Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Avrupa'nın En İyi Sanat Otelleri

   Konaklama deneyimini sanatın ve estetiğin hazzıyla birleştirmeye ne dersiniz?

   Seyahatin en önemli adımlarından biri de sokaklarını arşınladığınız şehirlerde nerede konaklayacağınız mevzusudur. Gün boyu tarihî, doğal ve kültürel zenginliklerin içerisinde seyahatin tadına ve yorgunluğuna vardığınızda sıra gelir dinleneceğiniz yere. 

   Güzel bir uyku çekmek, keyifli vakit geçirmek, seçkin ve güleryüzlü bir hizmet görmek konaklamanın olmazsa olmazlarındandır. Bunun üzerine eklenecek artı özellikler ise her konaklamayı biricik hâle getiren unsurlardır. Hâli hazırda günümüzde birçok otel farklı konseptlerin, çok çeşitli hizmetlerin kombinasyonuyla fark yaratmak için birbiriyle yarışıyor desek yeridir. 

   Bir otelin mimari ve iç tasarım anlamında şıklığı, tercih aşamasında çok etkilidir. Eğer sanatı ve estetiği konaklamanızda öncelikli tercih olarak konumlandıranlardansanız Avrupa’nın “sanat oteli” tanımını hak eden konaklama seçeneklerini sizin için sıraladık.

   The Beaumont Hotel, İngiltere
   Londra’nın merkezinde Art-Deco mimari üslubuyla tasarlanmış Beaumont, hem beş yıldızlı bir hizmeti hem de estetik zevkleri bir arada sunuyor. Antony Gormley’nin yarattığı ROOM ise otelin imzası niteliğinde. Öyle ki Beaumont’a beş yıldızından birini ROOM projesinin kazandırmış olma ihtimali de akıldan geçmiyor değil. Yarı soyut çalışmalarıyla adından söz ettiren başarılı heykeltraş Gormley’nin ellerinden ve zihninden çıkma bu oda karanlığın, gölgenin ve sadeliğin estetiğini yanısıtıyor. Esasen geniş bir suit olan ROOM’un yatak odası kısmı loş bir oda ve içerisinde tek bir yataktan başka mobilya bulunmuyor. Ahşap kaplamayla dizayn edilmiş duvarları ve saklı sarı ışıklarıyla konaklayanları farklı bir bilinç düzeyine, karanlığın ve sessizliğin zihin ve duyu dünyasına çağırıyor.

   Arte Luise Kunsthotel, Berlin
   Sanatın, yaratıcılığın şehrin her yerine yayıldığı, dinamik atmosferiyle Berlin’i de unutmamak gerekir. Berlin’in kalbinde, Mitte bölgesinde konumlanan Arte Luise, 1825 yılından kalan bir hangarın zaman içinde adım adım sanatla doldurulduğunu, estetik mirasın birikerek bugüne ulaştığı sembolik yapılardan biri. Konaklama için tercih ettiğinizde uzun soluklu bir tarihin, Berlin ve Almanya’da sanatın tarihin de derinlerine konuk olduğunuzu unutmayın. 1994’te bu terk edilmiş ve harabe hâlindeki binanın kiralanarak bir sanat alanı olma yolculuğu başlamış. Sovyetler’in kurduğu Alman Demokratik Cumhuriyeti döneminde Möwe sanat birliği için bir liman olan ve sanatçıların buluştuğu bir üretim ve fikir alışverişi noktası, bir sanat laboratuarı olan bina, otele dönüştürülürken giriş katları sanatçı atölyeleri, üst katlar ise sanatçılar için otel işlevi görecek şekilde tasarlanmış. Zaman içerisinde atlattığı badirelerin ardından bugün herkese açık bir otel olarak hizmet veren Arte Luise, tarihî mirasın korunduğu, sanatın hâlâ başrolü oynadığı bir yapı. Bir otelden öte sanatseverlerin geceyi geçirebilecekleri bir müze olarak tanımlanan Arte Luise, tarihle, şiirle ve esin perileriyle dolu bir konaklama sunuyor.   Hotel du Petit Moulin, Fransa

   Sanatın ve aşkın şehri Paris ile başlayalım. Haut Marais bölgesinde, Picasso Müzesi'ne yalnızca 300 metre mesafede bulunan, eski Paris'in atmosferini yaşatan mahallede konumlanan Petit Moulin (Küçük Değirmen), tasarımı ve tarihiyle otantik bir Paris deneyimi için biçilmiş kaftan. Tüm odaları ünlü fransız moda tasarımcısı Christian Lacroix tarafından yaratılan Petit Moulin'da hem modern estetiğin hem de Orta Çağ'ın, Rokoko stilinin izlerini bir arada bulabiliyorsunuz. Duvar kaplamaları, işlemeleri, yatak örtüleri, halılar her şey ama her şey detaylarında tarihi ve estetiği barındıran mistik bir havaya sahip.

   17. yüzyıla ait bina, şehrin hem eski hem de merkezî, işlek bölgelerinden birinin tarihini yansıtıyor. Fakat bina içerisindeki renk, desen ve ihtişam cümbüşünü dışarıdan pek yansıtmıyor. Binanın tarihini öğrenince içi ve dışı arasındaki fark daha anlamlı ve önemli hâle geliyor. Petit Moulin'ın binası Paris'in ilk ekmek fırınının kullandığı bina. Ulusal miras olarak mimarisi korunmuş olan Petit Moulin'ın içerisine girdiğinizde tarihin ve sanatın içine bir adım atmış oluyorsunuz.

   Paradiso Ibiza Art Hotel, İspanya
   Akdeniz’de İspanya’nın Baleares adalarında doğal limanıyla ve eğlenceli akşamlarıyla bilinen San Antonio koyunda ilk görüşte ilginizi çekmemesi mümkün olmayan bir otel bulunuyor. Tasarımında Miami modern mimari (kısa adıyla MiMo) tarzından ilham alındığı belirtilen otel canlı renklerin pastel tonlarla dört bir yanınızı kapladığı masalsı bir dünyaya davet ediyor insanı. Pembe, yavruağzı, mor, lila ve daha nice renk… Modernist ve fütüristik de bir tasarım çizgisine sahip olan otelin lobisinde, koridorlarında ya da odalarında, kısacası her köşesinde sade ve farklı formların denendiği bir anlayışa sahip objeleri, mobilyaları görmek mümkün. Art-Deco üslubunu da yer yer içeren Paradiso Ibiza Art Hotel, adına yaraşır bir cennet kurmuş. Gerçeküstü bir dünyada, kendinizi bir bebek evinin ya da bir çizgi filmin içerisinde hissedebilirsiniz. 

   Hotelin iddiası ise konuklarını şaşırtmak, büyülemek ve aşık etmek. Bunu hakkıyla başaran Paradiso’da konaklamanın estetik zevkine varabileceğiniz gibi sanat etkinliklerinin yapıldığı salonlarında eğlenceli vakit geçirebilir, sanat ile ilgileniyorsanız Paradiso’nun desteklediği sanatsal üretim faaliyetlerinin bir parçası olabilirsiniz. 

   Credits

   thebeaumont.com
   hotelpetitmoulinparis.com
   luise-berlin.com
   paradisoibiza.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam