Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bali: Varolmanın Sakıncasız Hâli

   Bali'de hem yeşilin hem de kültürün her tonunu bulacağınıza emin olabilirsiniz. Döndüğünüzde aynı insan olmayacağınıza da...

   Bali: Varolmanın Sakıncasız Hâli
   Arın Kundakçı
   Trendy

   16.10.19

   Sanskrit dilinde huzur ve barış anlamına gelen Bali; beyaz kumsalları, siyah volkanları ve parlak yeşil pirinç tarlalarının cezbedici görüntüleriyle daha gitmeden insanda hayranlık uyandırıyor. Dalgalara meydan okuyacak sörfçülerden ruhani aydınlanmanın kurtuluş yolu olacağına inananlara kadar birçok insana hitap edecek olan Endonezya’nın güneyindeki bu adada, aslında çok daha fazlasını bulmak mümkün.

   Endonezya Müslüman bir ülke olsa da, Bali Adası’na Hinduizm hakim. Ancak sabaha karşı uzaktan bir ezan sesi duyabilir, pazar sabahı kilise ayinine giden gruplarla da karşılaşabilirsiniz. Hindu tapınaklarının yerli-yabancı en çok ziyaretçi alanı Tampaksiring’de bulunan Tirta Empul Tapınağı. Doğal kaynak havuzlarından ve çeşmelerden oluşan bu su tapınağına Hindular arınma ritüellerini gerçekleştirmek için gidiyor. Sanskrit dilinde dualarla yapılan ayinler, her gün kadınlar tarafından hazırlanan “canang sari” denilen sunular eşliğinde gerçekleştiriliyor. Bu sunular genellikle muz yapraklarından yapılıyor ve içine çiçek, pirinç gibi evde olan erzaklar konularak yakılan tütsülerden oluşuyor. Doğanın kendine verdiklerine teşekkür niteliğinde kadınlar tarafından her gün hazırlanan bu tabaklara, başta tapınaklar olmak üzere adanın her yanında rastlamak mümkün. Bu bir çeşit karşılıksız özveri olarak algılanıyor ve yaratıcıya şükran hediyesi olarak sunuluyor. Aynı zamanda Endonezya kültüründe yaygın olan “kötü ruhlara” canlıları rahatsız etmemeleri için verilen bir rüşvet olarak da yorumlanabiliyor.

   Mitolojik birçok değere sahip olan Endonezya, bu ögelerin buluştuğu çeşitli hikâyeleri yerel dans gösterileriyle de gözler önüne sunuyor. Adanın orta kısmında bulunan Ubud bölgesinde sergilenen Legong dansında, hikâye farklılıklar gösterse de, konunun özü genelde aynı: İyi ve kötü ruhlar arasındaki savaş. Göz alıcı renkli kostümler, abartılı makyajlar ve yüz ifadeleri barındıran dansa bir de canlı orkestra eşlik ediyor. Barong adı verilen ve Bali’nin her bir yanında birçok heykel ve oyma taşlarda karşımıza çıkan ejderha benzeri bu yaratık, kötü ruhları korkutabilmesi için olabildiğince çirkin tasarlanmış.



   Görülmeye değer bir başka gösteri ise Uluwatu Tapınağı’nda gün batımında yapılan Kecak dans gösterisi. 1930’larda ortaya çıkan geleneksel bir Bali ritüeli olan Kecak, Ramayana'nın ünlü epik Hindu hikâyesine dayanıyor. Prens kocasından bir iblis tarafından çalınan bir kadının hikâyesini konu alan gösteride, bir grup erkek kendi ritimlerini tutarak dans ederken transa geçiyor. Performans sırasında güneş batarken ve gökyüzü kararırken, uçurum kenarına konumlanmış Uluwatu Tapınağı’nın etkileyici manzarası unutulmaz bir atmosfer yaratıyor.

   Adanın belirli yerleri oldukça turistik kaygılarla işletiliyor olsa da, daha lokal ezgiler yakalayabileceğiniz küçük köyleri de mevcut. Bu köylerden biri Tenganan. Bali’nin genelinde de olduğu gibi el işçiliğinden geçimini sağlayan bir köy. Dokumacılık ve ahşap oymacılığı başta olmak üzere evlerinde farklı atölyeler oluşturmuş olan köy halkı, geleneklerine oldukça bağlı kaldıkları bir hayat sürdürüyorlar. Köyün dışından kimseyle evlenmiyor, ölülerini köyde hazırladıkları bir damda yakıyor ve eğlence için horoz dövüşleri gerçekleştiriyorlar.

   Adanın bir başka önemli sembolü ise maymunlar. İç ve yüksek kesimlerde sıkça rastlanılan maymunlar tamamen serbestler. Turistik bir nokta olan Maymun Ormanı’nda, birçok tapınak ve tarihi birikintiler de mevcut. 14. yy’da Bali’nin Pejeng Hanedanlığı tarafından yönetildiği dönemde inşa edilen tapınakları maymunlarla göz temasına girmeden gezebilirsiniz. Zira maymunlar göz temasını bir meydan okuma olarak algılayıp saldırganlaşabiliyorlar.

   Esas geçim kaynağı turizm olan adada, fotoğrafçılık önde olmak üzere birçok aktiviteye uygun mizansen oluşturulmuş. Turistik noktalarda Instagram fotoğrafı noktalarından tutun profesyonel fotoğrafçı eşliğinde gezi turlarına kadar Bali’nin muhteşem görselliğinden para kazanan yerli halk, oldukça cana yakın ve güleryüzlü. Bu misafirperverlik de eğer isterseniz sizi turist skalasından kurtulup daha lokal ve kültürel deneyimlere yönlendirmeye yetiyor.

   Farklı inanışların, ruhani ve ticari kaygıların, insanlarla hayvanların, geleneklerle çağdaşlığın beraber huzurla var olabildiği bu adada herkes için bir şeyler var. Takip etmeyi seçtiğiniz duygu ışığında Bali sizi çok farklı tecrübelere sürükleyebilir.




   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam