Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Burma Mutfağının Tadı Londra’da Çıkıyor; Lahpet

   Londra’nın kalbinde doğunun gizemli tatlarına bir yolculuk

   Asya’da Hindistan ve Çin arasında kalan Burma, diğer adıyla Myanmar, coğrafi olarak büyük ve derin medeniyetlerin komşusu olarak oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Coğrafi olarak yan yana durduğu komşularından gelenekler anlamında da etkilenmiş olan Burma’da Çin, Hindistan ve Tayland etkisi yoğun olarak hissedilir. Hâliyle Burma mutfağı da bu etkileşimden nasibini almıştır. Peki Asya’nın orta yerindeki bir kültürü Avrupa’nın kuzeyine, İngiltere’ye muazzam bir şekilde taşımışlar desek?

   New York, İstanbul, Paris ve Berlin gibi, dünyanın kozmopolit şehirlerden biri de Avrupa’nın gözde metropolü Londra. Bu kozmopolit yapıdaki her şehir, dünyayı küçük örneklerle de olsa taşıyan, dünyadaki kültürleri bir ev sahibi gibi misafir eden, benimseyen kentlerdir. Burma mutfağının en leziz örneklerini sunan mekânlardan biri Londra’nın kalbinde konumlanan Lahpet Restoran.

   Burma’dan Londra’ya Çay Yaprağı

   Restoranın ismi Burma’ya has bir lezzetten geliyor. Lahpet, Burma’da fermante edilen ya da turşusu yapılan çay yapraklarına verilen isim. Çayın bu şekilde tüketildiği ender yerlerden biri Burma mutfağı. Londra’da Shoreditch bölgesinde konumlanan Lahpet restoranı misafirlerine, başta adını aldığı leziz çay yaprağı salatası Lahpet olmak üzere Burma mutfağının deniz ürünlerinden, kırmızı ete ve sebzelere kadar çeşitlenen birçok lezzetini misafirlerine seçkin bir hizmet anlayışıyla sunuyor. Lezzetlerinde otantik karakterini korurken çağı yakalayan modern dokunuşlarla da Avrupa’nın ortasında Asya rüzgârları estiren Lahpet, konsepti, dekorasyonu ve tadına doyulmaz lezzetleriyle bir hayli ilgi çekici ve iştah kabartıcı.

   London Lahpet’in Yaratıcıları

   Lahpet restoranın kuruluşunda iki isim yer alıyor. 2016 yılında Burma mutfağına dair bir restroan açmayı hayal eden Dan Anton ve Burmalı ortağı şef Zaw Mahesh. Baba tarafı Burmalı bir aileden gelen ve çocukluğunda sık sık Burma’yı ziyaret eden Dan’in aklına bir Burma restoranı açma fikri düşüyor. Evinde kendisi için sık sık Burma mutfağından tarifler pişiren Dan, restoranda ise Burmalı profesyonel bir şefe ihtiyaç duyuyor. Londra’da Burma mutfağına dair yemekler ve atıştırmalıklar satan dar bir çevrede küçük bir dikkânda şef Zaw Mahesh ile tanışması London Lahpet’in fitilini ateşleyen hamle oluyor.

   Londra’nın kalbinde 2018’de sürekli bir restoran açan ikili, sade bir dekorasyon içerisinde Burma mutfağının ayrı ayrı duran lezzetlerini bir arada ve farklı malzemelerle buluşturarak geleneğe yenilikçi bir yorum da getiriyorlar.

   London Lahpet’te denemeniz gereken lezzetlerin başında elbette lahpet salatası yani lahpet thohk geliyor. Çay yapraklarının minik kurutulmuş karideslerle, domates, lahana gibi sebzelerle hazırlanan ve üzerine susam serpilerek servis edilen lahpet thohk, ekşi, tatlı ve tuzluyu bir arada sevenlerin oldukça memnun kalacakları bir lezzet.

   Zencefil turşusu, lime ve yeşilliklerle hazırlanan mercan balığı “ngar thanpya paung”; limon otlu barlam balığı “hake masala”; hardal yaprakları ve pirinç şehriyesi ile hazırlanan tofu çorbası “tofu nway”; tavuk, hindistan cevizi ve şehriye ile hazırlanan “ohn-no kauk swé” London Lahpet’in Burma mutfağını yansıtan hem otantik hem de sıradışı lezzetleri.


   ​Photo Credits:
    https://lahpet.co.uk

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam