Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Avrupa’da Görülmesi Gereken Sanat Müzeleri ve Galeriler

   Avrupa'nın dört bir yanından, gerek sergilenen eserleri gerekse de bünyesinde barındırdığı galerileriyle ilgi çeken sanat müzeleri

   Çağdaş sanatın gelişiminde büyük rolü olan Avrupa, klasik ve modern sanat akımlarının en güzel örneklerinin sergilendiği binlerce müze ve sanat galerisiyle, kendisine atfedilen bu rolü sonuna kadar hak ediyor.

   Paris Modern Sanat Müzesi – Paris, Fransa

   Pablo Picasso, Abidin Dino, Yves Alix, Pierre Bonnard, Francis Picabia, Marc Chagall gibi dönemlerine damga vurmuş pek çok sanatçının eserlerinin sergilendiği Paris Modern Sanat Müzesi’nde, 20. yüzyılın en önemli ressamlarından Matisse’in eserlerinin bulunduğu özel bir de salon yer alıyor. Yılın hemen her döneminde çeşitli geçici sergilerin de görülebildiği müze, ücretleri 5 ila 12 Euro arasında değişen bu geçici sergiler dışında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. 

   Louisiana Modern Sanatlar Müzesi – Humlebæk, Danimarka

   Danimarka’nın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louisiana Modern Sanatlar Müzesi, oldukça kapsamlı özel sergi programlarıyla, modern ve çağdaş sanat eserlerini ziyaretçileriyle buluşturuyor. II. Dünya Savaşı'ndan günümüze uzanan geniş bir koleksiyona sahip olan müze, zaman zaman büyük izlenimci ve dışavurumcuların eserlerinin yer aldığı sergilere de ev sahipliği yapıyor. 


   Ulusal Galeri – Londra, İngiltere

   Dünyanın en büyük resim koleksiyonlarından birini bünyesinde barındıran Ulusal Galeri, 13. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan süreçte Batı Avrupa geleneğinde resmedilmiş 2000’den fazla eserin yer aldığı dev bir müze. Boricelli, Raphael, Claude Monet, Van Gogh, Michelangelo, Rembrandt, Da Vinci, Vermeer, Gauguin ve Cézanne gibi sanat tarihine damga vuran çok sayıda sanatçının eserlerinin sergilendiği Ulusal Galeri’nin sahibi ise Büyük Britanya halkı. İngiltere’nin en ünlü meydanlarından biri olan Trafalgar’da bulunan Ulusal Galeri’nin bir diğer güzel yanı ise ziyaretçilerine tüm bu muhteşem eserleri ücretsiz olarak görebilme imkânı sunması. Yılın neredeyse tamamında çeşitli sergilerin de yer aldığı müzenin, kökeni 2. Dünya Savaşı’na dayanan ve yine ziyaretçiler için ücretsiz olan bir de konser geleneği var.  Ulusal Galeri, ayrıca İngiltere'nin en çok ziyaret edilen ikinci müzesi olma özelliğine de sahip.

   Uffizi Galerisi - Floransa, İtalya

   Uffizi Galerisi için 16. yüzyıldan beri Floransa'da sanatın kalbinin attığı yer dersek herhalde abartılmış bir ifade kullanmış olmayız. Özellikle yüksek sezonda içeri girmek isteyen sanatseverlerin beş saate kadar sıra beklemeyi göze aldıkları Uffuzi Galerisi, aslında ünlü Medicci ailesinin sanat koleksiyonlarının olduğu bir müze. Michaelangelo'dan Botticelli'ye, Da Vinci'den Rafaello'ya kadar çok sayıda sanatçının eserinin bulunduğu Uffuzi Galerisi, sanata ilgi duyan herkesin yaşamı boyunca en az bir kez görmesi gereken yerlerin başında geliyor.

   Centre Pompidou - Paris, Fransa

   Her yıl 4 milyona yakın kişiyi ağırlayan Centre Pompediu, Fransa'nın en çok ziyaret edilen sanat merkezlerinden biri. Merkezde Romen asıllı heykeltıraş Constantin Brancusi'nin heykellerinin yanı sıra Dali, Kandinsky, Andy Warhol ve Picasso'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçının eserleri sergileniyor. İçinde aynı zamanda dev bir kütüphane ile çok sayıda sergi salonunun bulunduğu kültür-sanat merkezi aynı zamanda ilginç mimarisiyle de dikkat çekiyor.

   East Side Galeri - Berlin, Almanya

   1316 metreyle dünyanın en uzun açık hava galerisi unvanını elinde bulunduran East Side Galeri, 1961 yılından yıkıldığı 1989 senesine kadar Doğu ve Batı Berlin arasında uzanan Berlin Duvarı'nın korunmuş bir bölümü üzerinde yer alıyor. Doğrudan Berlin Duvarı üzerine çizilmiş 100'den fazla sanat eseri, her yıl üç milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor.

   Tate Modern - Londra, İngiltere

   Dünyanın en iyi modern sanat müzeleri arasında gösterilen Tate Modern, Tate Grup isimli özel bir kuruluşun İngiltere'de sahip olduğu dört müzeden biri. Bazı özel sergiler hariç girişlerin ücretsiz olduğu Tate Modern'in en ilginç bölümlerinden biri de daha önce elektrik santrali olan binada, ismini petrol depolamak için kullanılan tanklardan alan "The Tanks" bölümü. Müzenin açıldığı günden bu yana elektrik üretmeyen bu tanklar artık canlı performans, enstalasyon ve film gösterimleri gibi etkinliklere ve sanatseverler ile sanatçılara ilham veren yaratıcı enerjilere ev sahipliği yapıyor. İngiltere'nin en önemli üç turistik cazibe merkezinden biri sayılan Tate Modern'in, 20. yüzyılın başından günümüze uzanan bir çeşitlilikte, çağdaş sanat formlarını barındıran uluslararası bir sanat koleksiyonu var.

   Roma Ulusal Sanat Müzesi - Roma, İtalya

   Kültür tarihinin başkentlerinden Roma'da bulunan Ulusal Sanat Müzesi'nin koleksiyonu, neoklasik döneme ait eserlerden, 60'lı yılların soyut eserlerine uzanan beş binden fazla resim ve heykele ev sahipliği yapıyor. İtalya'nın en büyük sanat galerisi olan müzenin Paul Cezanne, Antonio Canova, Claude Monet ve Vincent van Gogh'a ait eserlerin bulunduğu birinci katı 19. yüzyıl; fütürist, kübist, dadaist ve soyut sanat akımlarına yönelik eserlerin bulunduğu diğer katı ise yirmi birinci yüzyıl sanatına adanmıştır. Yeni yeteneklerin keşfedilmesi için çeşitli geçici sergilere de yer verilen müzede kimi zaman aynı anda 5-6 sergi birden organize ediliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam