Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Avustralya'nın Yanında Bir Minicik Fransız Adası, Yeni Kaledonya

   19. yüzyıldan itibaren Fransız sömürgesi olan, yerli Kanak kültürünün ilgi çektiği bir Fransız adası. Nouvelle Caledonie (Yeni Kaledonya), cam göbeği suları, beyaz kumsalları ve el değmemiş doğasıyla huzurun yeni rotası.

   Biraz Tarih

   Pasifik Okyanusu'nda Avustralya'nın yakınında minicik bir takımada ülkesi Yeni Kaledonya. Köklü geçmişinin ahenkli izlerini de, sömürgecilik dönemlerinden kalma hazin anıları da taşıyan sakin iklime sahip bir coğrafya.

   Yeni Kaledonya'nın Avrupalılar tarafından keşfi 1774 yılında gerçekleşiyor. James Cook tarafından keşfedilen adada o zamanlar adanın yerlileri Kanaklar'ın ataları konumundaki Melanezler yaşıyor. Keşfin ardından bir dönem Britanya egemenliği altında olan takımada 24 Eylül 1853'te de bu sefer Fransızların eline geçiyor. Amiral Fébvrier Depointes'ın önderliğinde adada başlayan Fransız hakimiyeti bugüne kadar uzanıyor.

   Gelenekselin Devamı

   Tarih boyunca pay edilemeyen, doğal ve kültürel zenginlikleriyle hayat dolu olan Yeni Kaledonya'da Kanak halklarının ciddi ve geniş kapsamlı isyanları zaman zaman gerçekleşse de Fransa bu coğrafyada kolay sarsılmayan bir hakimiyet kurmuş. Adanın yerlileri Kanak halkı Yeni Kaledonya'yı hâlâ daha geçmişteki ve olması gerektiğini düşündükleri ismiyle, yani Kanaky olarak anıyorlar. Kanak kelimesi polinezya dilinde "insan olmak" anlamına gelen "kanaka" kelimesinden türemiş.

   Bugün Yeni Kaledonya Kanak halkı, Asyalılar, Melanezyalılar ve Avrupalıların bir arada yaşadığı renkli ve zengin bir kültüre sahip. Kanak halkının kültürünü ise bugüne kadar yaşamaya devam etmiş. Yerli dansları ve şarkıları bugün hâlâ Yeni Kaledonya'nın kültür değerleri arasında yer alıyor.

   Müzikal alanda daha rock, reggae ve blues ritmlerini harmanlayan tınılara sahip olan Yeni Kaledonya'da bu harmanlanmış ezgileri tanımlamak için genel olarak KANEKA sözü kullanılıyor. Her bir hece bir sözcüğe tekabül ediyor. Ka, fransızca "cadence" yani ahenk anlamında; Ne, fransızca "né" yani doğmuş, dünyaya gelmiş anlamında; sondaki Ka ise Kanaky'nin ilk hecesinden gelmekte. Yani Kaneka'nın Kanak halklarının müzikal ahenginden doğduğunu söylesek yanlış olmaz.

   Doğanın Sakinliğine Bırakın Kendinizi


   Yeni Kaledonya’nın göz alıcı doğal güzelliklerinden biri olan lagünü UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilerek dünya çapında da tasdiklenmiştir. Ayrıca ülke dünyanın en geniş mercan resiflerinden birine sahip olmasıyla ünlüdür. Dalış sporunun meraklıları için yepyeni bir keşif olabilecek bu mercan resifleri deneyimlenmesi gereken alternatiflerden biri.

   Yeni Kaledonya hindistan cevizi ağaçları, mangrov ormanları, masmavi okyanus sularıyla ruhu dinlendiren bir coğrafya. Dünyanın genelinden daha izole bir köşede, kendi hâlinde bulunması, çok fazla insan yoğunluluğuna, müdahalesine maruz kalmamış olması da bitki ve canlı yaşamının minimum ölçüde zarar görmesi sonucunu doğurmuştur. Bunlar göz önüne alındığında da ortaya çıkan tablo şaşırtıcı olmasa gerek: Yeni Kaledonya, endemik bitki ve hayvan türleri açısından dünyadaki en çok türü barındıran üçüncü ülke. Burada bulunan türlerin %76’sı dünyanın başka hiçbir bölgesinde bulunmayan türler. Yeni Kaledonya’ya gidecek olursanız doğanın rengârenk bir tablosunu göreceğinizi ve dahası önceden görmediğiniz renklerle, canlılarla karşılaşabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

   Başkent Nouméa’da Pasifik’in manzarasının keyfini sürebilir; Alma, Promenade ve Sebastobol gibi caddelerinde alışveriş, yeme-içme, eğlenme seçeneklerini doyasıya yaşayabilirsiniz. Maviye ve yeşile bürünmüş bir başkentte olduğunuzu hissedeceksiniz. Biraz daha Nouméa şehir hayatına karışmak isterseniz uğramanız gereken yerlerin başında Port Moselle Pazarı geliyor. Salı gününden pazara kadar her sabah 5’te açılıp öğlende kapanan pazarda Buvette denilen büfede oturup bir soluklanmadan geziniz tamamlanmış sayılmaz. Yerel ürünlerle dolu bu pazarın orta yerinde bir büfede oturup bir şeyler yiyip içmek, Nouméalılar için gündelik yaşamın bir parçasıyken sizi için hem otantik hem de samimi bir deneyim olacaktır. 

   Nouméa’daki bir diğer durağınız da tüm halkın sıkça ziyaret ettiği geniş bir park ve buluşma alanı olan Place des Cocotiers, yani Hindistancevizi Ağacı Meydanı. Hindistancevizi ağaçlarıyla kaplı, zarif bir çeşmesi olan ve tamamen yayalara ayrılmış yürüyüş yollarından oluşan bu park, huzur seviyesini arşa çıkarmaya aday olanlardan.

   Sömürge döneminden kalan evler de Nouméa’da kültürel birer miras olarak korunmaya çalışılmakta. Yapıların kondisyonu çok iyi olmasa da onları muhafaza etmeye çalışmak, yeniden değerlendirebilmek için çalışmalar yapılıyor. Noumea’da Faubourg Blanchot bu yapıların birçoğunu görebileceğiniz bir bölge.

   Ülkenin Kalbi Başkentte Atmıyor mu?
   En sona en ilginç olanı bırakıyoruz. Yeni Kaledonya’nın simgelerinden biri yeşil bir kalp formudur. Peki neden böyledir? Çünkü Yeni Kaledonya’da başkentin kuzeyinde yer alan Voh bölgesinde  kasabasında bir mangrov bataklığı var. Bataklık doğal olarak bulunduğu topraklar üzerinde farklı formlar oluşturmuş. Fakat içlerinden bir tanesi oldukça şaşırtıcı. Klasik kalp formunda olan bu bölgeyi dünya çapında üne kavuşturan ise bir hava fotoğrafçısı ve haberci olan Yann Arthus-Bertrand ve bu kalbin yukarıdan çektiği fotoğrafını kapağına taşıdığı kitabı “La Terre Vue du Ciel” (Gökyüzünden Görünen Yeryüzü). Geniş bir alanda ancak ve ancak belirli bir yüksekliğe çıkılarak görülebilecek bu muazzam form, Yeni Kaledonya’nın simgesi olmasın da ne yapsın?

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Avustralya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam