Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Biletler Bitmeden Programınızı Yapın: Burning Man!

   Black Rock Çölü’nün sanata adanmış vahası yeniden ortaya çıkıyor. Dünyanın en kapsamlı ve köklü festivallerinden biri olan Burning Man...

   Dünyanın en kapsamlı ve köklü festivallerinden biri olan Burning Man, 2018'de 26 Ağustos Pazar - 3 Eylül Pazartesi günleri arasında gerçekleştirildi. Nevada, ABD’nin Black Rock Çölü’nün sakin kumları bir kez daha üzerinde yüz binlerin dans ettiği geçici bir metropole dönüştürüldü. Sanatın her dalından katılımcıya kucak açan festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da ziyaretçilerine unutulmaz deneyimler yaşattı. 

   Festival ilk kez, 35 kişinin katılımıyla Bakers Beach, San Francisco’da basit bir sahil eğlencesi olarak organize edilmişti. 1986 yılında gerçekleşen etkinlikte, organizatörler Larry Harvey ve Jerry James tarafından tahtadan inşa edilen, yaklaşık 2 buçuk metre uzunluğundaki insan figürü ya da onların koyduğu isimle “The Man” ateşe verilmişt. Birçok eski dinde yer alan ritüellerden esinlenerek yapılan bu etkinlik, yaz mevsiminin başlangıcını simgeleyen yaz gün dönümüne de bir saygı niteliğindeydi.

   Burning Man, ateşi ilk kez yakıldığı günden bu yana katılımcı sayısı, düzenlendiği alan gibi pek çok değişim yaşadı. Ancak değişmeyen en önemli yanı, kitle profili. Burning Man'a giden insanlar sıradan bir festival kitlesi değil, kelimenin tam anlamıyla “aktif” katılımcılar olarak anılıyorlar. Yıllık olarak belirlenen konseptlere göre Playa adı verilen ve festivalin merkezi olan kenti, kentin içerisinde sergilenen sanatı, performansı ve nihayetinde birçok deneyimi katılımcılar kendi elleriyle yaratıyor. Burning Man’de yalnızca sanatın değil insanoğlunun sınırları da zorlanıyor. Katılımcılar bir haftayı aşkın süre boyunca çöl ikliminin zorluklarına direnerek, farkındalıklarını da güçlendiriyorlar. Festivalin kuralları arasında; festival alanında çöp bırakmamak, ticaret yapmamak, hızlı araç kullanmamak ve diğer katılımcıların festival deneyimlerini kesinlikle etkilememek var. Etkinlikte, festival yetkililerinden parayla sadece “buz” alabilirsiniz. Herhangi bir şeye ihtiyacınız varsa, komşularınızdan çekinmeden isteyebilirsiniz. 


   Burnig Man 2018’in Isaac Asimov’dan esinlenilen teması: Ben, Robot

   Ateş şovları, geceden sabaha ve sabahtan tekrar geceye kadar durmaksızın devam eden partileriyle Burning Man, komple bir festival deneyimi yaşamak isteyenlere ömrü boyunca unutamayacakları anılar ve izlenimler katıyor.

   2017'ed daha mistik ve ruhani bir tema belirleyen festival komitesi 2018'de gözünü hem geçmişe hem de geleceğe dikti. Isaac Asimov’un 1950 yılında yayımlanan kitabı "Ben, Robot"tan ilham alan 2018 teması, insan hayatının bir parçası hâline gelen çeşitli yapay zekâ formlarına odaklanıyordu.

   Robot modellemeleri ve steampunk türü robotik eserler, önceki yıllarda, o yılın temasına uydurularak Playa’nın bir köşesinde bir şekilde yer alıyordu. Bütün bir temanın yapay zekâ evreni olarak belirlenmesiyle, sanatçıların 2018 yazında sergilediği eserler, festivalin unutulmazları arasına rahatlıkla girecektir. 

   Katılımın her geçen yıl arttığı festivalin bu kadar ünlü olmasının sebepleri arasında sadece sanat yok elbette. Yolu sanatla kesişen, üretmeyi seven katılımcıların kendisini ifade edebileceği ütopik bir alan sunması, Burning Man’i olduğundan daha çekici kılıyor.

   Bir Şeyler Üretin

   Burning Man’e katılmanın – organizatörlere göre – kabaca 4 yolu var. Bunlardan ilki, herhangi bir üretimde bulunmak. Bu bir sanat eseri, temaya uygun bir kamp alanı, bir araç veya bir performans olabilir. Kendinizi nasıl ifade edebiliyorsanız festivalin sanatçıları desteklediği vakfı Spark ile iletişime geçerek fikrinizi paylaşabilirsiniz.

   Gönüllü Olun

   Black Rock Çölü’nde kurulan festival alanı, “Dünyanın En Kalabalık 'Geçici' Metropolü” gibi ilginç bir unvana sahip. Bu büyük metropolün kurulması ve kaldırılması esnasında gönüllülere ihtiyaç duyuluyor. Burning Man’i organize eden ekiple yan yana çalışmak ya da festivalin duygusuna daha da yakınlaşmak için gönüllü olabilirsiniz.

   İlham Alın

   Burning Man, resmî web sitesinde geride bıraktığı 32 senelik arşivini, festivale ilk kez katılacaklar için bir ilham kaynağı olarak açtı. Eğer aklınıza yaratıcı bir şeyler gelmiyorsa, biraz Burning Man arşivlerinde dolaşın. Özgürlüğünüzü ve yaratıcılığınızı sonuna kadar hissedeceğiniz bu alanda muhakkak yapacak bir şeyiniz vardır.

   Eski Katılımcılarla Tanışın

   Playa’da yalnızca eğlenmek ve sergilenen sanat eserlerini yerinde izlemek için bulunacaksanız, önceki senelerden videolarla festival kültürünü öğrenerek hazırlıklarınızı tamamlayın. Sizi nelerin beklediğini gördüğünüzde şaşıracaksınız.

   Yaratıcılık Bulaşıyor

   Yaratılan konseptler alternatif bir moda akımının belirleyicisi. İlk kez 1993 yılında, “cehennem” olarak belirlenen temanın ardından, etkinlik alanının büyük ve geniş oluşu da eklenince Playa’da benzersiz sanat eserleri sergilenmeye başlandı. Sanat eserlerindeki yaratıcılık kostümlere, festival alanında sürülen bisikletlere, araçlara yansıdı. Burning Man son yıllarda Coachella ile birlikte trendlere yön veren festivaller arasında yer alıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Nevada hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam