Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bozkıra ve Dağlara Hayran Bırakan Coğrafya, Kazakistan

   Uçsuz bucaksız dağların, bozkırların, yaban lalelerinin, asil atların ve sonsuz masalların ülkesi Kazakistan.

   Bir zamanlar İpek Yolu'nun önemli duraklarından biri olan Kazakistan, dünyanın en büyük içdeniz ülkesi. Rusya ve Çin ile geniş bir sınır şeridini paylaşan bu ülke, Orta Asya'nın denize kıyısı olmayan en geniş toprak parçası. Kazakistan'da görülmesi gereken iki önemli şehir bulunuyor. Bunlardan birincisi, Kazakistan'ın en büyük şehri ve eski başkenti olan Almatı (Alma-Ata) diğeri de 1997'den bu yana başkent olan Astana. Her iki şehir de Orta Asya'nın kültürel zenginliklerini yansıtmanın yanı sıra Avrupai birer modern kent çehresine de sahipler.

   Coğrafyanın Yarattığı Yaşayış

   Bu coğrafyanın vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi de göçebe yaşamda insanların yoldaşı olan atlar. Ucu bucağı görünmeyen bozkırların, çöllerin ortasında hayatını sürdüren göçebe toplulukların bu topraklarda yetişen atlarla adeta paralel bir tarihi var. Öyle ki atların ilk olarak MÖ 6000'lerde bu coğrafyada evcilleştirilmiş olduğu düşünülüyor.

   Kazakistan'ın batısında dünyadaki en büyük su birikintisi olan Hazar yer alıyor. Hazar Denizi ya da Hazar Gölü olarak da anılan bu geniş bölgenin çevresini Kazakistan'ın çölleri sarmış durumda. Coğrafi anlamda hem deniz hem de göl niteliklerini bünyesinde barındıran Hazar'da suya girmek de mümkün. Hele ki sırtınızı çöle verdiğinizde yüzmenin tadı manzaralarla beraber kat kat artıyor.

   En büyük şehri ve eski başkenti güneyde Kırgızistan sınırındaki Almatı (Alma-Ata). Yaban elmasıyla yetiştiriciliğiyle meşhur güney bölgelerine ithafen Alma-Ata yani Kazak dilinde “Elmaların Atası” anlamına gelen bir isme sahip bu güzel şehir muhakkak görülmesi gereken noktalardan biri.
   Buradaki Merkez Devlet Müzesi (Central State Museum), Kazakistan’ın Bronz Çağı’na uzanan tarihini, geleneksel kültürünü ve değerlerini görebileceğiniz en önemli müzelerinden biri. Burada devasa bir coğrafyayı şekillendirmiş olan göçebe kültürünü, onu simgeleyen objeleri, kişisel eşyaları, zanaat işlerini görebiliyorsunuz.
   Almatı’nın güneyinde bulunan Ile-Alatau Millî Parkı da coğrafyanın eşsiz güzelliklerini barındıran parklardan biri. Kar leoparı gibi yaban hayatının görkemli canlılarının da evi aynı zamanda. Parkta yürüyüş ya da kayak yapmak isteyenler için de belirlenmiş rotalar bulunmakta. Dış dünyadan soyutlanıp kendinizi tamamen doğaya teslim edeceğiniz bir cennet köşesi Büyük Almatı Gölü de bu parkın içerisinde yer alıyor.
   Almatı’da gezi için vaktiniz bolsa mutlaka uğramanız gereken bir diğer yer Altyn Emel Millî Parkı. Kızılkum Çölü’nün doğusunda bulunan bu parka Almatı’dan ulaşmak mümkün. Bu parka ziyaretçilerin akın etmesinin sebebi ise kuru ve rüzgârlı havalarda oluşan gizemli doğa harikası Singing Dune (şarkı söyleyen kumul). Hâli hazırda geniş bir çölde dünyadan farklı bir yerdeymiş hissini yaşarken, bu kumlardan yükselen boğuk ses gizemli bir masalın fon müziğini de üzerine ekleyerek unutulmayacak bir deneyim vadediyor.
   Afetin Yarattığı Zarafet Kaindy Gölü
   Almatı’nın güneyinde Thaishan Sıradağları’nın bulunduğu bölgede konumlanan eşsiz güzellikte bir göl Kaindy. 1911 yılında meydana gelen bir deprem sonrasında oluşan toprak kayması bu gölün oluşum sebebi. Bölgedeki sık ağaçların soğuk havadan donması ve kuruması ardından yaprakları çekilmiş fakat incecik gövdeleri gölün üzerinde kalmış. Bu şahane manzaranın sahibi olan Kaindy Gölü sıradışılığıyla oldukça dikkat çekici.

   Astana 

   Astana şehri 1997’den bu yana Kazakistan’ın başkenti. Sonradan kurulan ve doğrudan amaca hizmet eden bir şehir planlamasına sahip olan Astana, Kazak dilinde kelime anlamı olarak da başkent anlamını taşıyor.

   Şehrin merkezinde Nurzhol Bulvarı’nda bulunan Bayterek Kulesi, Kazak kültürünü ve 97 metre yüksekliğiyle başkent oluş yılını sembolize ediyor. Modern bir mimari eseri olan kulenin formu bir Kazak efsanesinden esinlenilerek yapılmış. Efsaneye göre bir gün mitolojik kuş Samruk bir kavak ağacının tepesine insanlığın mutluluğunu ve tüm arzularını taşıyan altın bir yumurta bırakıyor. Bıraktığı ağaç da Bayterek, yani hayat ağacı olarak anılıyor.

   Başkentte Nurzhol Bulvarı’nda, Alzhir Müzesi, Ak Orda, Barış ve Uyum Sarayı gibi fütüristik mimarinin etkileyici örneklerini incelemek bu mimarinin devasa yapılarının şehre kattığı ruhu tanımayı sağlıyor. Yine bu mimarinin örneklerinden Khan Shatyr dışarıdan hayranlık uyandırırken içeriden şaşkınlık yaratıyor. Kumsalı ve palmiyeleriyle yapay bir plajın kurulduğu iç mekân Astana’nın en popülerlerinden.

   Sıcak Kazak insanları misafir ağırlamayı da sevdiğinden “dastarkhan” denilen yemeklere davet edilmeniz olası. Bu yemeklerde ise geleneksel lezzetlerden soğan ve patatesle pişirilen at eti yemeği “beshbarmak” ya da at eti sosisi “kazy” ikram edilebilir. Geri çevirmek de ev sahiplerini kırmak demek olacağından zorlu mevsimsel ve coğrafi koşullarda yaşamın yarattığı bu lezzetleri tatmadan dönmemek gerekir. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kazakistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam