Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Baltık Kıyısında Göz Alıcı Tarih, Gdansk

   Tarihin derin izlerini bugünün çağdaş yüzüyle birleştirmiş, Polonya'nın tarihî liman şehrinde bir gezinti.

   Küllerinden Doğan Güzellik

   Etkileyici bir mimari dokuya sahip olan, tarihî liman şehri Gdansk, son zamanlarda giderek artan bir popülerliğe sahip oldu. Old Town bölgesinin rengârenk mimarisi, dinamik bir ruha sahip olan atmosferi, Mariacka Caddesi’nin keyifli çarşılarıyla zarif ve eğlenceli bir şehir olan Gdansk, Polonya’ya planlanan bir seyahatin olmazsa olmaz adreslerinden. 

   Polonya’nın kuzeyinde Baltık Denizi kıyısındaki şehir, çağların izini yüklenmiş bir çehreye sahip. Dünya tarihinin en karanlık dönemlerinden Orta Çağ ve İkinci Dünya Savaşı dönemleri Gdansk’ın bugünkü görünümü üzerinde büyük bir etkiye sahip. Bu karanlık dönemlerin acılarından sıyrılıp bugün popüler bir seyahat rotası olması ise Gdansk’ın geçmişten çok şey öğrendiğini ve karanlığı umuda dönüştürdüğünü kanıtlar nitelikte. 

   Tarihin İçinde Yürüyün
   Gdansk’a gidiyorsanız geziye ilk olarak Dlugi Targ denilen şehrin en işlek ve tarihî ana caddelerinden birinden başlamak gerekiyor. Baştan şunu da belirtelim; bu şehirde gezip göreceğiniz yerlerin neredeyse tamamına yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Sokakları arşınlayarak gezmeyi, kaybolmayı, keşfetmeyi seviyorsanız Gdansk’ı çok seveceğiniz kesin. 

   Ana caddelerden biri olan Dlugi Targ, bir ucu Motlawa Nehri’nin kıyısında Green Gate girişinde diğer ucu meşhur Neptün Çeşmesi’nin devamında Golden Gate denen girişte olan, boydan boya gezmesi oldukça keyifli bir cadde. En işlek caddelerden biri olmasının sebeplerinden biri de elbette cadde boyunca sağlı sollu birçok dükkânın, restoranın ve mağazanın sıralanmış olması. Gezip göreceğiniz birçok farklı yerden sonra bir kahve ya da akşam yemeği için Dlugi Targ’a dönmeniz muhtemel.

   Dlugi Targ’da cadde boyu yürürken Neptün Çeşmesi’ne muhakkak uğrayın. Caddenin keyifli kalabalığı arasında Neptün Heykeli ile bir fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmeyin.

   Gece gezmesini, sokakların ışıkları altında eğlencelerin izini sürmeyi seviyorsanız uğramanız gereken yer ise Ulica Piwna. Burası, onlarca mekânın gece gündüz işlek olduğu, keyifle Polonya lezzetlerini tadabileceğiniz bir sokak.


   Gemi ticareti için önemli bir merkez olan Gdansk’ta bu niteliğin izleri de hâlâ canlı bir şekilde karşınıza çıkabiliyor. Motlawa Nehri’nin manzarasına nazır sıralanmış güzel evlerin arasında Orta Çağ’dan kalma bir eski tahta vinç karşınıza çıkacak. Zuraw denen bu ahşap vinç nehrin kıyısında bir vakitler gemi ticaretinin baş aktörlerinden biri oluşunun gururuyla sizi selamlayacaktır.

   Saat kuleleri de bir şehrin kimliğine dair fikir veren etkenlerden. Gdansk’ta zamanın akışını, zamanın canlılığını size her an hissettirecek birçok saat kulesi bulunuyor. Bir de meşhur bir saati var bu şehrin. Amber el işi ürünleriyle meşhur, eski evlerin yoğun olduğu Mariacka sokağının bitiminde karşınıza bir kilise çıkacak. St. Mary Kilisesi, içerisinde 15. yüzyıldan kalan devasa bir saati barındırıyor. Ahşap bir astronomi saati olan bu eser, ince işçiliği ve detaylarıyla kesinlikle görülmeden dönülmemesi gerekenler listesinde. Alman Hans Düringer’in eseri olan bu astronomi saati, zodyak sembollerini ve Ay’ın günlere göre konumunu gösteren ayrıntılara sahip. 

   St. Mary Kilisesi tuğla bir yapı. Bu niteliğe daha yakından bakmak gerekiyor. Zira tuğla yapılar Gdansk için oldukça önemli. European Route of Brick Gothic üyesi olan şehir, Almanya’dan sonra dünya üzerinde en çok sayıda tuğla yapıyı barındıran yer. St. Mary de bunlardan biri; fakat kırmızı tuğlanın esas ihtişamına Malbork Kalesi’nde tanık olacaksınız. Gdansk’ın merkezinden trenle kısa sürede ulaşabileceğiniz Malbork’ta, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kalenin 143.591 metrekarelik bir alanı kaplayan ihtişamına hayran kalmamak elde değil. 

   Gdansk’ın kültürel ve siyasi tarihini yakından tanımak, dünyanın büyük yıkımlara yol açan savaşlarından biri olan İkinci Dünya Savaşı’nın bölgedeki izlerini görmek için Museum 1939, ziyaret edilmesi gereken bir müze. Dünyanın birçok yerinde İkinci Dünya Savaşı’nın derin yaralarının izleri müzelerde, galerilerde ve anıtlarda yaşatılıyor. Fakat bu yüzleşmenin, Gdansk’ta ayrı bir önemi var, çünkü Gdansk, İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı nokta. Bu bilgiyle Gdansk’ın sokakları da, müzeleri de, parkları da bambaşka bir çehreye bürünüyor. Oldukça yeni inşa edilmiş olan bu müzede, İkinci Dünya Savaşı’nın Gdansk’ta, ülke genelinde ve hatta Avrupa’da savaş öncesi, sırası ve sonrasında felaketten kalan izleri, toplumsal yıkımları oldukça çarpıcı bir biçimde sergileniyor. Mimari açıdan da sıradışı bir forma sahip olan müze, tarihin akışına bir soluklanma ve yüzleşme arası veriyor. 

   Gdansk’ın Rengârenk Yüzü 

   Yalnızca geçmişe ait bir ihtişam sarmış değil Gdansk’ı. Çağdaş dünyanın da soluk alıp verdiği birçok köşe deneyimlenesi. Örneğin Zaspa bölgesi. Esasen şehrin dış çeperinde kalan ve bir yerleşim bölgesi olan Zaspa, yüksek ve geniş bloklar halinde soğuk binaların göğe uzandığı bölge. Bunun neresi ihtişamlı diyebilirsiniz. Şöyle ki bu çok katlı devasa apartmanlara bir cepheden baktığınızda soğuk, soluk ve belki de can sıkıcı. Ama açınızı değiştirip binaların yan cephelerine baktığınızda karşılaşacağınız manzara gerçekten büyüleyici. Binaların yan cepheleri devasa murallerle kaplı. Rengârenk desenleri, düşündürücü kompozisyonlarıyla binaların tek açıdan anlaşılamayacak bir başka yönünü ortaya koyuyorlar. Mural sanatının bu koskoca binaların yan cephelerini boydan boya dolduran renkli dünyası, binaların soğuk ve soluk görünen ön cepheleriyle “bakış açınızı çeşitlendirin” dercesine keyifli bir kontrast oluşturuyor.

   Her Temmuz ayında Gdansk'ta görkemli bir açık hava festivali gerçekleştiriliyor. 1997'de başlamış olan FETA, Uluslararası Açık Hava Sokak Tiyatro Festivali, Gdansk'ın hem yerlileri hem de ziyaretçileri için unutulmaz bir şenlik oluyor. Eğer bu döneme denk gelirseniz akşamları şehrin farklı meydanlarında, alanlarında kurulan sahnelerdeki gösterileri kaçırmayın. Gdansk'ın sahne sanatları alanında ilgi çekici bir mekânı da Two Windows Theatre (İki Pencere Tiyatrosu). Meşhur Dluga Caddesi'nde konumlanan tiyatronun sokağa açılan yan yana iki penceresinden her an bir aktör/aktris çıkabilir ve bir anda bir gösteriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Buna şahit olmak istiyorsanız tiyatronun önünde pusuya yatıp beklemek de bir başka yöntem. Seçim sizin!

   Nobel ödüllü yazar Günter Grass da Gdansk'ın bir başka değeri. Gdansk doğumlu edebiyat ustası Grass'ın doğduğu hastaneyi, yaşadığı evi, okulunu, romanlarında tasvir ettiği sokakları gezmek Grass hayranları için büyüleyici bir deneyim olacaktır. Hele Teneke Trampet romanını okuduysanız, romanın baş kahramanı olan küçük erkek çocuğu Oskar'ı da Gdansk'ın sokaklarında görmeniz mümkün. Günter Grass'ın ölümünün ardından açılan Oskar's Bench ismindeki heykelde bir bankta Grass ve meşhur karakteri Oskar yan yana oturmaktalar.

   Yeşili ve Mavisi Göz Alıcı

   Tarihî bir şehir olmasının yanı sıra Gdansk ve merkez yakınındaki pek çok bölge doğanın huzurunu da seyahatinize eklemek için ideal. Kuzeyde yer alan Sopot ve Gdynia, Gdansk yakınlarında günübirlik ziyaret edilebilecek yerler. Üçüne birlikte Tricity deniyor. Özellikle Sopot, yazın Baltık Denizi'nin keyfini sürmek için ideal plajlara sahip. Gdansk'tan çıkmayı pek düşünmüyorsanız ya da vaktiniz kısıtlıysa Stogi Beach, şehir merkezinin yakınında tercih edilebilecek bir plaj.

   Gdansk'ta yeşilin göz alıcılığına kendinizi kaptıracağınız parklardan biri Oliwa Parkı. Sık ağaçlarla, yeşilliklerle dolu küçük patikaları ve su kaynaklarıyla doğanın huzur dolu sakinliğini ve muhteşem manzaralarını keşfetmek isteyenler için görülmesi gereken parkların başında geliyor. Baltık Denizi'nin kıyısında konumlanan Jelitkowo bölgesindeki Jelitkowo Parkı ise yeşilin maviye uzandığı bir diğer doğa harikası.

   Kısacası, kültürün, tarihin ve bugünün dünyasının keyifli birçok deneyimini bir araya getiren Gdansk, seyahat listenizde yer almayı, yer alıyorsa da listenin üst sıralarına taşınmayı fazlasıyla hak eden bir yer.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Polonya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam