın bu gerçeküstü mucizesini izlemek, insanı evren hakkında derin düşüncelere sevk etmek için yeterli. Yolculuğa çıkan birinin, yolculuğun sona ermesinin ardından artık aynı kişi olmadığı sıklıkla dile getirilen bir söylemdir ama Darvaza Krateri, insana hissettirdikleri ve sunduğu sonsuzluk hissiyle bu söylemin hakkını tartışma götürmez bir şekilde, sonuna kadar veriyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkmenistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam